Mistrzostwa świata 2018. Urugwaj zapewnia sobie awans z grupy. Kolejne zespoły żegnają się z mundialem

Luis Suarez swój setny występ w reprezentacji Urugwaju uczcił golem. Golem, który zapewnił jego drużynie wyjście z grupy, a jednocześnie wyrzucił z mundialu Egipt i Arabię Saudyjską. Awans z gr. A ma również reprezentacja Rosji. Piłkarze Oscara Tabareza zrealizowali swój cel minimum, ale nie obyło się bez problemów.

- Spodziewamy się trudnej potyczki. Zawsze dużo mówi się o tym, jak ktoś wygląda na papierze. A trzeba wspomnieć, że Saudyjczycy do spotkania z nami przystąpią podrażnieni i zranieni po przegranej z Rosją - mówił dzień przed meczem z Arabią Saudyjską selekcjoner reprezentacji Urugwaju, Oscar Tabarez.

I rzeczywiście, środowy mecz był dla piłkarzy Tabareza niezwykle trudny, łudząco przypominający spotkanie z Egiptem (1:0). Urugwajczycy mieli przewagę, wymieniali podania, ale ich gra nie wyglądała tak, jakby sami tego chcieli.

Pierwsze 20 minut meczu, poza strzałem Luisa Suareza kilkadziesiąt sekund po pierwszym gwizdku sędziego, było bardzo wyrównane. Ani Urugwajczycy, ani Saudyjczycy nie mogli przełamać obrony rywala, a gra często toczyła się w środku pola.

Urugwaj, który zgodnie ze słowami Tabareza, na mundialu w Rosji miał grać szybko, kombinacyjnie i przyjemnie dla oka, męczył się ze zdecydowanie niżej notowanym rywalem.

W przerwaniu "męczarni" Urugwajowi postanowił pomóc więc. bramkarz Saudyjczyków. Mohammed Al Owais, który po pierwszej kolejce - na polecenie władz saudyjskiej federacji - zastąpił Abdullaha Al Muaioufa, w 23. minucie popełnił fatalny błąd przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego, mijając się z piłką zagraną przez Carlosa Sancheza, do tej najszybciej dopadł Luis Suarez, który strzałem lewą nogą umieścił futbolówkę w niemal pustej bramce.

Później, w pierwszej i drugiej połowie, Urugwaj nie potrafił sobie stworzyć zbyt wielu klarownych sytuacji, a kiedy już je stwarzał, to nie potrafił ich wykorzystać. Swoje okazje marnowali kolejno Edinson Cavani, Rodrigo Bentancur, Cristian Rodriguez, czy Matias Vecino.

Szanse mieli też Saudyjczycy, ale im jeszcze bardziej brakowało precyzji. Bardzo aktywny, szczególnie przed przerwą, był Salman Al Faraj, ale większość jego strzałów mijała bramkę Fernando Muslery.

Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Urugwaju, który o wygranie gr. A będzie walczył z Rosją. Obydwie drużyny mają już po 6 punktów i pewny awans do fazy pucharowej. Z mundialem powoli żegnają się  natomiast Egipcjanie i Saudyjczycy, którzy w ostatniej kolejce fazy grupowej zgrają między sobą.

Urugwaj 1-0 Arabia Saudyjska

23` Luis Suarez

Spotkanie z Arabią Saudyjską było 100. meczem Luisa Suareza w barwach narodowych. Napastnik, na co dzień grający w FC Barcelonie, do tej pory strzelił dla swojej reprezentacji 52 gole. 31-latek, po golu strzelonym w środowym spotkaniu, stał się pierwszym Urugwajczykiem, który zdobył bramkę na trzech mundialach (2010, 2014, 2018). W dodatku na MŚ Suarez ma na swoim koncie 6 goli, wcześniej takim dorobkiem - wśród urugwajskich piłkarzy - mógł się pochwalić jedynie Diego Forlan.

Uruguay's Luis Suarez , left, is greeted by teammates after scoring his team's opening goal during the group A match against Saudi Arabia at the 2018 soccer World Cup in Rostov Arena in Rostov-on-Don, Russia, Wednesday, June 20, 2018. (AP Photo/Andrew Medichini)