Sport.pl

Mundial 2018. Domagoj Vida i Ognjen Vukojević umieścili kontrowersyjny film. W ich obronie stanął ukraiński związek

Ukraiński Związek Piłki Nożnej stanął w obronie Domagoja Vidy oraz Ognjena Vukojevicia, którzy umieścili kontrowersyjny film w mediach społecznościowych.

Reprezentacja Chorwacji wygrała w sobotę po serii rzutów karnych z Rosją (2:2 k.4:3) i tym samym awansowała do półfinału mistrzostw świata. Po spotkaniu wiele mówiło się o filmie, który pojawił się w mediach społecznościowych, na którym Domagoj Vida oraz Ognjen Vukojević śpiewali "Chwała Ukrainie. To zwycięstwo dla Dynama i Ukrainy". W przeszłości zarówno Vida, jak i Vukojević przez wiele lat grali dla ukraińskiego Dynama Kijów.

Film wywołał oburzenie ze strony rosyjskich kibiców, którzy domagali się surowego ukarania piłkarza oraz członka sztabu reprezentacji Chorwacji, a samo wideo uznano za prowokację. Wszak stosunki pomiędzy Rosją, a Ukrainą cały czas, mówiąc delikatnie, nie są najlepsze po aneksji Krymu. Vida bronił się, że film nie miał na celu prowokowania innych, a był jedynie żartem.

Mimo to sprawą zajęła się FIFA, ale po dokładniejszym zbadaniu sprawy zdecydowała się nie karać Chorwatów, a jedynie ostrzeżono ich przed podobnymi wybrykami w przyszłości. Konsekwencje w stosunku do Vukojevicia wyciągnął za to chorwacki związek piłki nożnej, który zdecydował się wyrzucić go z reprezentacji (być może po powrocie z mundialu federacja wyciągnie konsekwencje także w stosunku do Vidy).

W obronie Chorwatów stanął Ukraiński Związek Piłki Nożnej (FFU), który wydał specjalny komunikat w ich sprawie. - Zajmujemy jasne stanowisko, według którego zawodnik, grający przez wiele lat dla ukraińskiego klubu i który zdobył szacunek tutejszych kibiców ma prawo wyrazić swoją wdzięczność oraz szacunek dla Ukrainy. Żadne przepisy dyscyplinarne FIFA nie zabraniają takich działań. Hasło "Chwała Ukrainie" często jest używane przez fanów ukraińskich zespołów podczas dopingu i nie zawiera ono żadnych negatywnych czy obraźliwych treści. Jest takie samo jak sformułowanie "Chwała Francji" czy "Chwała Chorwacji" - czytamy w oświadczeniu FFU przesłanym do FIFA.

Chorwaci już w najbliższą środę zagrają w półfinale mistrzostw świata przeciwko Anglii. Początek meczu zaplanowany jest na godz. 20.

Więcej o:

Najnowsze informacje

Komentarze (39)
Mundial 2018. Domagoj Vida i Ognjen Vukojević umieścili kontrowersyjny film. W ich obronie stanął ukraiński związek
Zaloguj się
 • bratjolki

  Oceniono 9 razy 7

  Banderowcy do pogrobowcow Ustasza.
  Stoimy z wami. Widły i butyłki z bienziną hotowe. Wypalimy wspólnie drogę do cywilizacji.

 • szeptun919

  Oceniono 25 razy 5

  Chochoł, ustasz, dwa bratanki
  I do piły, i do szklanki

  Ukraińcy i Chorwaci to dwa narody, które podczas II WŚ wykazały się absolutnie największym, nieporównywalnym z nikim innym bestialstwem. Nawet swoich hitlerowskich sojuszników i protektorów zdecydowanie pod tym względem przerośli. Bardzo dobrze, że potomek ustaszów o tym banderowsko - ustaszowskim "braterstwie w bestialswie" tak spektakularnie przypomniał.

 • izpz

  Oceniono 4 razy 4

  Wyciągnie konsekwencję lub nie. Jak wygrają lub choćby awansują do finału, to może dostanie karę 100 euro do zapłaty.

 • octopusdei

  Oceniono 7 razy 3

  Równie dobrze mogliby powiedzieć "Sieg heil"!

 • waldek55

  Oceniono 9 razy 3

  myszki tak też krzyczeli ci co siekierami i widłami wymordowali setki tysięcy Żydów i Polaków w czasie II Wojny Światowej, myszko jak byś się czuła gdyby ktoś krzyczał "heil Hitler"?....a to mniej więcej to samo....

 • sorrry

  Oceniono 9 razy 3

  Ukraińska ambasada w Londynie wydała oświadczenie w którym porównuje ten okrzyk zbrodniczych ukraińskich nazistów min. do stwierdzenia "Żeby Polska była Polską" , swoją bezczelnością i chamstwem jeszcze raz dowodząc, że tzw. ukraina jest tworem wrogim Polsce i Polakom. Znacznie trafniej byłoby porównać to banderowskie zawołanie, które przed śmiercią słyszały setki tysięcy ofiar ukraińskich morderców, do zawołania hitlerowskich mentorów i sojuszników ukraińców "sieg heil".

 • piotrt707

  Oceniono 10 razy 2

  To sport wywalić i ukarać politykierów

 • blumkwist

  Oceniono 24 razy 2

  A jakiegoż to wykroczenia dopuścili się Chorwaci? Okazuje się że złe i zabronione jest wspieranie napadniętego i broniącego się narodu, a dobre i chwalebne jest np.reklamowanie piwa...czy czołobitność wobec polityka który napadł na Czeczenię, Gruzję czy Ukrainę, mordując w ten sposób dziesiątki tysięcy ludzi. Hipokryci!

 • pascvale

  Oceniono 21 razy 1

  Pogonić pajaca z mistrzostw. Chce popierać banderstan to niech to robi gdzie indziej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX