Korupcja w FIFA. Wybory zgodnie z planem, bez zmiany gospodarzy MŚ

- To FIFA jest poszkodowaną stroną. To dla nas dobry, ale również zły dzień - tak powiedział na konferencji prasowej dyrektor komunikacji FIFA Walter De Gregorio. Została ona zorganizowana w związku z porannymi zatrzymaniami czołowych działaczy FIFA. Szwajcarski urząd sprawiedliwości zajął konta powiązane z FIFA w kilku szwajcarskich bankach.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas- FIFA rozpoczęła szwajcarskie postępowanie poprzez przekazanie raportu Garcii w listopadzie. FIFA współpracuje ze szwajcarskimi władzami, choć termin zatrzymań nie był najlepszy - stwierdził De Gregorio. Na razie światowa federacja piłkarska nie zamierza reagować w żaden sposób. Kongres oraz zaplanowane na piątek wybory odbędą się zgodnie z planem. Ponowne głosowanie w sprawie wyboru gospodarzy MŚ 2018 (Rosja) oraz 2022 (Katar) nie jest rozważane.

Zdaniem De Gregorio zatrzymania są paradoksalnie dobrą informacją dla FIFA. - To dobre dla FIFA. Nie jest to dobre pod względem wizerunku czy reputacji, ale dzięki temu nasze szeregi się oczyszczą. To nie jest dla nas miły dzień, ale jest również dobry. Nikt w FIFA nie wiedział o zatrzymaniach o szóstej rano. Gdybym o tym wiedział, poszedłbym wczoraj wcześniej spać. Wszyscy jesteśmy zaskoczeni.

Blatter spokojny

Sepp Blatter nie został zatrzymany, obecnie "ze spokojem" patrzy na rozwój sytuacji. Dziennikarze dopytywali, jak może zachowywać spokój w takiej sytuacji i czy obchodzi go bardziej jego wizerunek czy kierowanej przez niego organizacji. - Nie tańczy w swoim biurze, nie mówi "wow, wow". Jest spokojny, widzi, co się dzieje, kooperuje ze wszystkimi. O to mi chodziło. Nie jest szczęśliwy. Ale wie, że to konsekwencje tego, co my rozpoczęliśmy [FIFA przekazała szwajcarskim władzom raport Garcii ws. korupcji - red.]. Nie jest niespodzianką to, że to się stało.

Aresztowani działacze nie zostaną zawieszeni. - Nie możemy zawiesić kogoś za to, że został aresztowany. Co innego, jeśli zostanie skazany.

Nadużywanie pozycji

Szwajcarzy rozpoczęli śledztwo w sprawie korupcji przy wyborze gospodarzy MŚ 2018 oraz 2022. Przesłuchali dziesięciu członków komitetu wykonawczego. Natomiast Amerykanie zajmują się skorumpowanymi działaczami FIFA. - Korupcja jest systemowa i głęboko zakorzeniona - powiedziała o FIFA Loretta Lynch, prokurator generalna USA. - Rozciąga się do co najmniej dwóch generacji działaczy piłkarskich, którzy mieli nadużywać swoich pozycji, by przyjmować miliony dolarów w łapówkach. Departament Sprawiedliwości chce zakończyć korupcyjne praktyki, wykorzenić je i postawić winnych przed oblicze sprawiedliwości.

Dyrektor FBI James Comey stwierdził, że "łapówki oraz nieujawnione i nielegalne płatności stały się sposobem robienia interesów w FIFA". Zatrzymanych zostało dziewięciu działaczy. Według "New York Timesa" zarzuca im się m.in. wymuszenia, pranie pieniędzy, oszustwa finansowe z wykorzystaniem technologii informatycznych. Przedstawiciel szwajcarskiego sądu powiedział, że chodzi m.in. o przetargi związane ze sprzedażą praw telewizyjnych, marketingowych i sponsorskich do imprez, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej od początku lat 90. Łączna kwota łapówek miała wynosić co najmniej 100 milionów dolarów. Czeka ich ekstradycja do USA.

Lista zatrzymanych

- Jeffrey Webb - wiceprezydent FIFA, członek komitetu wykonawczego, prezydent CONCACAF oraz związku piłkarskiego Kajmanów,

- Eduardo Li - członek komitetu wykonawczego FIFA oraz CONCACAF, prezydent kostarykańskiej federacji piłkarskiej,

- Julio Rocha - szef rozwoju FIFA. Były członek środkowoamerykańskiej unii piłkarskiej oraz prezydent federacji Nikaragui,

- Costas Takkas - attache prezydenta CONCACAF,

- Jack Warner - były wiceprezydent FIFA i członek komitetu wykonawczego, prezydent CONCACAF oraz specjalny doradca federacji Trynidadu i Tobago,

- Eugenio Figueredo - wiceprezydent FIFA i członek komitetu wykonawczego. Były prezydent CONMEBOL (południowoamerykańska federacja piłkarska) oraz prezydent urugwajskiej federacji,

- Rafael Esquivel - członek komitetu wykonawczego CONMEBOL oraz prezydent wenezuelskiej federacji piłkarskiej,

- Jose Maria Marin - członek komitetu organizacyjnego turniejów piłkarskich na igrzyskach olimpijskich. Były prezydent brazylijskiej federacji piłkarskiej,

- Nicolas Leoz - były członek komitetu wykonawczego FIFA oraz prezydent CONMEBOL.

Zinstytucjonalizowana korupcja

Do aresztowań doprowadziły prawdopodobnie zeznania Chucka Blazera. To były członek komitetu wykonawczego FIFA, który poszedł na współpracę z FBI, gdy na jaw wyszły jego oszustwa podatkowe. Śledztwo FBI trwało od dłuższego czasu. Nabrało tempa po tym, jak amerykański adwokat Michael Garcia, który badał sprawę korupcji przy wyborze gospodarzy MŚ 2018 oraz 2022, zdystansował się od końcowego raportu FIFA, który wskazywał jedynie na "mniejsze uchybienia". Zdaniem Garcii jego 430-stronicowy raport zmanipulowano. Sepp Blatter niejednokrotnie był pytany, czy unika wizyt w USA właśnie ze względu na to śledztwo.

Jeden z policjantów w rozmowie z "New York Timesem" powiedział: - Jestem zaskoczony, jak długo miało miejsce takie działanie, to, że dotyczyło prawie wszystkiego w FIFA. To był ich sposób na robienie interesów. Wydaje się, że korupcja była wręcz zinstytucjonalizowana.

Co ciekawe, kilka dni temu książę Ali - jedyny rywal Blattera w wyborach prezydenckich - otrzymał propozycję kupienia materiałów obciążających Blattera oraz kilkudziesięciu głosów. Ali odrzucił tę ofertę i zgłosił sprawę na policję. Więcej w tekście: Korupcja w FIFA. Ktoś chciał przekazać rywalowi Blattera informacje dot. nielegalnych interesów Szwajcara Korupcja w FIFA. Ktoś chciał przekazać rywalowi Blattera informacje dt. nielegalnych interesów Szwajcara

"Blatter nie ma na to żadnego wpływu"

Zobacz wideo

Modelka Alessia Tedeschi nową dziewczyną Cristiano Ronaldo? [ZDJĘCIA]

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.