Sport.pl

Mundial 2018. Skoro rozkochał nas w sobie Adam Nawałka, rozkochać może też Jerzy Brzęczek

Skoro rozkochał nas w sobie Adam Nawałka, rozkochać może też Jerzy Brzęczek. Trzeba mu zaufać. A nawet nie tyle trzeba, ile po prostu wypada - o nowym selekcjonerze reprezentacji Polski pisze Bartłomiej Kubiak ze Sport.pl.

Jakie ten Brzęczek ma doświadczenie? Co osiągnął w pucharach? Ile razy wygrał ligę? Z kim pracował? Że niby ktoś taki zbuduje autorytet wśród takich piłkarzy jak Robert Lewandowski, Kamil Glik, Wojciech Szczęsny? Mnóstwo pytań, masa wątpliwości i znowu praktycznie zero radości.

Na szczęście przerabialiśmy to też poprzednio, bo kiedy pięć lat temu Zbigniew Boniek wybierał na selekcjonera Adama Nawałkę, dominowały podobne nastroje. A może nawet jeszcze gorsze, bo wtedy dla wszystkich to była nowość. Totalne zaskoczenie, że kadra trafia w ręce trenera bez sukcesów i większego doświadczenia.

Nawałka był tym pierwszym. Przecierał szlaki, też Brzęczkowi, który teraz może poruszać się po jego śladach. Ale musi też wydeptać swoją ścieżkę. W spadku po nieudanym mundialu dostaje bowiem drużynę rozbitą. Na dodatek wymagającą gruntownej przebudowy, bo większość piłkarzy z obecnego składu na Euro 2020 będzie miało ponad 30 lat.

To ogromne wyzwanie, ale teraz za takie można uznać wszystko. Poczynając od zbudowania zaufania i ułożenia sobie relacji w grupie, gdzie sprawy może nie ułatwiać powiązanie z Jakubem Błaszczykowskim (Brzęczek jest dla niego jak ojciec). Od razu pojawiły się skojarzenia, że zmiana selekcjonera może sprawić, iż Kuba będzie chciał odzyskać w kadrze władzę. Poprawić swoją reputację, którą w dużej mierze nadszarpnął Nawałka, odbierając mu opaskę kapitańską.

Pracy jest dużo, ale sprzymierzeńcem Brzęczka jest czas. Eliminacje do mistrzostw Europy ruszają dopiero w marcu. Wcześniej czekają nas mecze w Lidze Narodów. Spotkania z silnymi rywalami (Włochy i Portugalia) mogą pokazać, w którym miejscu jest kadra, ale wcale nie muszą. Bo będą też okazją do eksperymentów. Brzęczek będzie mógł w nich testować do woli, a nikt z wyników - przynajmniej w PZPN - rozliczać go nie będzie.

Wszyscy, którzy go znają, twierdzą, że posiada naturalny talent do liderowania. Ale jest też cała masa ludzi, która go nie zna. Ale to ta sama masa, która pięć lat temu najpierw wieszała psy na Nawałce, a potem się w nim zakochała. Dlatego dajmy Brzęczkowi czas, obdarzmy go przynajmniej odrobiną zaufania. Bo nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, by rozkochał nas w sobie tak samo, jak Nawałka.

Więcej o:

Najnowsze informacje

Komentarze (151)
Mundial 2018. Skoro rozkochał nas w sobie Adam Nawałka, rozkochać może też Jerzy Brzęczek
Zaloguj się
 • 0ldbear

  Oceniono 22 razy 16

  NIE - Nie damy mu czasu. Szkoda po prostu dalszego marnowania zdolnego pokolenia piłkarzy trzecim z kolei marnym trenerem.
  ps. Nawałke to kochali przede wszystkim dziennikarze - "fachowcy". Prawda jest taka że ta kadra zagrała przez te wszystkie lata trzy dobre mecze. Miejsce w rankingu? Oszustwo - wykorzystanie ułomności sposobu liczenia. Zakończenie mundialu ---wstyd i kompromitacja ( za to , to powinien prezes polecieć). Niebawem rusza liga. Mam nadzieję że kibice zademonstrują swoje "poparcie" dla prezesa i jego nowej kukiełki

 • milarama

  Oceniono 25 razy 15

  Eksperyment z Nawałką pokazał na co stać reprezentację. Najgorsza ekipa na mundialu pod każdym względem. Już po pierwszej połowie meczu z Senegalem wiedziałem, co nastąpi. Teraz też wiem, że kolosalnej zmiany nie będzie, a takiej nam trzeba. Oby choć odrobinę drgnęło 🙏

 • marc.pl

  Oceniono 14 razy 12

  Jedyne co mogę powiedzieć o tym Brzęczku to że żaden obcokrajowiec nie wypowie tego nazwiska.

 • Czesław Rosomak

  Oceniono 10 razy 10

  Jedno jest pewne - jak tylko zostanie "trenerem znanym z reklam" będzie to oznaczało zbliżającą się klęskę, sprawdzone wielokrotnie.

 • glencok

  Oceniono 11 razy 9

  kto wie może pod Brzęczkiem coś zagrają a może nie. Z Nawałką też coś tam zagrali , był nawet ćwierćfinał euro pechowo przegrany z Portugalią, ale też masa słabych meczów, w tym sporo słabych wygranych.
  Dla PZPN powinno być ważniejsze jak stworzyć system szkolenia piłkarzy w Polsce!!!! bo na dziś dzieciaki niczego się nie uczą, szkolenie młodzieży jest niedofinansowane bo kluby przeznaczają praktycznie 100% budżetów na pierwszą drużynę. PZPN musi ZMUSIĆ kluby do przekazywania sensownego procenta (20-30 %) budżetu na szkolenie młodzieży. Wtedy możemy rozmawiać o reprezentacji. Bo jak przypadkiem znowu nie wyskoczy w nowym pokoleniu jakiś Lewy czy Glik to ta kadra żadnego poziomu mieć nie będzie.

 • ordon61

  Oceniono 8 razy 8

  Nawałka nas rozkochał... ostatnie miejsce w grupie, z której mieliśmy wyjść i walczyć o .. Teraz będzie podobnie, dużo słów ,mało osiągnięć.

 • eend

  Oceniono 7 razy 7

  Sądzę, że za cztery lata z obecnego składu naszej reprezentacji nie ma prawa grać więcej niż 3-4 piłkarzy. Smutne ale prawdziwe. Metryka rządzi. Nowy trener musi zacząć pracę od podstaw a nie korzystać z mitycznych "ścieżek" po poprzedniku, nie tędy droga. Wszelkie dywagacje o składach, personaliach , opaskach itd. są w obecnej sytuacji zbędne. Trzeba zacząć pracę z 18-19 latkami z zaplecza ligowego inaczej NIC Z TEGO NIE BĘDZIE. Jakość reprezentacji zależy wyłącznie od KLUBÓW i trenerów klubowych!!! Kto tego nie rozumie, przegra. To z MŁODYCH klubowych piłkarzy można stworzyć reprezentację, nie z emerytów piłkarskich snujących się bez siły i wiary po boisku! I ie ma żadnego znaczenia kto będzie selekcjonerem, jak nie będzie miał do wyboru młodych silnych, sprawnych, wydolnych piłkarzy, z emerytami zajdzie tak daleko jak trener Nawałka. Niby to wszyscy wiedzą ale jak się zbliżają ważne imprezy piłkarskie górę bierze: układ i kunktatorstwo, stąd potem takie zdziwienie.Dużą winę ponoszą media czyli ludzie bez żadnej wiedzy, piszący i wygadujący głupoty czyli rodzimi "dmuchacze balonów absurdu".

 • veenn

  Oceniono 11 razy 7

  Zapomniec ten sport, bo nic w nim nie znaczymy i nie bedziemy. Same problemy z pilkarzami, stadionami i chuliganami. Nie ma sensu.

 • mondrian4

  Oceniono 9 razy 7

  Błaszczykowski odzyskać waadzem? Przecież to emeryt rencista. Chyba ie zechce pójść śldaem pewnego emeryta z gruczołami jadowymi w miejscu ślinianek rugującego z pracy innych emerytów bo wszyscy sa za starzy tylko nie on. Błaszczykowski to już melodia przeszłości tak jak za 2 lata Lewandowski. Jego czas też powoli mija. Zresztą on po raz kolejny pokazał że jest piłkarzem bardzo ograniczonym i niesamodzielnym na boisku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX