Mistrzostwa świata 2018. Polska - Litwa. Jak zagrała Polska z Litwą [OCENY]

Dwa gole w pierwszej połowie, dwa w drugiej. Polska wygrała 4:0 z Litwą w ostatnim meczu kontrolnym przed mistrzostwami świata, które w czwartek rozpoczną się w Rosji. Zobacz, jak oceniliśmy piłkarzy Adama Nawałki za to spotkanie (skala 1:6).
Łukasz Fabiański Łukasz Fabiański Sport.pl

Łukasz Fabiański: 5

Co miał wybronić, to wybronił. W 35. minucie wypiąstkował piłkę za własne pole karne, którą Litwini wrzucali z rzutu rożnego. W 42. minucie kibice zaczęli skandować jego nazwisko, bo chwilę wcześniej fantastycznie obronił strzał Darvydasa Sernasa. Po przerwie nie zobaczyliśmy już go na boisku.

Artur Jędrzejczyk Artur Jędrzejczyk Sport.pl

Artur Jędrzejczyk: 4

Wygrywał niemal wszystkie pojedynki w powietrzu. Solidny w obronie. Grał bezpiecznie i raczej (poza jedną sytuacją w pierwszej połowie) radził sobie z rywalami. Dobrze wyglądała też jego współpraca z Bereszyńskim, który biegał na prawym wahadle. Zmieniony w przerwie.

Thiago Cionek Thiago Cionek Sport.pl

Thiago Cionek: 3+

Przerwał kilka akcji, choć przed przerwą jego współpraca z Rybusem grającym na lewym wahadle nie zawsze układała się dobrze. To po jego niefortunnym wybiciu piłki Litwini mieli najgroźniejszą okazję w meczu (wspomniany wyżej strzał Sernasa). Po przerwie już bez błędów, ale też bez wielu okazji, by je popełnić.

Jan Bednarek Jan Bednarek Sport.pl

Jan Bednarek 4+

Może nie wyprowadził wielu akcji do przodu, ale jako środkowy obrońca - w trzyosobowym bloku - dobrze kierował całą linią defensywy. Pełen spokój, wszystko pod kontrolą, choć pracy miał niewiele.

Bartosz Bereszyński: 5

Więcej go było z przodu niż z tyłu. Nie zawsze podawał dokładnie, ale zawsze się starał. Walczył wręcz z rywalami, czasem przegrywał, ale znacznie częściej wygrywał. Jak w 41. minucie, kiedy powinien zaliczyć asystę, lecz jego dobre podanie zmarnował Kownacki. Po przerwie Kownacki już się nie pomylił - wykorzystał podanie Bereszyńskiego.

Grzegorz Krychowiak Grzegorz Krychowiak Sport.pl

Grzegorz Krychowiak: 5

Pewna gra, mocny punkt defensywy, nie do przejścia w pojedynkach indywidualnych. Ale też bardzo przydatny w rozegraniu piłki. I to, w jakim rozegraniu! Bo to właśnie Krychowiak zaliczał chyba najładniejsze podania w tym meczu - często zagrywał dalekie i bardzo dokładne piłki w kierunku swoich kolegów.

Jacek Góralski Jacek Góralski Sport.pl

Jacek Góralski: 5

Nie minęła minuta spotkania, a on już miał na koncie jeden wślizg. Ale jeśli ktoś myślał, że Góralski jest tylko od przeszkadzania, to wystarczy, że przypomni sobie pierwszego gola Polaków i zobaczy, kto sprytnym zwodem i podaniem do przodu zawiązał tę akcję. Bardzo dobry mecz.

Maciej Rybus Maciej Rybus Sport.pl

Maciej Rybus: 5

W ofensywie lepszy i bardziej pożyteczny niż w obronie, gdzie kilka razy się spóźnił z kryciem, ale nie ma się co czepiać, bo z przodu grał naprawdę dobrze. No i zaliczył asystę przy golu Lewandowskiego.

Dawid Kownacki Dawid Kownacki Sport.pl

Dawid Kownacki: 5

Miał spory udział przy pierwszym golu - to on dośrodkował piłkę do Rybusa, który wyłożył ją Lewandowskiemu. Poza tym starał się grać na jeden kontakt, przyspieszać grę. Sam też strzelił gola, choć powinien dwa.

Robert Lewandowski Robert Lewandowski Sport.pl

Robert Lewandowski: 5

Do jego częstych powrotów po piłkę już powoli się przyzwyczajamy. Znowu przydatny w rozegraniu, ale znowu skuteczny też w ataku. Dwa strzelone gole (z czego jeden bezpośrednio z rzutu wolnego) mówią w zasadzie wszystko. Zmieniony w przerwie.

Arkadiusz Milik Arkadiusz Milik Sport.pl

Arkadiusz Milik: 3+

W pierwszej połowie aktywny - pokazywał się do podań, wygrał kilka pojedynków, w 31. minucie wywalczył rzut wolny, po którym gola strzelił Lewandowski. W drugiej znacznie częściej cofał się po piłkę, przez co zaczęło go trochę brakować z przodu. A w końcówce chyba zabrakło mu sił.

Wojciech Szczęsny Wojciech Szczęsny Sport.pl

Wojciech Szczęsny: 4

Zmienił Fabiańskiego. Nie miał zbyt wiele pracy. A w zasadzie powinniśmy napisać, że nie miał jej wcale. Bo Litwini nie oddali żadnego celnego strzału na jego bramkę. Plus za przytomne wyjście w doliczonym czasie gry, kiedy uprzedził w polu karnym Karolisa Laukzemisa, wygarnął piłkę.

Łukasz Piszczek Łukasz Piszczek Sport.pl

Łukasz Piszczek: 4

Po przerwie zmienił Cionka. I zmienił też ustawienie całej drużyny, bo z 3-5-2 przeszliśmy na 4-4-2. Piszczek oczywiście zagrał na prawej obronie, gdzie zdarzały mu się drobne błędny, ale naprawdę drobne.

Łukasz Teodorczyk Łukasz Teodorczyk Sport.pl

Łukasz Teodorczyk: 3

Na boisku od początku drugiej połowy, ale pokazał się dopiero po kilkunastu minutach. Konkretnie w 72., kiedy podaniem do Bereszyńskiego rozpoczął akcję bramkową. I to w zasadzie jedyny moment, za który można go pochwalić. Bardzo nieskuteczny. Sam miał później trzy okazje, ale wszystkie zmarnował.

Michał Pazdan Michał Pazdan Sport.pl

Michał Pazdan: 4

Zmienił Bednarka. Rzadko podejmował ryzyko w grze do przodu, ale w defensywie raczej bezbłędny. Piszemy raczej, bo raz nie sięgnął piłki, która przeleciała przez pole karne.

Jakub Błaszczykowski wszedł na ostatnie minuty, w końcówce wykorzystał rzut karny, ale grał jednak trochę za krótko, by zasłużyć na ocenę. Podobnie jak Piotr Zieliński, który pojawił się na boisku w 77. minucie.