Liga włoska. 2. kolejka

Druga wygrana Juventusu, Inter - jeszcze bez Ronaldo - tylko zremisował w Parmie.

Wciąż bez zwycięstwa pozostają rzymskie kluby - Roma i Lazio. Na Stadio Olimpico kończyła się druga minuta doliczonego czasu, gdy piłkarz Udinese Roberto Muzzi strzelił gola dającego remis 1:1 z Romą. 60 tysięcy widzów wygwizdało mistrzów Włoch, którzy w tym sezonie jeszcze nie wygrali (w pierwszej kolejce było 1:1 z Veroną). Kibice byli niezadowoleni nie tylko z wyniku, ale i gry. A już we wtorek Roma na tym samym stadionie gra z Realem Madryt w Lidze Mistrzów.

Lazio z Jaapem Stamem w składzie (parę środkowych obrońców tworzył z Portugalczykiem Fernando Couto, który wrócił po czteromiesięcznej dyskwalifikacji za stosowanie dopingu), zremisowało 0:0 z Perugią, którą w pierwszej kolejce rozbił Inter 4:1. Rzymianie nie stracili gola, ale w grze ofensywnej widać było brak Argentyńczyków Claudio Lopeza, Hernana Crespo i pomocnika Diego Simeone. Wszyscy odpoczywali po środowym meczu reprezentacji z Brazylią. Napastnicy Simone Inzaghi i kupiony z Juventusu Darko Kovacević zawiedli, nie byli żadnym zagrożeniem dla gospodarzy. W drugiej połowie Kovacević i Gaizka Mendieta zostali zmienieni, ale Dejan Stanković i Emanuele Berrettoni nie poprawili stylu gry rzymian, którzy w pierwszej kolejce ledwie zremisowali z beniaminkiem Piaceną 1:1. We wtorek w Stambule Lazio gra mecz Ligi Mistrzów z Galatasaray.

Liderami Serie A są Juventus i Chievo Verona. Oba kluby nie straciły jeszcze nie tylko punktu, ale nawet bramki. Turyńczycy - po golach del Piero i Trezegueta - zwyciężyli w Bergamo z Atalantą, a grający po raz pierwszy w historii w Serie A Chievo pokonali Bolognę. W spotkaniu Atalanta - Juventus po raz pierwszy w historii Serie A w dwóch przeciwnych drużynach wystąpili bliźniacy. Obrońca Cristian Zenoni zagrał w Juventusie, a pomocnik Damiano w Atalancie.

Interowi, do wygranej w Parmie zabrakło pięciu minut. W 85. min wyrównującego gola strzelił rezerwowy Emiliano Bonazzoli. Trener mediolańczyków Hector Cuper nie zdecydował się wziąć do składu Brazylijczyka Ronaldo, choć 31 sierpnia strzelił dwa gole w sparingu z Bastią (wszedł na boisko w drugiej połowie) i w wywiadzie dla Rai UNO powiedział: - Jestem do dyspozycji trenera i mam nadzieję, że zagram z Parmą.

Argentyński trener stwierdził, że jeszcze za wcześnie, by wystawiać Brazylijczyka do gry. - Muszę mieć absolutną pewność, że Ronaldo jest zdrowy na 100 procent - powiedział Cuper. - Opracowaliśmy specjalny program przygotowań Ronaldo do gry. Wolę spóźnić się o tydzień, niż wystawić go o dzień za wcześniej.

Po raz ostatni Ronaldo zagrał w ligowym meczu w listopadzie 1999 roku. Doznał ciężkiej kontuzji kolana. Do gry wrócił w kwietniu 2000, ale po siedmiu minutach występu w meczu Pucharu Włoch z Lazio, uraz mu się odnowił. Teraz Cuper chucha na zimne i, mimo że kontuzjowany jest Christian Vieri, w Parmie wystawił w ataku Nikolę Ventolę i Mohammeda Kallona.

]

Wyniki 2. kolejki

Perugia - Lazio 0:0;

AS Roma - Udinese 1:1 (0:0): Tommasi (66.) - Muzzi (90.);

Atalanta Bergamo - Juventus Turyn 0:2 (0:1): Del Piero (8.), Trezeguet (83.);

Chievo Verona - Bologna 2:0 (1:0): Corradi (14.), Cossatto (85.);

Parma - Inter Mediolan 2:2 (1:2): Milosević (27.), Bonazzoli (85.) - Materazzi (10.), Ventola (29.);

Piacenza - Lecce 1:2 (1:0): Gautieri (45.) - Giacomazzi (67. i 86.);

Torino - Brescia 1:3 (1:1): Lucarelli (30.) - Tare (9. i 68.), R. Baggio (89. z karnego);

Venezia - Verona 0:1 (0:0): Salvetti (66.).

AC Milan - Fiorentina 5:2 (3:1): Andrij Szewczenkono (17., 53.), Martin Laursen (40.), Filippo Inzaghi (46.), Serginho (78.) - Enrico Chiesa (19., 58.).