Mundial 2014. Kostaryka ograła Włochy i jest w 1/8 finału!

Po dokładnie 24 latach Kostaryka znów zagra w 1/8 finału mistrzostw świata w piłce nożnej. W piątek Kostarykanie pokonali Włochów 1:0 i mają pewne miejsce w kolejnej rundzie rozgrywek. To jedna z największych niespodzianek turnieju.

Kostaryka przez cały mecz była drużyną lepszą. Od początku spotkania Kostarykanie atakowali, częściej strzelali, byli skuteczniejsi. W 43. minucie powinni mieć rzut karny, ale sędzia Enrique Osses nie zauważył ewidentnego faulu na Joelu Campbellu .

Kostarykanie się nie załamali, wręcz jeszcze agresywniej zaatakowali. Jeszcze przed przerwą strzelili gola na wagę awansu do kolejnej rundy. Z lewego skrzydła dośrodkował Diaz idealnie na głowę zamykającego akcję Ruiza, po którego strzale piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do bramki.

Włosi starali się odrabiać straty, ale grali wolno i schematycznie. Przy piłce byli przez więcej czasu, ale niewiele z tego wynikało. Mistrzowie świata z 2006 r. mieli jedną doskonałą okazję, gdy w drugiej połowie z rzutu wolnego uderzał Pirlo, ale świetną interwencją popisał się Navas. W końcówce Włosi rzucili więcej sił do ataku, ale gola nie udało im się wbić.

Kostaryka dzięki tej wygranej ma już pewny awans do 1/8 finału MŚ. To jedna z największych niespodzianek turnieju i ogromny sukces drużyny z Ameryki Środkowej. Dla Kostaryki to pierwszy awans z grupy od 24 lat. Co więcej, wywalczony dokładnie tego samego dnia co podczas MŚ w 1990 r. Na turnieju we Włoszech 20 czerwca w ostatnim grupowym meczu Kostarykanie pokonali Szwedów 2:1 i znaleźli się w najlepszej szesnastce turnieju. W Brazylii udało im się sukces powtórzyć, ale tym razem awans zapewnili sobie wcześniej i zdobyli więcej punktów.

Zwycięstwo Kostaryki z Włochami eliminuje z turnieju Anglików. O awans w ostatnim meczu Włosi zagrają z Urugwajczykami.