Mecze towarzyskie. Kiepskie debiuty selekcjonerów

PAP, tg
16.08.2012 , aktualizacja: 16.08.2012 07:11
A A A Drukuj
Waldemar Fornalik nie jest jedynym, który doznał w środę porażki debiutując w roli selekcjonera drużyny narodowej. Od przegranej pracę z reprezentacją rozpoczęli też Louis van Gaal i Igor Stimac. Remisem musieli się zadowolić Fabio Capello i Didier Deschamps.
Pierwsze spotkania towarzyskie po Euro 2012 były okazją nie tylko do sprawdzenia formy przed rozpoczynającymi się we wrześniu eliminacjami mistrzostw świata 2014, ale i debiutu kilku nowych szkoleniowców ekip narodowych.

Fornalik, który po mistrzostwach Europy w kadrze biało-czerwonych zastąpił Franciszka Smudę, nie będzie miło wspominał inauguracji. Jego podopieczni, tracąc gola w doliczonym przez sędziego czasie gry, ulegli w Tallinnie Estończykom 0:1. To pierwsza w historii porażka Polaków z tym rywalem.

Falstart w nowej roli zanotował też Louis van Gaal, który na stanowisku trenera Holandii zastąpił Berta van Marwijka. Jego zespół przegrał w Brukseli "derbowy" pojedynek z Belgią 2:4. Goście po trafieniach Luciano Narsingha i Klaasa-Jana Huntelaara tuż po przerwie prowadzili co prawda 2:1, ale finisz miejscowych był imponujący.

Rozczarowali również Chorwaci, którzy kiepsko spisali się w debiucie trenera Igora Stimaca. Były kolega z boiska zastąpił na ławce trenerskiej Slavena Bilica, który odszedł po Euro 2012. Pracę z reprezentacją rozpoczął od 2:4 ze Szwajcarią w Splicie. Oba gole dla gospodarzy zdobył Eduardo da Silva. Dwie bramki dla Helwetów uzyskał mający... chorwackie korzenie Mario Gavranovic.

Od remisu rozpoczęli nowy rozdział kariery Włoch Fabio Capello w roli selekcjonera Rosji (1:1 z Wybrzeżem Kości Słoniowej) i prowadzący od lipca Francję Didier Deschamps (0:0 z Urugwajem).

Zwycięstwo w prestiżowym spotkaniu na neutralnym terenie w Bernie z Włochami odniosła Anglia. Po golach Phila Jagielki i Jermaine'a Defoe wygrała 2:1. Zespół trenera Roya Hodgsona będzie jednym z rywali Polaków w eliminacjach mistrzostw świata.

Biało-czerwoni rozpoczną je 7 września od wyjazdowego meczu z Czarnogórą w Podgoricy. Ekipa z Bałkanów w środę pokonała Łotwę 2:0 po trafieniach Stevana Jovetica i Filipa Kasalicy.

Ukraina, inny rywal Polski w eliminacjach mundialu w Brazylii, już bez Andrija Szewczenki i Andrija Woronina zremisowała z Czechami 0:0. Remis zanotowała również Mołdawia - 0:0 w Tiranie z Albanią.

W najbardziej interesująco zapowiadającej się środowej konfrontacji Niemcy przegrały we Frankfurcie nad Menem z Argentyną 1:3.

Od 30. minuty gospodarze grali w "10" po czerwonej kartce dla bramkarza Rona-Roberta Zielera. Zastępujący go Marc-Andre ter Stegen w pierwszej interwencji obronił rzut karny wykonywany przez Lionela Messiego.

Gracz Barcelony wpisał się na listę strzelców w drugiej połowie. Wcześniej goście objęli prowadzenie po samobójczym golu Samiego Khediry. Na 3:0 podwyższył Angel di Maria, a rozmiary porażki półfinalisty Euro 2012 zmniejszył w końcówce Benedikt Hoewedes.