Sport.pl

Mundial 2022. Infantino zapowiada więcej zmian. 48 drużyn już w Katarze? Wkrótce rozmowy

FIFA oficjalnie ogłosiła, że na mundial w Katarze odbędzie się w listopadzie i w grudniu, ale nadal nie wiadomo ile drużyn będzie w nim grać. Wiele wskazuje na to, że będzie aż 48 zespołów - potwierdził to prezydent FIFA.

Według planów FIFA, mundial w Rosji miał być ostatnim "tradycyjnym", bo kolejne mistrzostwa w Katarze zaplanowano nie na czerwiec i lipiec, ale na listopad i grudzień, ze względu na niezwykle wysokie temperatury na Bliskim Wschodzie. Z kolei mistrzostwa świata w 2026 roku miały już przybrać zupełnie nową formę i w USA, Kanadzie i w Meksyku miało pojawić się już 48 krajów. Okazuje się jednak, że w Katarze też możemy mieć 48 zespołów. 

Wkrótce decydujące rozmowy

- W nadchodzących miesiącach spotkamy się z Katarczykami, a potem omówimy wszystko z Radą FIFA i wtedy zdecydujemy jaka będzie ostateczna decyzja - mówi Gianni Infantino (prezydent FIFA) na konferencji prasowej.  

W tej chwili w Katarze zaplanowany jest turniej na 32 drużyny, ale jeśli okaże się, że Katar zdoła przyjąć więcej drużyn (może mu w tym pomóc Kuwejt), to FIFA prawdopodobnie skłoni się do powiększenia mundialu. 

Wraca polska piłka. Superpuchar: Legia Warszawa - Arka Gdynia. Gdzie obejrzeć mecz?

Infantino chce zmian

Za szybszymi zmianami optuje federacja południowoamerykańska, czyli CONMEBOL, która chciałaby mieć aż 6 miejsc na mistrzostwach. Zwolennikiem zmian jest także Gianni Infantino i już teraz mówi, że się, że FIFA sprawdza możliwości logistyczne Kataru. 

- Decyzja (by rozszerzyć turniej w 2026 roku) była jednomyślna - powiedział Infantino. - Wystarczy popatrzeć, jak dobre zespoły nie grają na mundialu.  Holandia, Włochy, Chile - które jest mistrzem Ameryki Południowej - lub Kamerun, afrykańscy mistrzowie. Chorwacja, która jest w finale musiała przecież walczyć w barażach - argumentuje Infantino. 

Mistrzostwa świata w Katarze w listopadzie i grudniu. Tak będzie wyglądał terminarz jesienny w Europie?

Jak wyglądałby turniej?

Jak wyglądałby turniej. FIFA planuje 16 grup po trzy zespoły. Dwa pierwsze wychodzą do fazy pucharowej, w której odbyłoby się pięć faz  (1/16, 1/8, ćwierćfinały, półfinały i finał). Europa dostanie 16 miejsc - obecnie ma 13 - dzięki czemu Polsce byłoby łatwiej awansować na mundial. Azja dostanie 8 miejsc (obecnie 4,5), Afryka 9 (5), Ameryka Północna i Środkowa 6 (obecnie 3,5), Ameryka Południowa 6 (4,5), a Oceania jedno (0,5).

Więcej o:

Najnowsze informacje

Komentarze (60)
Mundial w Katarze powiększony do 48 drużyn. FIFA tego chce
Zaloguj się
 • zdenek117

  Oceniono 14 razy 8

  Już widzieliśmy jak wygląda powiększone Euro. Zamiast ciekawego widowiska, więcej nudnych spotkań. Holandia, Włochy - brakuje tych drużyn, ale widać były bez formy i nie zasłużyły.

 • d33mariusz

  Oceniono 7 razy 7

  O kasę tylko chodzi. Więcej transmisji tv, praw do sprzedaży. Poziom ucierpi, więcej meczów słabych drużyna jak np Polska-Arabia Saudyjska. Ale co tam. Kasa się zwiększy a o to chodzi.

 • my_kroolik

  Oceniono 4 razy 4

  Po drugiej rundzie zostały tylko zespoły z Europy. Wszystkie drużyny azjatyckie były tak słabe, że zastanawiałem się jakim cudem awansowały. Afryka nic nie pokazała. Jako tako walczyły jedynie zespoły z Ameryki (Meksyk, Urugwaj), ale patrz zdanie pierwsze. W jaki sposób zwiększenie liczby miejsc dla innych kontynentów ma podnieść poziom mistrzostw? Może w ogóle zrezygnujmy z eliminacji, tylko każdy który się zgłosi będzie grał.

 • dupajasi0

  Oceniono 4 razy 4

  Czemu od razu nie 64? ;-)

 • baramboo

  Oceniono 4 razy 4

  Wiadomo o co chodzi. Im więcej drużyn i meczów tym więcej kasy dla FIFA.

 • kwiatoslav

  Oceniono 4 razy 2

  Przestudiowałem propozycję i wysoko oceniam. Ten facet nowy naprawdę myśli (patrz VAR)

  Jeśli się ktoś wczyta - nie będzie ani jednego meczu o tzw. honor dla żadnej drużyny, wszystkie mecze co do jednego będą o awans!

 • qznia

  Oceniono 2 razy 2

  Grupy trzy zespołowe = namiętne ustawianie trzeciego meczu:)

 • malyzuk13

  Oceniono 1 raz 1

  mnie się podoba pomysł, 48 drużyn, proponuję 8 grup x 6 drużyn,dziennie grają 2 grupy, czyli 6meczy o godzinach : 10.00, 12:15, 14:30, 16:45, 19:00 i 21:15. Faza grupowa potrwa 20 dni. 120meczów. Dwa dni przerwy (kibice muszą odpocząć) Awans do 2 rundy po 4 drużyny, teraz dzielimy 32 drużyna na 8 grup x 4 drużyny. Dalej gramy 2 grupy dziennie czyli 4mecze o godzinach 12:00, 15:00, 18:00 i 21:00, ta faza potrwa 12 dni. Już mamy 34 dni imprezy. Po 2 rundzie 3 dni przerwy czyli 37 dni mundialu. Do 3 rundy awansują po 3 drużyny czyli 24 drużyn i tu będą 4 grupy po 6 drużyn. Jednego dnia gra jedna grupa, mecze o godzinach 12:00, 15:00, 18:00 i 21:00. Faza potrwa 20 dni czyli już mamy 57 dni mundialu i 228 meczów. Po 3 rundzie 3 dni przerwy czyli już 60 dni i zostało 16 drużyn (z 3 rundy awansują po 4 drużyny), 4 runda 16 drużyn 4 grupy po 4 drużyny , godziny 18:00 i 21:00 jednego dnia jedna grupa, czyli 12 dni i 24 mecze razem 72 dni i 252 meczów. Tu awansują po 2 drużyny i od tej pory zaczyna się faza pucharowa (po 3 dniach przerwy) 8 drużyn ćwierćfinały, wszystkiejednego dniamecze o 12, 15, 18 i 21 czyli 76 dni i 256 meczów, kolejne 3dni przerwy i dwa półfinały jednego dnia czyli 80 dni i 258 meczów. Później 4 dni odpoczynku i dwa ostatnie mecze o brąz i finał czyli 85 dni i 260 meczów. Finałowa czwórka rozegra po 19 meczów w 85 dni , nie będzie przypadku że z grupy nie wyjdą Niemcy, nie będzie jednego meczu o honor tylko kilka, może też być kilka meczy ostatniej szansy dla jednej drużyny. Mundial w Katarze rozpocznie się we wrześniu a skończy w grudniu, członkowie fifa będą mieli wspaniałe wakacje.
  P.S. Zapomniałem dodać, oczywiście od stycznia do września odbędą się oczywiście też w Katarze eliminacje do turnieju aby wyłonić 48 drużyn, oczywiście wielostopniowe aby wyeliminować niespodzianki, żeby w turnieju głównym zagrali naprawdę najlepsi. Oczywiście grupami , grupy po minimum 10 drużyn i awans minimum ósemki, słuchajcie mecze Andorra-Nepal, czy Samoa Amerykańskie-Mongolia byłyby hitami eliminacji, wyeliminujemy tym sposobem sztuczny ranking gdyż nie będzie meczy o pietruszkę, wszystkie o punkty. W między czasie oczywiście piłkarze będą latali na mecze ligowe oraz puchary (Liga Mistrzów, Liga Europy, Copa Libertadores, Copa Americana i inne). Wmiędzy czasie w dniach przerwy turnieju głównego zrobić w Emiratach (aby nie latać daleko) klubowe MŚw. Ja już piszę do pracodawcy o urlop na 2022 rok, zaczynam robić zapasy alkoholu i tytoniu , będzie się działo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX