RPA 2010. Mesut Ozil - turecki bohater Niemiec

Mesut Ozil

Mesut Ozil (Fot. KIM KYUNG-HOON REUTERS)

Gol 60. minucie Mesuta Ozila dał Niemcom awans do 1/8 finału M¦. Dla maj±cego tureckie korzenie pomocnika to najważniejszy gol w karierze.
Mesut Ozil - statystyki, ciekawostki, informacje »

W 60 minucie Mesut Ozil dostał fantastyczne podanie przed polem karnym Ghany. Przyj±ł piłkę, przymierzył i strzelił w lewy górny róg bramki Kingsona. Bramkarz Ghany zasłonięty przez obrońców zareagować nie miał szans. To jego najważniejszy gol w karierze. Bramka dała Niemcom awans do 1/8 finału. "Ozil - bramka marzeń" - pisze po strzale na wagę awansu Sport Bild.

Ozil ma tureckie korzenie, ale urodził się w Gelsenkirchen. Żadnych zwi±zków z ojczyzn± rodziców nie czuje. W 2007 roku zrzekł się nawet tureckiego obywatelstwa.

Grał w młodzieżowych reprezentacjach Niemiec, był najlepszym zawodnikiem kadry do lat 21, która w finale mistrzostw Europy pokonała w zeszłym roku Anglię 4:0. Teraz znów zmierzy się z Angli±, ale w 1/8 finału M¦.

W seniorskiej kadrze Niemiec zadebiutował w 2009 roku, pierwsz± bramkę zdobył w meczu towarzyskim meczu z RPA, ale dopiero Ghanie strzelił gola w meczu o punkty.

Już ostatni sezon Bundesligi dał sygnał, że trener Joachim Loew będzie miał z niego pożytek. 22-letni piłkarz Werderu Brema został wybrany najlepszym piłkarzem rundy jesiennej Bundesligi, dla Werderu zdobył już 13 bramek w 71 meczach. Wcze¶niej przez dwa sezony grał w swoim rodzinnym Gelsenkirchen - w Schalke. W 30 meczach gola nie zdobył.

• Niemieccy kibice ¶więtuj± RPA 2010. Niemiecka prasa: Ozil kupił bilet do 1/8 finału.
  • Jerome Boateng (z lewej) RPA 2010. Jerome Boateng i Kevin Prince. Brat zagrał przeciwko bratu!
  • RPA 2010. Australia - Serbia. Mark Schwarzer RPA 2010. Australia - Serbia 2:1. Obie drużyny za burt±