Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

MŚ 2022. Niemieccy dziennikarze zatrzymani w Katarze. Ich materiały skasowano

Dziennikarze ARD oraz WDR, dwóch największych publicznych nadawców w Niemczech, zostali zatrzymani w Katarze na polecenie tamtejszego rządu. Kręcili dokument o korupcji, jaka miała mieć miejsce przy wyborze tego kraju na gospodarza piłkarskich mistrzostw świata 2022. Władze Kataru miały skasować ich wszystkie materiały.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dodatkowo dziennikarze mogli opuścić kraj dopiero po zgodzie ministra spraw zagranicznych Kataru. Czekali na nią pięć dni. Przesłuchania miały trwać 14 godzin. Jak mówią, ich kamery, laptopy oraz telefony komórkowe skonfiskowano, a dane na nich zawarte skasowano. Sprzęt został zwrócony po czterech tygodniach. Uszkodzony.

Dziennikarz ARD Florian Bauer ujawnił na Twitterze, że to on był jednym z zatrzymanych dziennikarzy. Doszło do tego podczas filmowania pracowników w stolicy Kataru, Dausze. Zapytał też "co FIFA zamierza z tym zrobić".

Nie pierwszy raz

Dokument, nad którym Bauer pracował z kolegami, nosi nazwę "Sprzedaż futbolu - Sepp Blatter i potęga FIFA". Materiał został wyemitowany w niemieckiej telewizji w poniedziałek wieczorem. Twórcy zapowiadali, że dotarli do obciążających Katarczyków dokumentów bankowych.

To nie pierwszy taki przypadek zatrzymania dziennikarzy w Katarze. W 2013 roku Peter Giesel oraz operator kamery Robin Ahne zostali zatrzymani na 27 godzin. Podobnie jak Bauer i jego koledzy, również filmowali prace robotników oraz ich warunki życia z hotelowego balkonu. Ich sprzęt również został zarekwirowany.

- Próbowali zmanipulować część materiału, inną część skasowali. Mówili, że chcieliśmy wzniecić zamieszki poprzez rozmowy z pracownikami i z tego powodu nas zatrzymano oraz wsadzono do więzienia - tłumaczył Giesel.

Śledztwo BBC

Według nieoficjalnych szacunków przy budowie obiektów na MŚ 2022 średnio co dwa dni ginie jeden robotnik. Rok temu "Guardian" opublikował raport, z którego wynikało, że już wtedy śmierć poniosło 400 Nepalczyków. Z kolei Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) mniej więcej w tym samych czasie donosiła o śmierci 700 Hindusów.

Reporterzy programu BBC "Newsnight" przeprowadzili niedawno śledztwo ws. robotników zatrudnionych przy budowie infrastruktury na mundial, który w 2022 roku odbędzie się w Katarze. Wnioski płynące z ich reportażu przerażają: jeśli warunki pracy robotników się nie poprawią, do czasu mistrzostw zginąć może nawet 4 tys. osób.

Dziennikarz "The Independent" Sam Wallace porównał sytuację w Katarze do budowy piramid w starożytnym Egipcie, przy czym określił, że to drugie wygląda jak "wzór bezpieczeństwa i warunków sanitarnych".Messi ma naprawdę 38 lat, a Lewandowski 42 lata? [ZOBACZ]


Zdjęcie CJUVE35: Juventus Turyn - piłka Nike Zdjęcie Nike Performance MAGISTA ONDA FG Korki Lanki volt (651543) Zdjęcie Adidas Performance korki AD543A157-A11
CJUVE35: Juventus Turyn - p... Nike Performance MAGISTA ON... Adidas Performance korki AD...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Więcej o:
Komentarze (44)
MŚ 2022. Niemieccy dziennikarze zatrzymani w Katarze. Ich materiały skasowano
Zaloguj się
 • smith81

  Oceniono 180 razy 180

  dla FIFA....organizacji non profit....liczy się tylko hajs. nic poza tym. tu w ogole nie chodzi o sport. sport jest dodatkiem dzięki któremu można robić miliardowe wały. proste.

 • krakoos78

  Oceniono 142 razy 142

  Tutaj by pomógł jedynie bojkot MŚ rozgrywanych w kraju, gdzie nie są szanowane prawa człowieka. Wszystkie europejskie federacje powinny podjąć wspólnie taką decyzję. Byłbym wtedy ciekaw reakcji.

 • boliver

  Oceniono 69 razy 63

  zgnity arabski football

 • peterjk

  Oceniono 53 razy 51

  Tylko bojkot coś może zmienić, czołowe ligi europejskie i południowoamerykańskie nie będą przekładać meczów aby skorumpowany Blatter mógł za wszelka cenę przeprowadzić swoje igrzyska w grudniu. Ciekawe też jak Rosja poradzi sobie z problemem organizacji, bo jak wiadomo jest kryzys a bez łapówek (średnio 30 % budżetu) nic tam nie powstanie.

 • occam

  Oceniono 31 razy 29

  Lepszy dowód niz jakikolwiek reportaż.

  Automatycznie przyznanie sie do korupcji.

 • johnylukier

  Oceniono 34 razy 22

  najbardziej żal mi baranów siedzących przed TV pijących piwo wpie...jących jakieś niezdrowe żarcie pasjonujących się tym czymś sprzedanym na różne sposoby z mutantami działajacymi na różnych odzywkach i używkach Oczywiście ogladających (czyli też pożerających) reklamy które dla nich zostały zakupione za grupą kasę (czytaj - "programowanie małpy")

 • arkadius.muhomory

  Oceniono 18 razy 16

  największą winę ponosi Zachodnia Europa, która nie ma jaj by się postawić Fifie -
  dopiero później ten próbujący być Europą kraik, który myśli (okazuje się, słusznie), iż wszystko można kupić

  podczas zimnej wojny było prosto: czerwoni zignorowali igrzyska w USA, a biali w Moskwie (nie pamiętam tylko, kto zaczął)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX