Sport.pl

Reprezentacja Polski. Jerzy Brzęczek był zwalniany za słabe wyniki... czyli tak Adam Nawałka. Kim jest Brzęczek jako trener?

Jerzy Brzęczek ma za sobą najlepszy sezon w karierze. Przejął Wisłę Płock dokładnie rok i jeden dzień przed ogłoszeniem go selekcjonerem reprezentacji Polski, ale 366 dni wystarczyło, by przekonać do siebie zarząd PZPN-u i Zbigniewa Bońka. Wcześniej jego kariera trenerska nie powalała. W jego historii można też odnaleźć dużą analogię do Adama Nawałki.

W Wiśle Płock Jerzy Brzęczek prowadził zespół w 38 meczach, odniósł 17 zwycięstw, 6 remisów i 15 porażek. Warto jednak pamiętać, że Wisła Płock nie dysponowała tak dużym potencjałem, jak największe kluby w lidze, a drużyna Brzęczka otarła się o udział w Lidze Europy. Właśnie dlatego Brzęczek szybko dołączył do polskiego topu i mówiło się o jego ewentualnym przejściu do Legii Warszawa.

Warto jednak wspomnieć, że przed Wisłą Płock jego kariera trenerska nie wyglądała najlepiej, a szkoleniowiec za każdym razem (z wyjątkiem Wisły Płock) kończył pracę w klubach w złej atmosferze słabych wyników.   

Jak wyglądała jego dotychczasowa kariera?

Brzęczek przez cztery pełne sezony był trenerem Rakowa Częstochowa, z którym zajmował kolejno 14., 11., 12. i 10. miejsce w II lidze (grupa zachodnia). Został jednak zwolniony na prośbę głównego głównego sponsora w piątym roku swojej pracy, a powodem były oczywiście słabe wyniki klubu. 

W GKS-ie Katowice zajmował 4. i 7. miejsce w pierwszej lidze, ale jego pobyt można uznać za bardzo nieudany. GKS Katowice walczył o awans do Ekstraklasy, ale po porażce z MKS-em Kluczbork drużyna straciła szansę na awans, a Brzęczek podał się do dymisji. Zarząd przyjął ją w trybie natychmiastowym.

Jego dotychczasowa przygoda z Ekstraklasą, to dwa razy piąte miejsce, i o ile taki wynik w Lechii Gdańsk przyjęto za niepowodzenie, to w przypadku Wisły Płock można już go uznać za jedyny sukces.

Jerzy Brzęczek do tej pory pracował w czterech klubach w roli pierwszego trenera. Mecze i średnia liczba punktów:

Raków Częstochowa 85 meczów - średnia punktów 1,32

Lechia Gdańsk 30 meczów - średnia punktów 1,4,

GKS Katowice 56 meczów - średnia punktów 1,59, 

Wisła Płock 38 meczów - średnia punktów 1,50.

Jego karierę trenerską można porównać z tą Adama Nawałki przed objęciem kadry. Nawałka jest idealnym przykładem na to, że dopiero w reprezentacji kraju zaczął osiągać najlepsze wyniki. Jego średnia punktów w kadrze według portalu transfermarkt.de to 1,83. To zdecydowanie najlepszy wynik w jego karierze, bo tak wielu punktów nie zdobywał jeszcze nigdzie. W GKS-ie Katowice było to (1.45 pkt), a Wiśle Kraków tylko (1.33 pkt). Swój najlepszy czas Adam Nawałka miał też tylko w jednym klubie, czyli w Górniku Zabrze, gdzie zdobywał średnio 1.58 pkt na mecz. 

Więcej o:

Najnowsze informacje

Komentarze (43)
Reprezentacja Polski. Jerzy Brzęczek był zwalniany za słabe wyniki... czyli tak Adam Nawałka. Kim jest Brzęczek jako trener?
Zaloguj się
 • judas1

  Oceniono 4 razy 4

  mamy takiego selekcjonera, że aż na w uszach zabrzęczy...

 • pemu

  Oceniono 6 razy 4

  A co osiągnął Nawałka?
  Wygrał na ME mecze z ogórkami pokroju Irlandii Północnej i Ukrainy.
  Wyszliśmy z grupy na imprezie podczas której z grupy mogły awansować nawet TRZY zespoły.
  Później zagraliśmy dwa mecze na remis.

  No fakt. Zaebiste osiągnięcie jak na taką imprezę.

 • patmat02

  Oceniono 6 razy 4

  Przynajmniej takie drużyny jak Wyspy Owcze, San Marino, Andora, Malta czy ewentualnie Litwa będą w naszym zasięgu. Z resztą może być problem.

 • pedro.666

  Oceniono 4 razy 4

  Trener z Wisły Płock. Sztab z Wisły Płock. A reprezentacja już teraz gra jak Wisła Płock. Bardzo dobry wybór!

 • piotrus.zibi

  Oceniono 5 razy 3

  Hahahaha. Komedia. takich trenerów bez wyników to my mamy na pęczki. Ciekawi mnie czym kierował się PZPN. Dla mnie to śmierdzi układem na 100 km. Polska myśl szkoleniowa czyli brak myśli za to tanio..... żenada

 • Kamil Hołub

  Oceniono 3 razy 3

  cytat z artykułu "Właśnie dlatego Brzęczek szybko dołączył do europejskiego topu i mówiło się o jego ewentualnym przejściu do Legii Warszawa" :) :) :) :) Redaktor się ciut zagalopował :)

 • azjael

  Oceniono 3 razy 3

  czyli, ze gramy na remis, a jeśli wytrzymamy do końca, to jest szansa, że nasi bramkarze coś ukręcą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX