Sport.pl

Mundial 2018. Ognjen Vukojević wyrzucony z reprezentacji Chorwacji

FIFA zdecydowała się nie karać Domagoja Vidy oraz Ognjena Vukojevicia za "kontrowersyjny filmik", który pojawił się w internecie po wygranej Chorwacji nad Rosją. Chorwacki Związek Piłkarski uznał jednak, że Vukojević, jeden z asystentów trenera Zlatko Dalicia zostanie odesłany do domu - donosi portal sovsport.ru.

Domagoj Vida, który strzelił gola Rosji, a potem pewnie wykorzystał rzut karny w serii "jedenastek", nagrał wideo z byłym kolegą z drużyny Ognjenem Vukojevicem, w którym dedykuje zwycięstwo Ukrainie.

- Chwała Ukrainie!" - krzyczy obrońca w krótkim filmiku, który w Rosji został uznany za kontrowersyjny. Jest to bowiem slogan antyrosyjskich nacjonalistów z czasów Majdanu w 2014 roku - tak uważają Rosjanie. Vida to piłkarz mocno związany z Ukrainą, bo latach 2012-2018 grał w Dynamie Kijów, a niedawno przeniósł się do tureckiego Besiktasu. 

Chorwat od razu tłumaczył się, że to tylko żart i nie chciał rozpętać politycznej burzy - To żart, mam przyjaciół na Ukrainie przez grę dla Dynama Kijów. Nie miałem na myśli niczego innego. To zwycięstwo dla Dynamo i dla Ukrainy - mówi dla sports.ru. FIFA zdecydowała się nie ukarać Chorwatów, a jedynie ich ostrzec. 

Chorwacki Związek Piłkarski podjął jednak decyzję, że Vukojević, który jest członkiem sztabu kadry, zostanie odesłany do domu. Vida prawdopodobnie nie poniósł żadnych konsekwencji - donosi portal sovsport.ru.

Vukojević w latach 2007-14 był reprezentantem kraju. Rok temu zakończył karierę. Z Ukrainą związany jest jeszcze bardziej niż Vida. Grał w Dynamie w latach 2008-2015, teraz pracuje w tym klubie jako skaut.

W środę Chorwaci zmierzą się z Anglikami w półfinale mundialu.

Lubisz ciekawostki sportowe i niebanalne teksty? Wypróbuj nasz nowy newsletter. Zapraszamy, Łukasz Godlewski i Janusz Sadłowski

Więcej o:

Najnowsze informacje

Komentarze (113)
Mundial 2018. Ognjen Vukojević wyrzucony z reprezentacji Chorwacji
Zaloguj się
 • zec

  Oceniono 9 razy 7

  Cześć
  Hasło nie jest pro, czy antyrosyjskie. Hasło jest po prostu faszystowskie. Chorwacja nie dokonała nigdy rozliczenia z własną historią i wielu takich naziolków chodzi tam po ulicach. Wśród sportowców też jest paru, słynna afera z Ivicą Kostelic np.

 • xmldir

  Oceniono 9 razy 5

  Brawo ! Durni trzeba się pozbywać.

 • uploadhelski

  Oceniono 15 razy 5

  Spotkałem kiedyś na Białorusi Serbów, najemników udających się walczyć w Donbasie, oczywiście przeciwko Ukrainie. Serbowie mają za złe Europie i USA utratę Kosowa, wykorzystuje to Putin (Bułgaria i Serbia to jego sojusznicy na Bałkanach). Chorwaci przeciw Serbom, więc i przeciw Rosji. Nic dziwnego, że Chorwaci występują przeciwko Rosji. Dziwi mnie jedynie co ma FIFA do filmiku? W czasie meczu go pokazali?

 • zec

  Oceniono 6 razy 4

  Szkoda bo w środę z Anglikami Chorwaci będą grali przy ogłuszających gwizdach.
  Na kiego ch... im to było?

 • komentarz.24

  Oceniono 8 razy 4

  Hasło "Chwała Ukrainie!" wraz z odzewem "Bohaterom chwała!" nie jest to "...slogan antyrosyjskich nacjonalistów z czasów Majdanu..." jak błędnie twierdzi autor.
  Jest to hasło i odzew Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i pochodzi z lat trzydziestych XX wieku. Pierwotnie brzmiało "Chwała Ukrainie! Wodzowi chwała!", gdy funkcję "Wodza Nacji" pełnił Jewhen Konowalec.
  Obecny odzew pochodzi z lat czterdziestych, po zabiciu przez NKWD Jewhen Konowalca, gdy OUN rozpadł się na dwie frakcje: melnykowców i banderowców; każda z własnym Wodzem.

 • musklucki

  Oceniono 6 razy 4

  Państwo suwerenne nie da sobie...
  Ale państwo wasalskie musi.
  Ciekawe, czy jak Spiry...tusow wyjdzie na mecz z hasłem: To Polacy winni są zagładzie...
  No co?
  Jemu będzie wolno, zresztą nie tylko jemu.
  To już w Wiedniu ustalono.
  Taka Wolska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX