Mistrzostwa świata 2018. Bereszyński mógł wylecieć z boiska? Na mundialu nakaz karania takich zagrań

W meczu towarzyskim Polski z Litwą (4:0) system VAR dał nam dwa gole i zabrał bramkę Krychowiaka. Mało kto zwrócił jednak uwagę na to, że sędzia mógł dać nam także czerwoną kartkę. Chodzi o zagranie Bartosza Bereszyńskiego, które umknęło uwadze sędziów, a mundialowe wytyczne VAR-u wręcz nakazują karanie takich uderzeń.
1 Bereszyński fauluje Sernasa Bereszyński fauluje Sernasa Screen TVP

W 15. minucie spotkania Bartosz Bereszyński starł się z Darvydasem Sernasem i uderzył Litwina łokciem w głowę. Powtórki pokazały, że zagranie polskiego obrońcy miało elementy celowości (szybki ruch, zaciśnięta pięść) i zgodnie z nowymi wytycznymi sędzia po analizie VAR mógłby pokazać żółtą, a nawet czerwoną kartkę.

2 Bartosz Bereszyński podczas meczu towarzyskiego Polska - Litwa na Stadionie Narodowym. Warszawa, 12 czerwca 2018 Bartosz Bereszyński podczas meczu towarzyskiego Polska - Litwa na Stadionie Narodowym. Warszawa, 12 czerwca 2018 Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Zagranie od razu zauważył Adam Nawałka i wyskoczył z ławki by poinstruować Bereszyńskiego, że takie zachowania są niedopuszczalne. Na szczęście umknęło to uwadze sędziów wideo. Na mundialu VAR-em będą zarządzać jednak najbardziej doświadczeni sędziowie i takie zachowanie może zakończyć się bardzo źle.

4

Warto zwrócić uwagę, że FIFA zmieniła przepisy dotyczące VAR-u. Do tej pory z VAR-u można było korzystać jedynie do momentu wznowienia gry. W Rosji będzie jednak inaczej i jeżeli sędziowie wideo dopatrzą się faulu nawet kilkanaście minut po zagraniu, to arbiter będzie mógł pokazać np. czerwoną kartkę. Ma to zapobiec agresywnej grze i eliminowaniu zagrań, które zdecydowanie nie są fair play.

5 Mecz towarzyski Polska - Urugwaj. Bartosz Bereszyński i Giorgian De Arrascaeta Mecz towarzyski Polska - Urugwaj. Bartosz Bereszyński i Giorgian De Arrascaeta Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Adam Nawałka już w Arłamowie chciał przetestować system VAR, który będzie działać na najbliższym mundialu. Okazało się jednak, że najlepszym studium przypadku był dla selekcjonera mecz kontrolny z Litwą, który przyniósł wiele spornych sytuacji rozstrzyganych przez system VAR.

6

Mundial rozpoczyna się już 14 czerwca spotkaniem Rosji z Arabią Saudyjską. Polska zacznie zmagania 19 czerwca meczem z Senegalem.  

Impreza potrwa do 15 lipca. 

Komentarze (8)
Mistrzostwa świata 2018. Bereszyński mógł wylecieć z boiska? Na mundialu nakaz karania takich zagrań
Zaloguj się
 • kisssmyass

  Oceniono 8 razy 8

  komentatorzy ESPN zwracali uwagę że Polacy mieli dwa zagrania w trakcie meczu z Litwą które na Mundialu mogłyby się skończyć czerwonymi kartkami.

 • tequila57

  Oceniono 3 razy 3

  nakaz karania takich zagrań chyba obowiązuje na wszystkich meczach

 • bb523

  Oceniono 3 razy 3

  "mało kto zwrócił uwagę" - angielski komentator od razu powiedział "za kilka dni takie zagranie może kosztować Bereszczyńskeigo bardzo wiele"

 • gunston

  0

  Powinni zrobić jeszcze jedno stanowisko VAR, w którym siedzieliby dziennikarze. Opisywanie kontrowersyjnych sytuacji po meczu to już musztarda po obiedzie.

 • francik0

  Oceniono 2 razy 0

  Jędrzejczyk również zasłużył na przynajmniej żółć.

 • Wolf

  Oceniono 1 raz -1

  Powinien wziąć przykład z Glika i gdy przeciwnik leżał, „ pomóc” wstawać nogą. Tak jak „ twardziel „ pomagał Kazachowi . Wstyd. Ciekawe czy Ramosa tak potraktuje jeden albo drugi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX