Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłka nożna. Naukowcy: Piłkarze są wśród najinteligentniejszych grup społecznych na świecie

Zdaniem szwedzkich naukowców piłkarze osiągają lepsze wyniki niż przeciętni ludzie w testach na zdolności poznawcze i mentalne. Z badań wynika, że pod tym względem należą do czołowych dwóch procent ludzkości.
Różnice w rozwoju mentalnym i psychicznym przekładają się na to co piłkarze robią na boisku. Im lepsi zawodnicy, tym lepsze wyniki osiągali w testach na zdolności poznawcze i funkcje odpowiedzialne za szybkie reagowanie mózgu. To dzięki temu potrafią tak szybko reagować w czasie gry.

Te wrodzone umiejętności różnią się oczywiście od tych wyuczonych, piłkarz nie poradzi sobie z jakimiś skomplikowanymi działaniami matematycznymi, ale ma podstawy, które pozwoliłyby mu się tego szybko nauczyć. Szwedzcy naukowcy twierdzą, że piłkarze wydają się niezbyt inteligentnymi osobami, ponieważ nie mają czasu na edukację - od dziecka bowiem poświęcają się karierze.

Myślenie na boisku o taktyce, o tym co się na bieżąco dzieje i szybkie reagowanie na boiskowe wydarzenia jest dużo bardziej wymagające niż się ludziom wydaje. Naukowcy z Instytutu Karolińskiego w Szwecji nie potrafią odpowiedzieć na pytanie czy piłkarze tych umiejętności nabierają podczas kariery, czy może są one wrodzone i to od nich zależy piłkarski talent. Najprawdopodobniej oba stwierdzenia są prawdziwe.

- Aby zostać dobrym piłkarzem musisz posiadać odpowiednie umiejętności mentalne oraz umieć szybko reagować na bieżące wydarzenia. Ale tego nie da się zrobić jeśli nie będziesz miał mózgu, który wie jak to robić. Piłkarze nie są głupi. Są bardzo zdolni i sprytni. Ale zaczynają grać w piłkę jak są bardzo młodzi. Nie mają czasu na edukację. Dlatego czasem wyglądają na głupich - powiedział jeden z autorów badań Torbjorn Vestberg.

Naukowcy sugerują, że w przyszłości kluby powinny rekrutować młodych piłkarzy właśnie na podstawie testów mentalnych mózgu. Inwestowanie w piłkę jest bardzo kosztowne i ryzykowne. Ale są narzędzia, które pozwalają te ryzyko zminimalizować. Selekcja przyszłych piłkarzy powinna zaczynać się właśnie od testów neuropsychologicznych. To pozwoli zbadać jak wysoko piłkarz może dojść.

Więcej o:
Komentarze (17)
Piłka nożna. Naukowcy: Piłkarze są wśród najinteligentniejszych grup społecznych na świecie
Zaloguj się
 • piotrus8268

  Oceniono 36 razy 20

  może dlatego że wśród piłkarzy nie ma kobiet :)

 • Gość: sajmon

  Oceniono 22 razy 18

  Małecki jest tego najlepszym przykładem,
  bardzo inteligentny facet hehehe

 • Gość: loco

  Oceniono 28 razy 16

  O takim piłkarzu jak Balotelli ciężko powiedzieć, że jest inteligentny...

 • kirgar

  Oceniono 20 razy 12

  wsród inteligencji zdecydowanie przoduje Małecki

 • Gość: Jarson

  Oceniono 16 razy 12

  Piłka to gra szybka, ale jednak dość prosta, nawet, gdyby wziąć pod uwagę taktykę itp.. Fakt, piłkarze powinni posiadać nieprzeciętne zdolności typu koordynacja ruchowa, umiejętność szybkiej oceny sytuacji itp., ale potencjalnych fizyków jądrowych bym z nich z tego powodu nie robił ( co nie znaczy, że część nie ma i takich możliwości ;) )

 • Gość: notposi

  Oceniono 8 razy 6

  bylem wczoraj na spotkaniu Mensy i widzialem Jelenia z Małeckim. Rozmawiali o liczbach urojonych....

 • fff222

  Oceniono 6 razy 6

  Być może są inteligentni,ale nie przekłada sie to na np wiedzę. Oczywiściscie inteligencja wspomaga jej zdobywanie ale zazwyczaj piłkarze nie maja na to czasu,bo treningi w mlodym wieku ,później kasa,dziewczyny ;)
  @Jarson tak piłkarze zazwyczaj posiadaja umiejetnosc szybkiej oceny sytuacji to fakt i dlatego z artykułem trzeba sie zggodzić.

 • Gość: smiech

  Oceniono 4 razy 2

  to już wiemy dlaczego poziom naszej rodzimej piłki jest tak niski.. :)

 • pilot.tv

  Oceniono 20 razy 2

  NIestety nie dotyczy to polskich piłkarzy :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX