Mundial 2014. Kostaryka ograła Włochy i jest w 1/8 finału!

Po dokładnie 24 latach Kostaryka znów zagra w 1/8 finału mistrzostw świata w piłce nożnej. W piątek Kostarykanie pokonali Włochów 1:0 i mają pewne miejsce w kolejnej rundzie rozgrywek. To jedna z największych niespodzianek turnieju.
1
Kostaryka przez cały mecz była drużyną lepszą. Od początku spotkania Kostarykanie atakowali, częściej strzelali, byli skuteczniejsi. W 43. minucie powinni mieć rzut karny, ale sędzia Enrique Osses nie zauważył ewidentnego faulu na Joelu Campbellu.

Kostarykanie się nie załamali, wręcz jeszcze agresywniej zaatakowali. Jeszcze przed przerwą strzelili gola na wagę awansu do kolejnej rundy. Z lewego skrzydła dośrodkował Diaz idealnie na głowę zamykającego akcję Ruiza, po którego strzale piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do bramki.

Włosi starali się odrabiać straty, ale grali wolno i schematycznie. Przy piłce byli przez więcej czasu, ale niewiele z tego wynikało. Mistrzowie świata z 2006 r. mieli jedną doskonałą okazję, gdy w drugiej połowie z rzutu wolnego uderzał Pirlo, ale świetną interwencją popisał się Navas. W końcówce Włosi rzucili więcej sił do ataku, ale gola nie udało im się wbić.

Kostaryka dzięki tej wygranej ma już pewny awans do 1/8 finału MŚ. To jedna z największych niespodzianek turnieju i ogromny sukces drużyny z Ameryki Środkowej. Dla Kostaryki to pierwszy awans z grupy od 24 lat. Co więcej, wywalczony dokładnie tego samego dnia co podczas MŚ w 1990 r. Na turnieju we Włoszech 20 czerwca w ostatnim grupowym meczu Kostarykanie pokonali Szwedów 2:1 i znaleźli się w najlepszej szesnastce turnieju. W Brazylii udało im się sukces powtórzyć, ale tym razem awans zapewnili sobie wcześniej i zdobyli więcej punktów.

Zwycięstwo Kostaryki z Włochami eliminuje z turnieju Anglików. O awans w ostatnim meczu Włosi zagrają z Urugwajczykami.