Białoruś - Ukraina 0:2 - relacja

Ukraina przedłużyła nadzieje na awans do mistrzostw świata po zwycięstwie w wyjazdowym spotkaniu z Białorusią.
Dwie bramki Andrija Szewczenki dały Ukrainie zwycięstwo 2:0 w wyjazdowym meczu z Białorusią. Obie drużyny mają jeszcze szanse na awans do mistrzostw świata z drugiego miejsca w grupie 5 eliminacji. Pierwsze miejsce i awans zapewniła już sobie Polska po zwycięstwie z Norwegią 3:0.

Napastnik AC Milan strzelił po jednej bramce w każdej połowie meczu, co pozwoliło Ukrainie wysunąć się na drugie miejsce w grupie z 13 punktami w ośmiu meczach. Białoruś jest trzecia z 12 punktami. Obie drużyny mają do rozegrania jeszcze dwa spotkania.

Pierwszy gol padł tuż przed przerwą. Po serii krótkich podań piłkę przepuścił napastnik Tottenhamu Siergiej Rebrow, dopadł do niej Szewczenko i mocno uderzył w prawy górny róg.

Drugą bramkę Ukraińcy zdobyli krótko po przerwie. Szewczenko zakończył strzałem ponad 20 metrowy rajd - piłka odbiła się rykoszetem od obrońcy całkowicie myląc Wasila Chomutowskiego.

Po tym golu ucichła 44 tysięczna widownia, wśród której był też prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko. Gry odechciało się też Białorusinom. Rezerwowy napastnik Ukrainy Aleksander Melaszczenko mógł za to podwyższyć rezultat w ostatnich sekundach meczu. Piłka po jego strzale uderzyła w poprzeczkę.

Przed meczem zawodnicy obu drużyn uczcili minutą ciszy pamięć bramkarza Ukrainy Sergieja Perkhuna, który zmarł w szpitalu we wtorek po urazie głowy, którego doznał w meczu ligowym.

Białoruś - Ukraina 0:2 (0:1)

Bramki: Szewczenko 45, 56

Widzów: 44 tys.

Sędziował: Alain Sars (Francja)

Białoruś: Chomutowski - Jakimowicz, Ostrowski, Łuchwicz, Sztaniuk - Gurenko, Chackiewicz, Biełkiewicz, Szuneiko - Kaczuro, Wołodenkow

Ukraina: Virt - Łużny, Nismacznyj, Hołowko, Waszczuk - Tymoszczuk, Parfionow, Zubow - Szewczenko, Worobiew, Rebrow