Mistrzostwa świata w piłce nożnej. Mecz Rosja - Arabia Saudyjska. Zwycięstwo gospodarzy na otwarcie turnieju

Reprezentacja Rosji pokonała Arabię Saudyjską 5:0 w meczu otwarcia mistrzostwa świata w piłce nożnej. Gole dla drużyny Stanisława Czerczesowa strzelili Jurij Gaziński, Denis Czeryszew (dwie), Artiom Dziuba i Aleksandr Gołowin.

Była 12. minuta meczu otwarcia na moskiewskich Łużnikach, kiedy z lewej strony w pole karne Arabii Saudyjskiej dośrodkował Aleksandr Gołowin. Do podania zawodnika CSKA Moskwa dopadł Jurij Gaziński i strzałem głową pokonał Abdullaha Al Muaioufa. Tak padła pierwsza bramka XXI mistrzostw świata w piłce nożnej.

Pierwsza, ale nie ostatnia. Po strzelonym golu Rosjanie nie zamierzali odpuścić i wciąż atakowali bramkę bezradnych zawodników z Arabii Saudyjskiej. Zespół Czerczesowa jeszcze przed przerwą podwyższył swoje prowadzenie.

W 43. minucie szybki atak gospodarzy zakończyło podanie Romana Zobnina, doskonałe przyjęcie piłki i skuteczny strzał Denisa Czeryszewa. Zawodnik Villarrealu, który na boisku pojawił się w 24. minucie zmieniając kontuzjowanego Alana Dzagojewa, stał się pierwszym piłkarzem w historii mundialu, który w spotkaniu otwarcia zdobył bramkę jako rezerwowy.

Po przerwie Rosjanie grali znacznie spokojniej, bardziej skupiali się na kontroli gry i wyniku, niż jego podwyższaniu. Mimo to, w 56. minucie Saudyjczycy mieli swoją okazję do strzelenia gola. Po bardzo dobrym dośrodkowaniu z prawej strony, z piłką minimalnie minął się Al Jassim Taisir.

Gościom brakowało skuteczności, a Czerczesowowi nie zabrakło za to nosa do zmian. W 70. minucie były trener Legii zdjął z boiska Fiodora Smołowa, a w jego miejsce wpuścił Artioma Dziubę. Już w pierwszym kontakcie z piłką, napastnik Zenita Sankt Petersburg strzelił gola, wykorzystując kolejne doskonałe podanie Gołowina.

Co ciekawe, bramka Dziuby jest najszybszym golem zmiennika na mundialu od 2002 roku i trafienia Marcina Żewłakowa z meczu z USA.

Kiedy wydawało się, że spotkanie zakończy się zwycięstwem Rosji 3:0, w doliczonym czasie gry znów błysnęli Czeryszew i Gołowin. Zawodnik Villarrealu popisał się pięknym uderzeniem zewnętrzną częścią lewej stopy, zdobywając czwartą bramkę, a chwilę później, strzałem z rzutu wolnego, Gołowin ustalił wynik meczu na 5:0.

Rosjanie, przynajmniej do piątku do około godz. 16, zostali liderem grupy A. W piątek o godz. 14.00 drugie spotkanie tej grupy - Egipt zagra z Urugwajem. W drugiej kolejce Rosjanie zmierzą się z Egiptem (19 czerwca, godz. 20), a Urugwaj z Arabią Saudyjską (20 czerwca, godz. 17.00).