Sylwetka Macieja Wierzbowskiego

Gdański sędzia piłkarski Maciej Wierzbowski jako jedyny Polak pojedzie do Korei i Japonii na mistrzostwa świata.

Wierzbowski był już arbitrem liniowym na piłkarskich Mistrzostwach Świata do lat 20 rozgrywanych w Argentynie. To jak dotąd największa impreza piłkarska, w której uczestniczył. Wcześniej dwukrotnie sędziował mecze Mistrzostw Europy młodzieżowców.

Urodzony w Gdyni Wierzbowski ma 31 lat. Zawsze chciał być blisko piłki. Jako mały chłopiec marzył o wielkiej karierze piłkarza. Trenował z trampkarzami i juniorami Lechii Gdańsk. Trener Michał Globisz szybko dał mu jednak do zrozumienia, że wielka kariera musi pozostać w sferze marzeń. W 1990 roku ukończył w Gdańsku kurs kandydata na sędziego. Sezon 2000/2001 był ostatnim, w którym Wierzbowski mógł sędziować mecze III ligi jako arbiter główny. Od nowego sezonu zdobyte kwalifikacje pozwalają mu prowadzić tylko mecze IV ligi. Dużo większą karierę zrobił jako arbiter liniowy. Sędziował już finałowe mecze Pucharu Polski, Pucharu Ligi, decydujące spotkania polskiej ekstraklasy. Od 1998 roku jest arbitrem międzynarodowym. Dwukrotnie sędziował finałowe mecze Mistrzostw Europy do lat 16 i 21. Ma za sobą już ponad 30 występów na międzynarodowej arenie.

Na co dzień Wierzbowski jest pracownikiem Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Jest asystentem w Katedrze Techniki Cieplnej. Z powodu nadmiaru obowiązków z trudem godzi pracę zawodową z sędziowaniem. Jest kawalerem.

Zobacz także
  • Maciej Wierzbowski jedynym polskim sędzią na mundialu w Korei i Japonii

Sport.pl na wideo

Najnowsze informacje