El. do MŚ 2018. Portugalia wygrała, ale Ronaldo nie dogonił Lewandowskiego!

W ostatnim meczu grupy B Portugalia wygrała ze Szwajcarią 2:0 i awansowała na przyszłoroczny mundial. Bramki nie zdobył Cristiano Ronaldo, więc samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców eliminacji został Robert Lewandowski.

Portugalia wygrała, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że sędzia wypaczył wynik spotkania. W 25. minucie Andre Silva spóźnił się ze wślizgiem, za co powinien obejrzeć czerwoną kartkę, tymczasem arbiter nie pokazał mu nawet żółtej kartki.

Napastnik Milanu skorzystał z błędu sędziego i nawet strzelił gola na 2:0 w 57. minucie. Wcześniej bramkę samobójczą zanotował Djourou.

Szwajcaria miała serię dziesięciu wygranych meczów z rzędu, w tym dziewięciu o punkty. Ale nie dość, że we wtorek ta passa się zakończyła, to i awans bezpośredni uzyskała Portugalia. Szwajcaria zagra w barażach, ale wciąż nie zna rywala.

6. Andora 10 m 4 pkt

Cristiano Ronaldo miał kilka bardzo dogodnych okazji, ale wszystkie zmarnował. A to oznacza, że królem strzelców eliminacji do MŚ 2018 został Robert Lewandowski, autor szesnastu goli. Nikt jeszcze w historii nie zdobył tylu bramek.

Przed el. MŚ 2018 rekord europejskiej strefy należał do Predraga Mijatovicia. Jugosłowianin strzelił 14 goli w kwalifikacjach do MŚ 1998 (w tym siedem w barażach).

Lewandowski jest również najlepszym strzelcem eliminacji biorąc pod uwagę wszystkie strefy - razem z Mohammedem Al-Sahlaiem (Arabia Suadyjska) i Ahmedem Khalilem (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Łącznie Lewandowski w karierze strzelił już 20 goli w eliminacjach mistrzostw świata. Pod tym względem jest trzynasty w historii. Najlepszy jest Carlos Ruiz (Gwatemala, 39 goli), a na podium znadują się jeszcze Ali Daei (Iran, 35 goli) i Cristiano Ronaldo (Portugalia, 30 goli).

O innych meczach wtorkowych przeczytacie TUTAJ.