Sport.pl

Johan Cruyff nie żyje. Legenda futbolu miała 68 lat

Łukasz Godlewski, PAP
24.03.2016 13:42
A A A
Johan Cruyff

Johan Cruyff (Johan Cruyff)

Piłka nożna straciła jedn± ze swoich najwybitniejszych postaci. W wieku 68 lat zmarł Johan Cruyff.

Legendarny Holender przegrał walkę z rakiem, o czym poinformowano na oficjalnej stronie internetowej. Poproszono jednocze¶nie o uszanowanie prywatno¶ci rodziny w tym trudnym czasie.

 

U Cruyffa w paĽdzierniku 2015 roku zdiagnozowano raka płuc. Przez wiele lat papieros był jego nierozł±cznym towarzyszem. Jeszcze w lutym Holender z optymizmem wypowiadał się o walce o swoje zdrowie. - Po dotychczasowej terapii mogę powiedzieć, że wyniki s± bardzo pozytywne. Zawdzięczam to wspaniałej pracy lekarzy, trosce innych osób oraz własnemu pozytywnemu nastawieniu. Obecnie czuję, że prowadzę 2:0 po pierwszej połowie meczu, który jeszcze się nie skończył. Ale jestem pewny, że na końcu wygram - powiedział.

 

W 1991 roku, kiedy wykryto u niego chorobę wieńcow± i przeszedł operację serca, postanowił rzucić palenie i zacz±ł promować zdrowy styl życia.W 1999 roku został wybrany najlepszym europejskim piłkarzem stulecia. W ¶wiatowym zestawieniu zaj±ł drugie miejsce, ustępuj±c Pelemu. Jest trzykrotnym zdobywc± Złotej Piłki (1971, 1973, 1974), największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ajaksu Amsterdam, Barcelony i reprezentacji Holandii. Podczas kariery powszechnie nazywano go piłkarzem roku 2000, bo zdaniem wielu wyprzedził swoje czasy.

 

 

 

 

 

O jego wielko¶ci ¶wiadczy chociażby ta statystyka. Z nim w składzie jego zespoły wygrały 80 proc. wszystkich spotkań w lidze holenderskiej; żaden inny zawodnik z więcej niż 75 występami nie jest w stanie mu dorównać pod tym względem.

 

Jego słynnym zagraniem jest nazwany na jego cze¶ć "zwód Cruyffa". Wykonał go po raz pierwszy podczas mistrzostw ¶wiata w 1974 roku w meczu ze Szwecj±.

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (43)
Zaloguj się
 • stary71

  Oceniono 10 razy 10

  Jeden z największych sportowców w historii. Miałem okazję obserwować wiele spotkań z jego udziałem. Ale proszę o jedno - tu i w innych działach: nie stosujcie okre¶lenia "przegrał walkę z rakiem", bo to jest walka jednostronna. Walczy tylko człowiek. Rak nie walczy. On zabija. Rak nie jest godnym przeciwnikiem. Jest podstępnym morderc±. Nie zasługuje na to, by uznać go za zwycięzcę, gdy pokona człowieka.

 • j.urbanski

  Oceniono 8 razy 8

  To nie tylko wielki piłkarz i trener (co już jest rzadko¶ci±), ale przy tym osoba kreatywna, wręcz wizjoner - np. w zakresie taktyki gry i szkolenia piłkarzy.
  Nie jestem fanem FCB, ale przecież oni szkol± swój narybek w oparciu o jego program szkolenia.
  RIP!

 • zigzaur

  Oceniono 7 razy 7

  Znakomity napastnik, mistrz w biegu na 5 metrów (podstawowa umiejętno¶ć napastnika), umiejętno¶ć strzelania z każdej pozycji. Ale kariera reprezentacyjna do¶ć krótka, klubowa za¶ zwi±zana z Ajaxem. W każdym razie, w pamięci kibiców pozostan± zaskakuj±ce strzały.

 • wube1957

  Oceniono 7 razy 7

  Przepiłkarz. Gwiazda nad gwiazdami. Wielka szkoda

 • daw-9

  Oceniono 6 razy 6

  wielki szacunek dla tego Pana...:(

 • borman60

  Oceniono 5 razy 5

  Jak ogl±dałem Johana(wesoło było jak Szpakowski czytał jego nazwisko) w Ajaxie ,reprezentacji Holandii ,to serce skakało z rado¶ci .To był mój idol młodo¶ci ,niezapomniany , wspaniały ,boski .

 • andrzej500

  Oceniono 4 razy 4

  R.I.P

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  Na YT jest mecz drugiej rundy mistrzostw ¶wiata w 1974, między Holandi± i Brazyli±. Jeden z najbrutalniejszych meczów w historii. No i znakomita gra Cruyffa.

 • distepfano

  Oceniono 2 razy 2

  Johan wkrótce spotka się z naszym super piłkarzem Kazimierzem, który też kręcił rogale i zadziwiał nas na boiskach całego ¶wiata.
  Niech spoczywaj± w spokoju i będ± w naszej pamięci. (*) (*)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX