Sport.pl

M¦ 2010. Holendrzy krytykuj± sędziego Webba

Holenderscy piłkarze mocno skrytykowali sędziego Howarda Webba, który prowadził niedzielny finał Mistrzostw ¦wiata. Obarczaj± go win± za gola straconego w 27. minucie dogrywki, który padł po nie przyznaniu Holandii ewidentnego rzutu rożnego. Zdaniem podopiecznych Berta van Marwijka angielski arbiter powinien także ukarać Carlesa Puyola drug± żółt± kartk± za faul na Arjenie Robbenie w 82. minucie.
Webb pokazał piłkarzom obu drużyn w sumie aż 14 żółtych kartek, w tym jedn± czerwon± dla Johna Heitingi. Tak± sam± decyzję powinien jednak podj±ć przy faulu, jaki popełnił Puyol na Robbenie szarżuj±cym na bramkę rywali. Na osiem minut przed końcem regulaminowego czasu gry Hiszpan zaatakował od tyłu nogi pomocnika Oranje, ale ten nie przewrócił się. Chwilę póĽniej Robbena powstrzymał Iker Casillas.

Po sekundzie Anglik wyci±gn±ł żółt± kartkę, jednak ukarał nie tego piłkarza co trzeba. Obejrzał j± holenderski skrzydłowy, który w¶ciekle gestykulował domagaj±c się ukarania hiszpańskiego obrońcy. - Powinien odesłać go do szatni i dać nam rzut wolny - powiedział po meczu Holender. - W ostatecznym rozrachunku decyzja Webba o puszczeniu gry nic nam nie dała.

- Dla mnie to oczywiste, że gdy po takim meczu siedzisz w szatni, to rozmawia się tylko o arbitrze. Moim zdaniem to bardzo niedobrze - dodał piłkarz. - Je¶li grasz w finale Pucharu ¦wiata, to potrzeba sędziego ¶wiatowej klasy. Nie wiem, czy dzisiaj prowadz±cy mecz był w ¶wiatowej formie.

Do krytyki Webba doł±czył się także szkoleniowiec Holendrów. Van Marwijk powiedział, że jego zdaniem sędzia nie kontrolował meczu w sposób wła¶ciwy. - Zwykle nie oceniam arbitrów, ale je¶li spojrzy się na szansę Robbena, to Puyol powinien zobaczyć drug± żółt± kartkę - ocenił trener.Holenderscy piłkarze - Mark van Bommel oraz Wesley Sneijder tuż po końcowym gwizdku ruszyli z pretensjami do sędziego, który na kilka chwil przed zwycięskim dla Hiszpanii golem, nie przyznał ekipie Oranje ewidentnego rzutu rożnego. Piłka po rzucie wolnym wykonywanym przez pomocnika Interu Mediolan odbiła się od muru i wyszła za linię bramkow±, ale Webb zdecydował, że piłkę do gry wprowadzi Casillas. Rozpoczęło to kontrę, po której do bramki Holandii trafił Andres Iniesta.

- Nie mamy pucharu i to jest powód, dla którego jeste¶my tutaj, a nie na trybunie honorowej - powiedział Maarten Stekelenburg. - Można za to winić sędziego. Wszyscy poza stadionem widzieli, że był róg, ale on nie widział, tak samo jak jego asystenci.

Podobne zdanie wygłosił Sneijder: - Wpierw mur podbił piłkę, a po tym jak dotkn±ł jej bramkarz, było oczywiste, że powinien być rzut rożny - powiedział.

Howard Webb, którego FIFA uważa za jednego z najlepszych arbitrów na ¶wiecie już wcze¶niej znany był z kontrowersyjnych decyzji wypaczaj±cych wyniki meczów. Gdy po spotkaniu Anglik wraz ze swoimi liniowym odbierał pami±tki od prezydentów RPA - Jacoba Zumy i FIFA - Seppa Blattera, na stadionie rozległ się chór buczenia i gwizdów...

Wszystko o meczu finałowym znajdziesz na Sport.pl »


Więcej o: