Sport.pl

Johan Cruyff nie żyje. Legenda futbolu miała 68 lat

Łukasz Godlewski, PAP
24.03.2016 13:42
A A A
Johan Cruyff

Johan Cruyff (Johan Cruyff)

Piłka nożna straciła jedną ze swoich najwybitniejszych postaci. W wieku 68 lat zmarł Johan Cruyff.

Legendarny Holender przegrał walkę z rakiem, o czym poinformowano na oficjalnej stronie internetowej. Poproszono jednocześnie o uszanowanie prywatności rodziny w tym trudnym czasie.

 

U Cruyffa w październiku 2015 roku zdiagnozowano raka płuc. Przez wiele lat papieros był jego nierozłącznym towarzyszem. Jeszcze w lutym Holender z optymizmem wypowiadał się o walce o swoje zdrowie. - Po dotychczasowej terapii mogę powiedzieć, że wyniki są bardzo pozytywne. Zawdzięczam to wspaniałej pracy lekarzy, trosce innych osób oraz własnemu pozytywnemu nastawieniu. Obecnie czuję, że prowadzę 2:0 po pierwszej połowie meczu, który jeszcze się nie skończył. Ale jestem pewny, że na końcu wygram - powiedział.

 

W 1991 roku, kiedy wykryto u niego chorobę wieńcową i przeszedł operację serca, postanowił rzucić palenie i zaczął promować zdrowy styl życia.W 1999 roku został wybrany najlepszym europejskim piłkarzem stulecia. W światowym zestawieniu zajął drugie miejsce, ustępując Pelemu. Jest trzykrotnym zdobywcą Złotej Piłki (1971, 1973, 1974), największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ajaksu Amsterdam, Barcelony i reprezentacji Holandii. Podczas kariery powszechnie nazywano go piłkarzem roku 2000, bo zdaniem wielu wyprzedził swoje czasy.

 

 

 

 

 

O jego wielkości świadczy chociażby ta statystyka. Z nim w składzie jego zespoły wygrały 80 proc. wszystkich spotkań w lidze holenderskiej; żaden inny zawodnik z więcej niż 75 występami nie jest w stanie mu dorównać pod tym względem.

 

Jego słynnym zagraniem jest nazwany na jego cześć "zwód Cruyffa". Wykonał go po raz pierwszy podczas mistrzostw świata w 1974 roku w meczu ze Szwecją.

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (43)
Zaloguj się
 • stary71

  Oceniono 10 razy 10

  Jeden z największych sportowców w historii. Miałem okazję obserwować wiele spotkań z jego udziałem. Ale proszę o jedno - tu i w innych działach: nie stosujcie określenia "przegrał walkę z rakiem", bo to jest walka jednostronna. Walczy tylko człowiek. Rak nie walczy. On zabija. Rak nie jest godnym przeciwnikiem. Jest podstępnym mordercą. Nie zasługuje na to, by uznać go za zwycięzcę, gdy pokona człowieka.

 • j.urbanski

  Oceniono 8 razy 8

  To nie tylko wielki piłkarz i trener (co już jest rzadkością), ale przy tym osoba kreatywna, wręcz wizjoner - np. w zakresie taktyki gry i szkolenia piłkarzy.
  Nie jestem fanem FCB, ale przecież oni szkolą swój narybek w oparciu o jego program szkolenia.
  RIP!

 • zigzaur

  Oceniono 7 razy 7

  Znakomity napastnik, mistrz w biegu na 5 metrów (podstawowa umiejętność napastnika), umiejętność strzelania z każdej pozycji. Ale kariera reprezentacyjna dość krótka, klubowa zaś związana z Ajaxem. W każdym razie, w pamięci kibiców pozostaną zaskakujące strzały.

 • wube1957

  Oceniono 7 razy 7

  Przepiłkarz. Gwiazda nad gwiazdami. Wielka szkoda

 • daw-9

  Oceniono 6 razy 6

  wielki szacunek dla tego Pana...:(

 • borman60

  Oceniono 5 razy 5

  Jak oglądałem Johana(wesoło było jak Szpakowski czytał jego nazwisko) w Ajaxie ,reprezentacji Holandii ,to serce skakało z radości .To był mój idol młodości ,niezapomniany , wspaniały ,boski .

 • andrzej500

  Oceniono 4 razy 4

  R.I.P

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  Na YT jest mecz drugiej rundy mistrzostw świata w 1974, między Holandią i Brazylią. Jeden z najbrutalniejszych meczów w historii. No i znakomita gra Cruyffa.

 • distepfano

  Oceniono 2 razy 2

  Johan wkrótce spotka się z naszym super piłkarzem Kazimierzem, który też kręcił rogale i zadziwiał nas na boiskach całego świata.
  Niech spoczywają w spokoju i będą w naszej pamięci. (*) (*)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX