Primera Division. Infografika - jak Barcelona i Messi czekają na Suareza

W środowy wieczór Barcelona została po raz pierwszy w tym sezonie zatrzymana. Co więcej, w wyjazdowym meczu z Malagą nie potrafiła oddać jednego celnego strzału, co nie zdarzyło jej się od ponad dziesięciu lat. Czy te problemy drużyny Luisa Enrique mogą wynikać ze zmienionej pozycji Messiego?

Sprawdźmy najpierw, jaką faktycznie rolę odgrywa Messi w taktyce nowego szkoleniowca Barcelony. Nie da się ukryć, że zespół już jest przygotowywany na powrót na boisko Luisa Suareza, którego pierwszym meczem powinno być "El Clasico" z Realem Madryt. Urugwajczyk, razem z Neymarem, będą występować w ataku, a za nimi, w roli "dziesiątki" Argentyńczyk.

Jednak podobnie jak w wypadku gry Messiego w środku ataku, nie do końca można mówić o nim jako typowym rozgrywającym. Oczywiście ma on wszystkie walory, by na tej pozycji błyszczeć - drybling, przegląd pola, umiejętność zagrania kluczowego podania. Natomiast dużo ważniejszą kwestią jest to, gdzie Barcelona najbardziej potrzebuje Messiego. Nie jest to na skrzydle, jak próbował go ustawiać w poprzednim sezonie Gerardo Martino. Za Guardioli słabiej radził sobie, mając przed sobą Zlatana Ibrahimovicia. Enrique z kolei nie ukrywa, że Messi ma wolną rolę w ataku, choć schodzi bliżej środka pola.

Create Infographics

Warto więc zestawić remis z Malagą i zwycięstwo z Athletikiem Bilbao, dwa najtrudniejsze do tej pory mecze Barcelony. W pierwszym z nich, rywal był doskonale zorganizowany i ograniczył Messiemu na tyle miejsce, że ten nie mógł odnaleźć się między ich liniami obrony i pomocy - możecie to zauważyć na jednej z grafice jego podań z tego spotkania. Z Athletikiem Argentyńczyk miał więcej swobody, przeciwnicy agresywniej atakowali, ale i grali znacznie wyżej ustawioną defensywą - Barcelona w końcu po kontrach i dwóch asystach Messiego zagwarantowała sobie trzy punkty. Wtedy grał on bardziej jako "fałszywa dziewiątka", większość dryblingów zaliczając tam, gdzie z Malagą po prostu nie miał miejsca. Co znamienne, w żadnym z tych spotkań nie miał choćby jednego celnego strzału.

Create Infographics

Porównanie statystyk, które widzicie na infografice, mówi wiele o nowej roli Messiego. Przede wszystkim, jego rola wzrosła (średnia liczba podań), podobnie jak średnia kluczowych zagrań, potwierdzająca naturalny talent Argentyńczyka. Próbuje on większej liczby ryzykownych podań (nieznaczny spadek ich dokładności) ze środka pola (wzrost aż o 8 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu), jednocześnie utrzymując zaangażowanie w pozostałych strefach - to jest właśnie ta mobilność, o której mówił Luis Enrique, łatwo zauważyć, jak stara się ją wykorzystać.

Create Infographics

Jak wpływa to na statystyki Messiego? Najbardziej ucierpiała na tym średnia strzałów Argentyńczyka, która jest najniższa od lat - raczej powrót Suareza jej nie poprawi. Widać również, że Messi jest zmuszony do większej aktywności w defensywie - porównując średnie, można mówić nawet o zdwojeniu jego wysiłków. Jak się ma do tego ciągły spadek liczby przechwytów? To świadczy o tym, że początkowa, najwyższa faza pressingu nie działa, nie wymusza na przeciwnikach błędów i niedokładności - stąd Messi zamiast przechwytywać podania, musi próbować piłkę odbierać. W pierwszych meczach widać było nawiązanie do Barcelony Guardioli, ale ta aktywność znacznie spadła. W otwierającym spotkaniu sezonu z Elche, przy podobnej dominacji co z Malagą, mieli oni 14 prób odbiorów i 5 przechwytów na połowie rywala - wczoraj odpowiednio 7 i 1.

Create Infographics

To nie zarzut ani słabość Barcelony, bo przecież wciąż nie straciła w nowym sezonie gola, a także prowadzi w Primera Division. Jednak trudno nie zauważyć pewnego spadku entuzjazmu w drużynie (po czwartym w ciągu 11 dni spotkaniu?), zwolnienia obrotów i tempa rozgrywania akcji, rosnącej nieskuteczności (mniej strzałów, ledwie 50 proc. ich celność) i braku kreatywności (spadek na 4. miejsce w lidze pod względem stworzonych szans). Jakby wszyscy - łącznie z Messim w nowej roli - nie mogli już się doczekać debiutu Luisa Suareza.

Create Infographics

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.