Mundial 2018. Szwajcaria - Serbia 2:1. Niezawodny Shaqiri dał zwycięstwo Helwetom w 90. minucie meczu

Szwajcaria wygrała z Serbią 2:1 w spotkaniu drugiej kolejki piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Zwycięstwo podopiecznym Vladimira Petkovicia dały bramki Granita Xhaki (52.) i Xherdana Shaqiriego (90.). Jednym trafieniem odpowiedział Aleksandar Mitrović (5.). We wcześniejszym meczu grupy E Brazylia pokonała Kostarykę (2:0).

Ostatnie piątkowe spotkanie rozpoczęło się wyśmienicie dla podopiecznych Mladena Krstajicia. Już w 5. minucie, kiedy niektórzy kibice zajmowali jeszcze miejsca na stadionie w Kaliningradzie, piłkę w pole karne Szwajcarów dośrodkował Dusan Tadić. Najwyżej do niej wyskoczył Aleksandar Mitrović, który strzałem głową dał swojej drużynie prowadzenie.

W dalszej fazie meczu dłużej przy piłce utrzymywali się Szwajcarzy. Cierpliwie budowali akcje, byli jednak bardzo nieskuteczni. Najlepszą okazję zmarnował w 30. minucie Blerim Dzemaili, który nie wykorzystał sytuacji sam na sam ze Stojkoviciem. Szwajcarski golkiper miał dużo pracy w pierwszej połowie, ale pokonać się nie dał.

Druga część gry zaczęła się z kolei świetnie dla Szwajcarów. Xherdan Shaqiri otrzymał podanie i oddał strzał, ale jego próbę zablokował Kolarov. Atomową dobitką sprzed pola karnego popisał się Granit Xhaka. Piłka przeleciała nad interweniującym Ivanoviciem, minęła bezradnego Stojkovicia i z niebywałą prędkością wpadła do bramki.

Szwajcarzy wciąż lekko przeważali. Znakomitą sytuację miał Shaqiri, ale ustrzelił słupek. W 90. minucie meczu się zrehabilitował. Po kilkudziesięciometrowym rajdzie znalazł się sam na sam z bramkarzem rywali i wyszedł z tego starcia zwycięsko. Szwajcaria wygrała dzięki temu 2:1 i zrównała się punktami w tabeli grupy E z Brazylią.

Sytuacja w grupie E

Po dwóch kolejkach spotkań sytuacja w grupie E wygląda następująco. Prowadząca Brazylia i Szwajcaria mają po 4 punkty, Serbia 3, a Kostaryka 0. Trzy pierwsze drużyny wciąż mają więc szansę zakończyć zmagania grupowe na pierwszym miejscu.

Ostateczne rozstrzygnięcia poznamy 27 czerwca. Brazylia zagra z Serbią, a Szwajcaria z Kostaryką.

Szwajcaria - Serbia 2:1

Bramki: Mitrović (5.), Xhaka (52.), Shaqiri (90.)

Szwajcaria: Sommer - Lichsteiner, Schaer, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka, Shaqiri, Dzemaili (73. Embolo), Zuber - Seferović (46. Gavranović)

Serbia: Stojković - Ivanović, Milenković, Tosić, Kolarov - Matić, Milivojević (81. Radonjić), Tadić, Sergej, Kostić (64. Ljajić) - Mitrović

Bądź na bieżąco z informacjami sportowymi. Wszystko o mundialu i nie tylko. Zapisz się do newslettera!

MŚ 2018 terminarz. Mistrzostwa świata w Rosji - wszystkie mecze. Mecze Polaków

Terminarz mistrzostw świata w piłce nożnej. Faza grupowa i drabinka fazy pucharowej