Udany rewanż Michniewicza. Porażka i nieudane zakończenie roku Pogoni

Pogoń ostatnimi czterema meczami w tym roku zatarła dobre wrażenie ze świetnego przełomu października i listopada. W piątek potwierdziła, że wpadła w dołek i przegrała na wyjeździe z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza 0:2.
Portowcy do ostatniego meczu w tym roku przystąpili mocno osłabieni. Nie mogli zagrać kontuzjowani Spas Delev oraz Rafał Murawski. Ten pierwszy ma zerwane więzadło poboczne w kolanie, a kapitan musiał pojechać do niemieckiego Monachium. Przeszedł tam specjalistyczny zabieg (prawdopodobnie dotyczący mięśni brzucha, diagnoza będzie w poniedziałek). W pierwszym składzie po raz pierwszy od 9 kwietnia zagrał 18-letni Marcin Listkowski.

Trener Czesław Michniewicz też miał problemy. Kontuzjowana jest najskuteczniejsza strzelba Termaliki - Łotysz Vladislavs Gutkovskis. W rolę fałszywego napastnika wcielił się więc nominalny środkowy pomocnik Samuel Stefanik.

Fatalny początek

Spotkanie rozpoczęło się z kilkuminutowym opóźnieniem, ale portowcy w szatni myślami zostali znacznie dłużej. W 3. minucie defensywa Pogoni zupełnie zaspała. Wykorzystał to Stefanik, który obsłużył znakomitym podaniem swojego rodaka Patrika Misaka. Słowak przy biernej postawie duetu stoperów ze Szczecina łatwo wbiegł w pole karne i precyzyjnym strzałem w długi róg otworzył wynik spotkania.

Skrzydłowy kolejny raz dał się we znaki Pogoni po kwadransie. Efektownie ograł dwóch zawodników Moskala i wyłożył piłkę kolejnemu piłkarzowi zza naszej południowej granicy, Davidowi Gubie. Ten z kilku metrów uderzył nad poprzeczką. Drugi sygnał ostrzegawczy nieco obudził portowców. W 20. minucie bliski szczęścia był Kamil Drygas, który po dobrym dośrodkowaniu Frączczaka główkował minimalnie niecelnie.

Najlepsze okazje do wyrównania Pogoń miała jednak w doliczonym czasie pierwszej połowy. Najpierw Dariusz Trela z trudem obronił mocny i płaski strzał Frączczaka za pola karnego, a chwilę później oko w oko z bramkarzem Termaliki znalazł się Jarosław Fojut. Nie poradził sobie z wysoko zagraną piłkę i przeniósł ją nad poprzeczką. Moskal w pierwszej połowie często się irytował. Jego zespół był apatyczny i przez sporo prostych błędów nie mógł sforsować defensywy gospodarzy, którzy po strzelonym golu czyhali na kontrataki. Na dodatek kontuzji nabawił się Ricardo Nunes, którego zmienił Hubert Matynia.

Pogoń bez pomysłu

W drugiej części nie było poprawy. Moskal nadal bezradnie rozkładał ręce i się denerwował. Trener oraz ławka rezerwowych szybko zostali upomniani przez sędziego ostatnim ostrzeżeniem. Donośne instrukcje zza linii bocznej na niewiele się zdały, bo w 55. minucie Termalica strzeliła drugiego gola. Defensywa Pogoni pozwoliła Stefanikowi wypracować wymarzoną pozycję do strzału. Słowak precyzyjnie (od słupka) przymierzył zza pola karnego i Michniewicz wiedział, że jego rewanż za sierpniową porażkę 0:5 się powiedzie.

Moskal ratował się jeszcze wpuszczeniem na boisko drugiego napastnika (Łukasz Zwoliński za Listkowskiego), ale w końcówce spotkania bliżej kolejnych bramek byli gospodarze, a nie portowcy. Zespół Michniewicza straszył szybkimi kontratakami i kilka razy wywołał alarm w słabo grającej defensywie Pogoni. Szczecinianie mieli tylko jedną, dość szczęśliwą "setkę". W 86. minucie odbita od obrońcy Termaliki piłka spadła pod nogi Drygasa, ale ten w sytuacji sam na sam przestrzelił.

Pogoń w słabym stylu skończyła pierwszą część sezonu i nie może być pewna "zimowania" w górnej ósemce. Musi czekać na wyniki innych spotkań.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Pogoń Szczecin 2:0 (1:0)

Bramki: Misak (3), Samuel Stefanik (55)

Bruk-Bet: Trela - Pleva, Osyra, Putiwcew, Guilherme - Kupczak, Jovanović - Misak (76' Fryc), Babiarz, Guba (70' Kędziora) - Stefanik (61' Gergel).

Pogoń: Słowik - Rapa, Rudol, Fojut, Nunes (34' Matynia) - Matras, Drygas - Listkowski (68' Zwoliński), Akahoshi, Gyurcso (46' Lewandowski) - Frączczak.

Żółte kartki: Guba - Rudol, Akahoshi, Lewandowski.

Widzów: 2084.