Rząd postawił na polskich bukmacherów. Czy skorzysta również polski sport i co czeka obstawiających?

Obroty: 5 miliardów złotych rocznie. Udział w rynku: 10 proc., bo rządziły zagraniczne firmy, które teraz wyproszono. Zmiany w ustawie hazardowej mają poprawić sytuację polskich bukmacherów i znacznie zwiększyć wpływy do budżetu państwa.
Było ponad 30, zostało tylko siedem - wybór firm bukmacherskich na polskim rynku znacznie się zmniejszył. Potęgi, jak William Hill, chcąc tu wrócić, muszą zdobyć licencję. Ale nie wygląda na to, by miała się ustawić kolejka chętnych po pozwolenie na działalność w naszym kraju. Na ten moment jedyną firmą, która wycofała się z polskiego rynku z dniem 1. kwietnia jednocześnie oficjalnie informując o złożeniu wniosku o licencję jest Bwin.

Bukmacherzy wygrają

- Nielegalne podmioty w zdecydowanej większości najprawdopodobniej nie będą zainteresowane pozyskaniem polskiej licencji. U nas musiałyby zapłacić 12 proc. podatku od obrotu i 19 proc. podatku CIT, podczas gdy na Malcie płacą podatek od działalności bukmacherskiej, który wynosi 0,5 proc. od obrotu (ale maksymalnie 466 tys. euro), a efektywny CIT na poziomie ok. 5 proc.. Nielegalni operatorzy po rejestracji w Polsce nie mogliby też oferować loterii czy gier w kasynie [na to monopol będzie miało państwo], jak to robią obecnie - mówi Mateusz Juroszek, prezes firmy STS, której udziały w rynku legalnych bukmacherów w Polsce wynoszą aż 48 proc.

STS, jako bukmacher największy, siłą rzeczy musi być tym, który z nowelizacji ustawy cieszy się najmocniej. Przed zmianami udział polskich firm w obrotach branży sięgał 10 proc., teraz ma dojść do 60 proc.

To wielka szansa dla nowych bukmacherów. - Mamy swój pomysł na biznes. Wyróżniamy się podejściem do klienta i dynamiką rozwoju. Działamy naprawdę szybko, pół roku po uruchomieniu strony mamy już wiele umów sponsoringowych, jak chociażby z Wisłą Kraków czy Widzewem Łódź, gdzie jesteśmy widoczni na koszulkach oraz z Wisłą Płock i Arką Gdynia. Od kilku gal wspieramy również organizację MMA - FEN. I wciąż szukamy nowych partnerów - mówi Adrian Furmańczyk, marketing manager firmy LV Bet.

- Oczywiście spróbujemy też przyciągnąć graczy. Nie chcę w szczegółach mówić, na czym będą polegały nasze nowości, ale chcemy się wyróżnić i bezkonkurencyjnym bonusem, i szeroką ofertą zakładów - dodaje.

Będzie hazardowa emigracja?

Zagraniczne serwisy, które w odróżnieniu od polskich nie pobierały od graczy podatku, w większości już informują, że przestały oferować swe usługi w naszym kraju. Tam gdzie tych komunikatów nie ma, grać można do 30 czerwca. Od l lipca dostęp do stron bez polskiej licencji będzie blokowany, a firmy realizujące płatności nie będą obsługiwać tych bukmacherów. Tylko że obstawiający już wiedzą, jak blokady ominąć.

- Teoretycznie powinni szukać legalnego bukmachera, ale w praktyce wygląda to tak, że będą potrafili dostać się na poblokowane strony, choćby używając VPN-ów [wirtualnych sieci prywatnych maskujących adres IP] - nie ma złudzeń Furmańczyk.

Jeszcze dalej idzie Łukasz Kieza z agencji marketingu sportowego Urban Communications. - Ustawa całkowicie zmienia obszar zawodowego grania w zakładach bukmacherskich, ponieważ gra u zarejestrowanych podmiotów z uwagi na wysoki podatek jest zwyczajnie nieopłacalna.

Część z tych osób rozważa korzystanie z VPN, część grę u tzw. betbrokerów [pośredników z innych krajów, którzy obstawiają tam, gdzie nie jest pobierany podatek], zdarzają się nawet osoby rozpatrujące emigrację do krajów o bardziej liberalnym prawie hazardowym - mówi. - Oczywiście to niewielka grupa osób grających u bukmacherów, ale zapewniam, że są ludzie utrzymujący się z zakładów, a na stronach i forach bukmacherskich powstały już poradniki podsumowujące, w jakim kraju jest najbardziej liberalne prawo - tłumaczy Kieza.

Graczom, którzy traktują hazard jak rozrywkę i nie zamierzają omijać przepisów, pozostaje liczyć na walkę o klienta, jaką stoczą legalnie działające firmy. - Rynek online jest na tyle duży, że automatycznie staje się on atrakcyjny dla nowych podmiotów, a potencjalni nowi bukmacherzy mają nieco ułatwioną sytuację, bo wielu graczy będzie szukało nowych firm, w których mogliby założyć konta. Ciekawe działania promocyjne i dobra oferta wyróżniająca na rynku sprawi, że łatwiej będzie zdobyć opuszczonego gracza, który nie może już grać np. w Bet365 - mówi Kieza.

"Nie blokujcie stron, tylko skończcie z reżimem podatkowym"

Prezes STS-u nie ma wątpliwości, że w sprawiedliwej walce o klienta zagraniczne serwisy przegrywałyby z polskimi. - Gdyby nielegalne podmioty zdecydowały się pozyskać odpowiednie pozwolenia - czego nikt nigdy im nie zabraniał ani w żaden sposób nie utrudniał - to dla STS byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. W końcu wyrównałyby się szanse i moglibyśmy konkurować na tych samych zasadach. W uczciwej konkurencji to STS jest w lepszej pozycji, ponieważ mamy rozpoznawalną markę budowaną konsekwentnie od 1997 roku, znacznie lepiej znamy oczekiwania polskich klientów, mamy także dużo bogatszą ofertę na najważniejsze wydarzenia i ligi do nich skierowane - mówi Juroszek.

Oferta ofertą, ale najważniejsze są pieniądze. - Znowelizowana ustawa wciąż nie porusza kluczowej kwestii opodatkowania. Przy obowiązującym 12-procentowym podatku obrotowym od zakładów sportowych dotychczas nie udało się zbudować atrakcyjnego dla użytkowników systemu zachęcającego do korzystania z krajowej oferty. Jeżeli reżim podatkowy nie zostanie zmieniony, tendencja się utrzyma. Przy tej podstawie opodatkowania nie da się uniknąć przenoszenia przez operatorów przynajmniej części kosztów na klientów - mówi nam Clive Hawkswood, przewodniczący Stowarzyszenia Hazardu Zdalnego (Remote Gambling Association).

- Teraz jest tak, że kiedy gracz stawia zakład za 100 złotych, to w rzeczywistości po odjęciu podatku gra za 88 zł - wykłada niezorientowanym Kieza. - Zdarza się, że niektóre firmy biorą częściowo podatek na siebie w ramach działań promocyjnych. Tak robi ForBet, gdzie klient płaci 6 proc. podatku od stawki, takie okazjonalne akcje ma również Totolotek - dodaje.

- Od samego początku działalności postanowiliśmy, że będziemy chcieli w jak najmniejszym stopniu obciążać podatkiem naszych graczy. W tej chwili bierzemy na siebie cały podatek w przypadku graczy wysyłających kupony składające się z minimum trzech zdarzeń i kursu 2,00, a w pozostałych przypadkach tym podatkiem dzielimy się z graczem po połowie, czyli płaci on tylko 6 procent. Jest to zdecydowanie najlepsza oferta na rynku i widzimy, że z naszej propozycji chętnie korzystają gracze, którzy zrezygnowali z gry u bukmacherów nie posiadających zezwolenia Ministerstwa Finansów - tłumaczy Piotr Sienkiewicz, dyrektor ds. marketingu w ForBecie.

- Totolotek oferuje swoim klientom promocje, które umożliwiają całkowite lub częściowe zniesienie obciążenia podatkowego z klientów. Każdy piątek to w Totolotku dzień promocji "Gram Grubo", w której powiększamy wygrane o 14 proc.. Włączamy tę promocję także przy okazji innych dużych wydarzeń sportowych np. piłkarskich europejskich pucharów. Wyłącznie połowę podatku klienci płacą zawierając wszystkie zakłady przez naszą nową aplikację mobilną, która od niedawna dostępna jest na systemy Android i iOS - mówi Mariusz Rzeczkowski, specjalista ds. sponsoringu i PR-u w firmie Totolotek.

- Firma eTOTO dziś w głównej mierze inwestuje w nowe technologie, dzięki którym już niedługo damy naszym klientom najwyższej klasy produkt, jaki dotychczas oferowany był jedynie przez firmy zagraniczne. Trwają zaawansowane prace nad nową stroną internetową, aplikacjami mobilnymi, ofertą zakładów na żywo oraz ofertą gier wirtualnych. Przygotowujemy też bardzo atrakcyjną akcję promocyjną dla wszystkich dotychczasowych i nowych klientów - wylicza Piotr Rogowski, chief operating officer firmy eTOTO.

Ale to wszystko za mało. - Poza kwestią opodatkowania ustawa zastrzegła pozostałe usługi z obszaru hazardu online wyłącznie dla monopolu państwowego, pomimo że podmiot ten nie ma żadnego doświadczenia w organizowaniu i oferowaniu np. pokera. W tym przypadku też jesteśmy przekonani, że gracze będą poszukiwali operatorów licencjonowanych poza Polską. Nie ulega wątpliwości, że jeśli rząd polski nie podejmie zmiany regulacji i opodatkowania gier online, nie osiągnie wyznaczonych sobie w ustawie celów, przychody z podatków od gier nie spełnią oczekiwań - tłumaczy Hawkswood.

- Zdecydowanie doradzamy i apelujemy do polskich władz, aby wzięły przykład z innych państw Unii Europejskiej, które dzięki rozsądnemu systemowi podatkowemu, regulacjom, a co za tym idzie konkurencyjnym lokalnym ofertom, z sukcesem stworzyły rynek hazardowy. Te państwa, m.in. Wlk. Brytania, nie potrzebują złożonych i wadliwych środków wykonawczych takich jak blokady stron internetowych, a mimo tego niemalże wyeliminowały czarny rynek - kończy ekspert.

Wszyscy mogli zyskać więcej

Kwestia opodatkowania jest tą, która po zmianach w ustawie budzi największe niezadowolenie całego środowiska. Początkowo rząd ogłaszał, że chce uporządkować sytuację, korzystając z modelu duńskiego. Ten zakłada, że podatku nie płaci klient (co sprawia, że szara strefa stanowi tam zaledwie 5 proc. rynku), a robi to tylko bukmacher, oddając 20 proc. swoich przychodów.

- Model duński, czyli opodatkowanie tylko zysku, to coś, na czym zależało chyba wszystkim firmom, gracze też byliby z tego zadowoleni. Ale nie my wymyśliliśmy obowiązujący system opodatkowania - mówi Furmańczyk. Zaznacza też, że LV Bet nie uczestniczyło w żadnych konsultacjach. - Nasze uwagi do projektu ustawy zgłosiliśmy pisemnie do Ministerstwa Finansów oraz elektronicznie do Komisji Europejskiej w związku z procedurą notyfikacji - tłumaczy.

- Według naszej wiedzy nie było konsultacji - mówi Juroszek. - Niemniej doceniamy fakt, że wielokrotnie zgłaszane przez Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB) postulaty w zakresie konieczności przeciwdziałania szarej strefie gier hazardowych znalazły swoje odzwierciedlenie w nowelizacji ustawy. Dzięki temu wymierne korzyści mogą uzyskać budżet państwa oraz polski sport. Jednocześnie w ramach SPiPFB, które reprezentuje legalną część rynku, jesteśmy gotowi do udziału w ewentualnych przyszłych konsultacjach. Mamy nadzieję, że następnym razem zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie, dysponujące najszerszą wiedzą na temat rynku, zostaną zaproszone do rozmów - dodaje prezes STS-u.

- Przedstawiciel każdej firmy bukmacherskiej stwierdzi, że oczywiście model duński byłby lepszy. My sami promowaliśmy model duński w opinii publicznej, pracując dla European Gaming & Betting Association [Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów]. Myślę, że w perspektywie mniej więcej roku, może nieco dłuższej ten model może zostać wprowadzony - mówi Kieza.

Zapewne wymuszą to i gracze, których część będzie omijać prawo, i bukmacherzy, którzy będą dążyć do maksymalizowania swoich zysków. - W Danii kompleksowe konsultacje z rzetelnymi analizami mającymi wypracować optymalny model dla branży trwały kilka miesięcy. W Polsce niczego takiego nie było, zarówno podmioty zarejestrowane, jak i EGBA spotykali się z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, jednak trudno nazwać to otwartymi konsultacjami, zwłaszcza pod kątem braku jakiejkolwiek przejrzystości przy tych spotkaniach - mówi Kieza.

Czy przyjdą nowi sponsorzy?

Więcej graczy u polskich bukmacherów to więcej pieniędzy dla tych firm, większe wpływy do budżetu państwa [teraz szacuje się, że rocznie będzie do niego wpływać 1,5 mld złotych] i teoretycznie większe środki dla polskiego sportu.

Kilka lat temu bukmacherom ograniczono możliwość reklamowania się, przez co kluby straciły sponsorów. Teraz najlepsze drużyny mają już na koszulkach loga największych polskich firm (np. Legię sponsoruje Fortuna, Lecha - STS). Ale rynek właśnie otwiera się na nowych bukmacherów, co jest dobrą informacją dla tych drużyn, które ciągle szukają finansowego wsparcia.

Najwięksi gracze też skorzystają. Od teraz każdy bukmacher może się reklamować w internecie bez limitów czasowych, a w telewizji w godzinach 22.00-6.00, a jeśli jest sponsorem drużyny lub wydarzenia, które transmitowane jest o innej porze, to wtedy również.

- Z naszego punktu widzenia to na pewno jedna z najkorzystniejszych zmian jakie niesie za sobą znowelizowana ustawa hazardowa. Do tej pory w wielu przypadkach mieliśmy związane ręce bardzo restrykcyjnym prawem dotyczącym zakazu reklamy - mówi Sienkiewicz.

- Cały czas prowadzimy rozmowy z różnymi klubami i związkami sportowymi. W zeszłym roku podpisaliśmy umowy z siatkarską Plus Ligą oraz zasłużonym klubem piłkarskim ŁKS, w ostatnich tygodniach zostaliśmy sponsorem piłkarskich drużyn Stomilu Olsztyn, Radomiaka Radom i Motoru Lublin, a także dwóch drużyn żużlowych Włókniarza Częstochowa oraz Stali Rzeszów. Jesteśmy również zainteresowani innymi dyscyplinami sportu, mamy też nadzieję, że uda się sfinalizować rozmowy na temat dużej umowy sponsoringowej z największym polskim związkiem sportowym - dodaje przedstawiciel firmy ForBet.

- Niedawno podpisaliśmy nową umowę na sponsoring Nice 1 Ligi, co pozwala nam jednocześnie na zawiązanie bliższej współpracy z klubami na tym szczeblu rozgrywkowym, tak jak z Zagłębiem Sosnowiec i GKS-em Katowice. Prowadzone są kolejne rozmowy z innymi podmiotami, lecz na ten moment nie mogę ujawniać szczegółów. Na pewno nie zamierzamy zrezygnować ze wspierania polskiego sportu - zapewnia Konrad Komarczuk, prezes firmy Fortuna.

- Stale monitorujemy rynek w zakresie potencjalnych projektów sponsoringowych. Obecnie jesteśmy sponsorem Jagiellonii Białystok, Lechii Gdańsk i koszykarskiej Legii Warszawa. Chcemy poszerzyć tę listę w latach 2017-2018. Jednak wiele zależy od skuteczności egzekucji nowej ustawy - tłumaczy Rzeczkowski.

- Chcemy aby nasza marka była nierozerwalnie związana ze sportem i na pewno w przyszłości działania sponsoringowe będą bardzo ważnym elementem naszej strategii. Nakłady ponoszone na sponsoring nie zwracały się w Polsce tak, jak ma to miejsce w krajach, gdzie reklama zakładów sportowych jest dozwolona. Nowa ustawa w dużym stopniu przyczyni się do rozwoju działań sponsoringowych w naszym kraju. Skorzysta na tym cały polski sport - uważa Rogowski z eTOTO.

Wprowadzone zmiany są korzystne, ale o ile lepiej byłoby zastosować takie rozwiązania podatkowe, które nie zniechęcą do naszego rynku zagranicznych firm?

Nie jest tajemnicą, że bukmacherskie potęgi oferują klubom większe pieniądze. Kieza zauważa, że nie przez przypadek w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wzmożoną aktywność sponsoringową polskich firm z branży. - Nowym bukmacherom będzie łatwo wejść na rynek, ale ze sponsoringiem sytuacja już tak dobrze nie wygląda. Wiele atrakcyjnych podmiotów sportowych jest już zajętych. Stało się tak trochę na zasadzie owczego pędu branży, naśladownictwa, ale też z obawy przed wejściem zagranicznych podmiotów, które mogłyby zaoferować klubom i organizacjom sportowym większe pieniądze - podsumowuje project manager firmy Urban Communications.

Quiz dla długodystansowców. 100 pytań ze sportu, zaproś rodzinę i znajomych do rozwiązywania!
1/100Ile wyścigów Formuły 1 wygrał Robert Kubica?
Komentarze (46)
Rząd postawił na polskich bukmacherów. Czy skorzysta również polski sport i co czeka obstawiających?
Zaloguj się
 • Oceniono 9 razy 7

  "Dobra zmiana" dopadła mnie i tu . Dzięki kaczej szajce zablokowano mi konto na Bwin ... Żałuję , że nie jestem młodszy , bo wyemigrowałbym z tego cholernego kaczego Ciemnogrodu ...

 • jd07

  Oceniono 8 razy 6

  A co ma zrobić ktoś taki jak ja ?
  Nie żyłem nigdy z bukmacherki ,nie grałem po kilka tys euro /dziennie - bawiłem się po kilkaset euro /dzień i byłem w stanie ugrać koło 1 000 euro czystego zysku miesięcznie . Stanowiło to ZNACZĄCY przychód w moim budżecie domowym - obok pracy zawodowej gdzie też koło 4 000 pln netto miesięcznie wyciągam ...
  Teraz weszła głupia ustawa i w praktyce zmuszony jestem płacić 12 % podatku od obrotu ,co uniemozliwia mi zarabianie na bukmacherce ( mój yield - czyli % zysku do obrotu - w skali roku wynosi 8 - 10 % co przy 12 % podatku na wejściu czyni grę po prostu NIEOPŁACALNĄ ) ....dodam ,że z tych zysków ja dotyczczas PŁACIŁEM podatki ,kupując towary czy usługi płaciłem w końcu Vat czy Akcyzę ....w moim przypadku rząd " wylał dziecko z kąpielą " - na emigrację jestem za stary i gram za nisko , na betbrokerów gram za nisko , u polskich ( dziadowskich nie ukrywajmy bukmacherów typu STS ) nie mogę pozwolić sobie na grę ....czyli dotychczas miałem 8 k pln zarobku w miesiącu ,teraz bedę miał 4 k pln - KURNA JAK ZYC PANI PREMIER ( i PANIE NACZELNIKU ) - JAK ŻYĆ ???

 • bluuetomek

  Oceniono 6 razy 4

  Ta ustawa to bubel
  Tylko frajerzy będą grać u tzw legalnych. A nawet i oni przestaną jak po krótkim czasie przekonają się że przy tym opodatkowaniu na dłuższą metę nie da się wygrać zarejestrowanych podmiotów z uwagi na wysoki podatek jest zwyczajnie nieopłacalna

 • 23tryt

  Oceniono 6 razy 4

  hehehe jak chcę zagrać pojedynczy zakład na kursie 1,10 to wypadku wygranej tracę 3,2 % stawki .....
  aha i jeszcze nowość: extrapodatek: od kwietnia wygrana > 2280 zł jest dodatkowo opodatkowana 10%
  .... mistrzostwo świata ..... welcome underground .....

 • Piotr Nowak

  Oceniono 3 razy 3

  Ludzie nie ma o czym dyskutować, szkoda że nikt z wypowiadających się PR-owcow nie wspomniał jakie limity na stawki serwuje to polskie grono, w skrócie jeśli "wygrywasz to my tu ciebie nie chcemy" , mile widziani tylko frajerzy których operacje finansowe odbywają się w stronę portfela serwisu.

 • tekameka

  Oceniono 2 razy 2

  czy bukmacherzy sponsorując kluby (w tym zawodników) nie naruszają konfliktu interesów ?

 • yosemitesam

  Oceniono 4 razy 2

  Jasne, najprościej wzorem Kimowni poblokować dostęp do 'niesłusznych' treści w internecie. Niedługo dojdzie do tego, że wiadomości z kraju i ze świata będzie można czerpać jedynie ze stron tvp.pl i mediów Padre Grzyba.

 • sla77

  Oceniono 6 razy 2

  Na www.legalni-bukmacherzy.pl już jest lista u kogo można grać i kto ma zamiar wejść do Polski z bukmacherów którzy do tej pory oferowali nielegalnie zakłady.

 • Hilary Kings

  Oceniono 1 raz 1

  Wiecej na temat legalnych bukmacherów, dokladniej tzw aktualna sytuacja bukmachera : zagranie.com/bet-at-home-aktualna-sytuacja-bukmachera/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Sport.pl na wideo

 • MŚ 2018, grupa A

  lp. Drużyna M Pkt. Br. Zw. R Por.
  1 Rosja 2 6 8-1 2 0 0
  2 Urugwaj 2 6 2-0 2 0 0
  3 Egipt 2 0 1-4 0 0 2
  4 Arabia S. 2 0 0-6 0 0 2

  • Awans do 1/8 finału
 • MŚ 2018, grupa B

  lp. Drużyna M Pkt. Br. Zw. R Por.
  1 Portugalia 2 4 4-3 1 1 0
  1 Hiszpania 2 4 4-3 1 1 0
  3 Iran 2 3 1-1 1 0 1
  4 Maroko 2 0 0-2 0 0 2

  • Awans do 1/8 finału
 • MŚ 2018, grupa C

  lp. Drużyna M Pkt. Br. Zw. R Por.
  1 Francja 2 6 3-1 2 0 0
  2 Dania 2 4 2-1 1 1 0
  3 Australia 2 1 2-3 0 1 1
  4 Peru 2 0 0-2 0 0 2

  • Awans do 1/8 finału
 • MŚ 2018, grupa D

  lp. Drużyna M Pkt. Br. Zw. R Por.
  1 Chorwacja 2 6 5-0 2 0 0
  2 Nigeria 2 3 2-2 1 0 1
  3 Islandia 2 1 1-3 0 1 1
  4 Argentyna 2 1 1-4 0 1 1

  • Awans do 1/8 finału
 • MŚ 2018, grupa E

  lp. Drużyna M Pkt. Br. Zw. R Por.
  1 Brazylia 2 4 3-1 1 1 0
  2 Szwajcaria 2 4 3-2 1 1 0
  3 Serbia 2 3 2-2 1 0 1
  4 Kostaryka 2 0 0-3 0 0 2

  • Awans do 1/8 finału
 • MŚ 2018, grupa F

  lp. Drużyna M Pkt. Br. Zw. R Por.
  1 Meksyk 2 6 3-1 2 0 0
  2 Niemcy 2 3 2-2 1 0 1
  3 Szwecja 2 3 2-2 1 0 1
  4 Korea Płd. 2 0 1-3 0 0 2

  • Awans do 1/8 finału
 • MŚ 2018, grupa G

  lp. Drużyna M Pkt. Br. Zw. R Por.
  1 Anglia 2 6 8-2 2 0 0
  2 Belgia 2 3 8-2 2 0 0
  3 Tunezja 2 0 3-7 0 0 2
  4 Panama 2 0 1-9 0 0 2

  • Awans do 1/8 finału
 • MŚ 2018, grupa H

  M Pkt. Br. Zw. R Por. +/-
  1 Japonia 2 4 4-3 1 1 0 1
  2 Senegal 2 4 4-3 1 1 0 1
  3 Kolumbia 2 3 4-2 1 0 1 2
  4 Polska 2 0 1-5 0 0 2 -4

  • Awans do 1/8 finału
 • LOTTO Ekstraklasa 2017/18

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Legia Warszawa 37 70 55-35 22 4 11
  2 Jagiellonia Białystok 37 67 55-41 20 7 10
  3 Lech Poznań 37 60 53-34 16 12 9
  4 Górnik Zabrze 37 60 68-54 16 12 9
  5 Wisła Płock 37 57 53-45 17 6 14
  6 Wisła Kraków 37 55 51-42 15 10 12
  7 Zagłębie Lubin 37 52 45-42 13 13 11
  8 Korona Kielce 37 49 49-54 12 13 12
  9 Cracovia Kraków 37 50 51-52 13 11 13
  10 Śląsk Wrocław 37 50 50-54 13 11 13
  11 Pogoń Szczecin 37 45 46-54 12 9 16
  12 Arka Gdynia 37 43 46-48 11 10 16
  13 Lechia Gdańsk 37 39 46-58 9 13 15
  14 Piast Gliwice 37 37 40-48 8 13 16
  15 Bruk-Bet Termalica 37 36 39-66 9 9 19
  16 Sandecja 37 33 34-54 6 15 16

  • Grupa mistrzowska
  • Grupa spadkowa
 • Premier League 2017/18

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Manchester City 38 100 106:27 32 4 2
  2 Manchester Utd 38 81 68:28 25 6 7
  3 Tottenham 38 77 74:36 23 8 7
  4 Liverpool 38 75 84:38 21 12 5
  5 Chelsea 38 70 62:38 21 7 10
  6 Arsenal 38 63 74:51 19 6 13
  7 Burnley 38 54 36:39 14 12 12
  8 Everton 38 49 44:58 13 10 15
  9 Leicester 38 47 56:60 12 11 15
  10 Newcastle 38 44 39:47 12 8 18
  11 Crystal Palace 38 44 45:55 11 11 16
  12 Bournemouth 38 44 45:61 11 11 16
  13 West Ham 38 42 48:68 10 12 16
  14 Watford 38 41 44:64 11 8 19
  15 Brighton 38 40 34:54 9 13 16
  16 Huddersfield 38 37 28:58 9 10 19
  17 Southampton 38 36 37:56 7 15 16
  18 Swansea 38 33 28:56 8 9 21
  19 Stoke 38 33 35:68 7 12 19
  20 West Brom 38 31 31:56 6 13 19

  • LM
  • LE
  • Spadek
 • Bundesliga 2017/18

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Bayern 34 84 92:28 27 3 4
  2 Schalke 04 34 63 53:37 18 9 7
  3 Hoffenheim 34 55 66:48 15 10 9
  4 Borussia D. 34 55 64:47 15 10 9
  5 Leverkusen 34 55 58:44 15 10 9
  6 RB Lipsk 34 53 57:53 15 8 11
  7 Stuttgart 34 51 36:36 15 6 13
  8 Eintracht 34 49 45:45 14 7 13
  9 Borussia M. 34 47 47:52 13 8 13
  10 Hertha 34 43 43:46 10 13 11
  11 Werder 34 42 37:40 10 12 12
  12 Augsburg 34 41 43:46 10 11 13
  13 Hannover 34 39 44:54 10 9 15
  14 Mainz 34 36 38:52 9 9 16
  15 Freiburg 34 36 32:56 8 12 14
  16 Wolfsburg 34 33 36:48 6 15 13
  17 HSV 34 31 29:53 8 7 19
  18 FC Koeln 34 22 35:70 5 7 22

  • LM
  • LE
  • El. LE
  • Baraż
  • Spadek
 • La Liga 2017/18

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 FC Barcelona 38 93 99:29 28 9 1
  2 Atletico M. 38 79 58:22 23 10 5
  3 Real Madryt 38 76 94:44 22 10 6
  4 Valencia 38 73 65:38 22 7 9
  5 Villarreal 38 61 57:50 18 7 13
  6 Betis 38 60 60:61 18 6 14
  7 Sevilla 38 58 49:58 17 7 14
  8 Getafe 38 55 42:33 15 10 13
  9 Eibar 38 51 44:50 14 9 15
  10 Girona 38 51 50:59 14 9 15
  11 Espanyol 38 49 36:42 12 13 13
  12 Real Sociedad 38 49 66:59 14 7 17
  13 Celta Vigo 38 49 59:60 13 10 15
  14 Alaves 38 47 40:50 15 2 21
  15 Levante 38 46 44:58 11 13 14
  16 Athletic B. 38 43 41:49 10 13 15
  17 Leganes 38 43 34:51 12 7 19
  18 Deportivo 38 29 38:76 6 11 21
  19 Las Palmas 38 22 24:74 5 7 26
  20 Malaga 38 20 24:61 5 5 28

  • LM
  • LE
  • El.LE
  • Spadek
 • Ligue 1, sezon 2017/18

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 PSG 38 93 108:29 29 6 3
  2 Monaco 38 80 85:45 24 8 6
  3 Lyon 38 78 87:43 23 9 6
  4 Marsylia 38 77 80:47 22 11 5
  5 Rennes 38 58 50:44 16 10 12
  6 Bordeaux 38 55 53:48 16 7 15
  7 St. Etienne 38 55 47:50 15 10 13
  8 Nice 38 54 53:52 15 9 14
  9 Nantes 38 52 36:41 14 10 14
  10 Montpellier 38 51 36:33 11 18 9
  11 Dijon 38 48 55:73 13 9 16
  12 Guingamp 38 47 48:59 12 11 15
  13 Amiens 38 45 37:42 12 9 17
  14 Angers 38 41 42:52 9 14 15
  15 Strasbourg 38 38 44:67 9 11 18
  16 Caen 38 38 27:52 10 8 20
  17 Lille 38 38 41:67 10 8 20
  18 Toulouse 38 37 38:54 9 10 19
  19 Troyes 38 33 32:59 9 6 23
  20 FC Metz 38 26 34:76 6 8 24

  • LM
  • El. LM
  • LE
  • Baraż
  • Spadek
 • Serie A 2017/18

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Juventus 38 95 86:24 30 5 3
  2 Napoli 38 91 77:29 28 7 3
  3 Roma 38 77 61:28 23 8 7
  4 Inter 38 72 66:30 20 12 6
  5 Lazio 38 72 89:49 21 9 8
  6 Milan 38 64 56:42 18 10 10
  7 Atalanta 38 60 57:39 16 12 10
  8 Fiorentina 38 57 54:46 16 9 13
  9 Torino 38 54 54:46 13 15 10
  10 Sampdoria 38 54 56:60 16 6 16
  11 Sassuolo 38 43 29:59 11 10 17
  12 Genoa 38 41 33:43 11 8 19
  13 Chievo 38 40 36:59 10 10 18
  14 Udinese 38 40 48:63 12 4 22
  15 Bologna 38 39 40:52 11 6 21
  16 Cagliari 38 39 33:61 11 6 21
  17 SPAL 38 38 39:59 8 14 16
  18 Crotone 38 35 40:66 9 8 21
  19 Verona 38 25 30:78 7 4 27
  20 Benevento 38 21 33:84 6 3 29

  • LE
  • El. LE
  • Spadek
  • LM
 • I liga 2017/18

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Miedź Legnica 34 63 53-27 17 12 5
  2 Zagłębie Sosnowiec 34 58 46-32 17 7 10
  3 Chojniczanka 34 56 48-33 16 8 10
  4 GKS Tychy 34 55 41-40 16 7 11
  5 GKS Katowice 34 54 44-34 16 6 12
  6 Wigry Suwałki 34 52 40-37 15 7 12
  7 Raków Częstochowa 34 51 50-40 14 9 11
  8 Stal Mielec 34 51 51-46 14 9 11
  9 Podbeskidzie 34 46 37-37 11 13 10
  10 Chrobry Głogów 34 46 46-47 12 10 12
  11 Odra Opole 34 45 37-43 12 9 13
  12 Puszcza Niepołomice 34 44 38-38 11 11 12
  13 Bytovia Bytów 34 40 36-45 10 10 14
  14 Stomil Olsztyn 34 39 39-50 12 4 18
  15 Pogoń Siedlce 34 38 42-50 9 11 14
  16 Górnik Łęczna 34 35 29-42 8 11 15
  17 Olimpia Grudziądz 34 31 24-37 7 10 17
  18 Ruch Chorzów 34 27 35-58 9 6 19

  • Awans
  • Baraż o I ligę
  • Spadek