Sport.pl

Mundial 2018. Brazylia - Belgia. VAR nie pomógł. "Canarinhos" okradzeni z karnego. Fatalny błąd sędziego

W 55. minucie meczu Brazylii z Belgią faulowany w polu karnym był Gabriel Jesus. Mimo systemu VAR sędzia zdecydował się nie wskazywać na punkt oddalony o 11 metrów od bramki.

To będzie jedna z największych kontrowersji tego pojedynku, która mogła mieć znaczący wpływ na wynik meczu. W 55. minucie w pole karne wpadł Gabriel Jesus, minął jednego z obrońców, a Vincent Kompany faulował kolegę z Manchesteru City. Sędzia wahał się, ale ostatecznie nie zdecydował się pokazać na rzut karny.

Wielu ekspertów piłkarskich uważa, że to była sytuacja ze 100% karnym. Komentatorzy BBC nie mogli znaleźć usprawiedliwienia dla decyzji sędziego o niepodyktowaniu rzutu karnego. 

To pierwszy turniej, podczas którego obecny jest system VAR. VAR to jest skrót od angielskiego Video Assistant Referee, inaczej zwany również systemem wideoweryfikacji.

Sędziowie asystenci VAR obserwują mecz w pokoju VAR ROOM gdzie na dużych telewizorach mają stały podgląd na 32 kamery z różnych kątów. Dodatkowo dwie kamery pracują specjalnie by śledzić sytuację spalonego - offside. Teoretycznie daje im to pełny ogląd pola gry, mają pełny widok na boisko. Sędziowie na boisku i sędziowie w VAR Roomie są w stałym kontakcie.

Na terenie stadionu znajduje się także specjalny pojazd, wyglądający podobnie do telewizyjnego wozu transmisyjnego. W trakcie spotkania znajduje się tam jeden lub więcej tzw. asystentów AVAR, który ma dostęp do powtórek telewizyjnych z prowadzonego spotkania. W przypadku gdy dojdzie w meczu do kontrowersji, to za pomocą specjalnego zestawu słuchawkowego sędzia VAR może podpowiedzieć arbitrowi głównemu, jak powinien zareagować. Prowadzący dane spotkanie ma w tym wypadku dwie możliwości:

-   zaakceptuje sugestię asystenta VAR

-   jeżeli dalej nie jest pewny decyzji, może na specjalnym monitorze ustawionym w pobliżu boiska, obejrzeć przygotowany przez asystentów VAR materiał wideo z danej akcji i samemu podjąć decyzję.

Jak widać po tym turnieju system VAR jest pożyteczny, ale nie eliminuje błędów sędziów. Tak jak to było w przypadku meczu Brazylia - Belgia w ćwierćfinale mundialu, tak też było w meczu Niemcy - Szwecja, kiedy to Szymon Marciniak nie podyktował rzutu karnego dla reprezentacji Janne Andersona.

Więcej o:

Najnowsze informacje

Komentarze (195)
Mundial 2018. Brazylia - Belgia. VAR nie pomógł. "Canarinhos" okradzeni z karnego. Fatalny błąd sędziego
Zaloguj się
 • miszka_szyfman

  Oceniono 67 razy 41

  Piłka już była poza boiskiem gdy Jesus przewracał się , czyli decyzja sedziego prawidłowa.

 • cezar85

  Oceniono 58 razy 34

  piłka poza boiskiem a wy tam karnego widzicie?

  czyżby marciniak został waszym ekspertem?

 • lazio_25

  Oceniono 61 razy 29

  Prawidłowa decyzja sędziego . Piłka w chwili faulu była praktycznie na lini koncowej , nawet gdyby nie bylo tej podcinki to brazylijczyk niemiał szans dojsc do tej piłki. Gdyby sędzia podyktował rzut karny to by zrobił prezent brazyli ........Canarinios sami są sobie winni że odpadli , trzeba było wykorzystac jeszcze jedną setke a pare ich mieli w drugiej połowie....

 • polak_maly_111

  Oceniono 35 razy 21

  A ja tam karnego nie widzialem... to piłkarz Brazylii szukał bardziej kontaktu z nogami Belga i przy okazji taki teatr odstawił że o mało co nie zabił się o stojący mikrofon koło bramki.

 • bolekbud

  Oceniono 26 razy 16

  Sami sobie winni cala Ameryka Poludniowa to przedewszyskim aktorzy ktorym przez dlugi czas udawala nabierac sie sedziow na faule. Dzieki bogu ktos w koncu poszedl po rozum do glowy i wprowadzil VAR. Dzieki niemu wszystkie poludniowe gwiazdy przestaly swiecic a zaczely sie po prostu osmieszac. Neymar i inni nie spodziewali sie ze przez VAR nie tylko sie osmieszyli ale wyszli na zwyklych oszustow.

 • Oceniono 21 razy 13

  Mogą podziekować Neymarowi i jego symulacja, gdy ktoś przewraca sie 20 razy symuluąc to gdy za 21 razem dojdzie do faulu każdy machnie reka stwierdzajac że zrobili to co zawsze, równie dobrze sedzia mógł dać w przeciagu calego meczu 2 zółte a w konswkwencji czerwien dla Neymara za wrecz bezczelne symulki. Najbardzej z calego mundialu cieszy mnie odpadniecie Brazyli za brak stylu i zainteresowanie graniem pod karne nie pod bramki zdobywane z gry.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX