MŚ 2018. Dania ostatnim europejskim finalistą. 5-1 z Irlandią!

PETER MORRISON/AP

Reprezentacja Danii została ostatnim europejskim finalistą MŚ 2018. Grupowi rywale Polaków pokonali Irlandię 5-1 w rewanżu (0-0 w pierwszym meczu). Niekwestionowaną gwiazdą tego meczu był Christian Eriksen.

Dania była faworytem tej pary, ale po bezbramkowym remisie w Kopenhadze szanse obu drużyn na awans były bardzo wyrównane. Irlandczycy oszaleli z radości już w 6. minucie - po dośrodkowaniu z rzutu wolnego z połowy boiska najlepiej w zamieszaniu w polu karnym odnalazł się Shane Duffy, który głową pokonał wychodzącego z bramki Kaspra Schmeichela.

Dzięki temu trafieniu Irlandia mogła w spokoju czekać na kolejne kontry. Duńczycy męczyli się w ataku pozycyjnym, ale po 20 minutach zaczęli stwarzać sobie okazje. Wyrównanie nastąpiło w 29. minucie - piłka po uderzeniu Andreasa Christensena odbiła się od słupka i niefortunnie odbiła się od próbującego interweniować Cyrusa Christiego!

Drugi cios na Irlandię spadł trzy minuty później. Duńczycy przeprowadzili piękną kontrę, którą strzałem z 20 metrów pod poprzeczkę wykończył Christian Eriksen. Od tej pory Irlandia do awansu potrzebowała dwóch goli. Dzięki temu Duńczycy nastawili się na kontry. Losy tego spotkania przesądził w 63. minucie Eriksen swoim drugim golem, pięknie uderzył lewą nogą tuż przy słupku.

Gwiazda Tottenhamu Hotspur trafiła po raz trzeci w 74. minucie, gdy dopadła do źle przyjętej piłki przez Warda. Na minutę przed końcem gola z rzutu karnego strzelił Nicklas Bendtner, który sam był faulowany w "szesnastce". W ten sposób Dania rozgromiła swojego rywala i zapewniła sobie awans na mistrzostwa świata jako ostatnia europejska drużyna.

To oznacza, że nie znamy tylko jeszcze dwóch finalistów mundialu. W barażach interkontynentalnych Peru zmierzy się z Nową Zelandią, a Australia z Hondurasem. W pierwszych meczach padły bezbramkowe remisy.

Finaliści MŚ 2018:

Europa: Rosja (gospodarz), Francja, Portugalia, Niemcy, Serbia, Polska, Anglia, Hiszpania, Belgia, Islandia, Szwajcaria, Chorwacja, Dania, Szwecja

Afryka: Tunezja, Nigeria, Maroko, Senegal, Egipt

Azja: Iran, Japonia, Korea Południowa, Arabia Saudyjska

Ameryka Południowa: Brazylia, Urugwaj, Argentyna, Kolumbia

Ameryka Północna i Środkowa: Meksyk, Kostaryka, Panama

Andrzej Strejlau w "Wilkowicz Sam na Sam": Za moich czasów reprezentacja nie miała w czym grać. Krążyła opinia, że sprzedała mecz za moimi plecami