Sport.pl

FIFA powiększa MŚ z 32 do 48 drużyn. Zbigniew Boniek dla Sport.pl: Mundial 48-zespołowy? Taki jest świat, że liczy się kasa. Niedługo pewnie ktoś zaproponuje 32-zespołowe Euro

- Kibice mówią, że powiększenie mundialu to wariacki pomysł i gdybym był kibicem, pewnie też bym tak mówił. Ale dla nas, w świecie federacji, to jest i wygodne i dochodowe - mówi Sport.pl prezes PZPN, Zbigniew Boniek
Paweł Wilkowicz: Jak się panu podoba powiększenie mundialu?

Zbigniew Boniek: Dla wszystkich w świecie federacji to jest i wygodne i dochodowe rozwiązanie: więcej państw podekscytowanych udziałem, więcej kasy. A kto ma wygrać mistrzostwo świata to i tak będzie musiał być najlepszy w siedmiu meczach, jak dotychczas. Esencja się nie zmienia. Martwicie się że poziom się obniży? Może się obniży. Ale czy łatwiejszy awans to zawsze niższy poziom? Widziałem Albanię w Euro. Jakoś jej rywalom nie było z nią zbyt łatwo. Na pewno nie będą to już mistrzostwa elitarne. Ale jak to wpłynie na poziom, nie wiemy. Na poziom drużyn z Europy wpływ będzie moim zdaniem żaden. UEFA pewnie dostanie trzy dodatkowe miejsca. I dalej trzeba będzie być zapewne nie niżej niż na drugim miejscu w eliminacjach, żeby awansować. Co za różnica. Ale to, ile kto dostanie miejsc, ma się wyjaśnić do maja.

Możemy się spodziewać, kto ile dostanie: że najwięcej zyskają Afryka i Azja, bo mają najwięcej głosów. Ale ostatnio ich sportowy wkład w mundial był bardzo mizerny.

Tu już wkracza polityka.

Ta elitarność, którą właśnie żegnamy, miała jednak swój urok. I to już nie wróci.

Zgadza się. Kibice mówią, że to jest wariacki pomysł. I gdybym ja był kibicem, pewnie też bym tak mówił. Ale patrzę na to z perspektywy działacza i optyka się zmienia. Czy to się nam podoba, czy nie, piłką rządzą reguły szołbiznesu: co da większy przychód, co da większy zasięg, z czego będzie więcej do podziału. Ja uważam że model mundialu 32-zespołowego był najlepszy. Ale chcą zrobić 48, niech robią 48. Mnie to już raczej w roli prezesa PZPN dotyczyć nie będzie, bo to się zacznie w 2026. Ja się martwię o Rosję 2018, Katar 2022 i tyle.

A format turnieju: 16 trzyzespołowych grup, też się panu podoba?

Z tych propozycji które nam rozesłano do analizy, ten format był najlepszy.

Rzuty karne zarządzane po remisach w grupie - też?

Karne muszą być, żeby nie było układania się. Oczywiście, może być i tak że wszystkie mecze w grupie skończą się takimi samymi remisami i każdy w grupie po razie wygra karne. I wtedy FIFA będzie mieć problem, będzie potrzebne dodatkowe kryterium. Ale karne muszą być. Jako właśnie dodatkowe wskazanie. Ja nie przekonuję, że ten powiększony mundial i ten nowy format to jest rozwiązanie fantastyczne dla wszystkich. Tylko mówię, dlaczego wszystkie federacje są zadowolone.

Mniej zadowoleni są pewnie przyszli gospodarze. Nie wszyscy pewnie będą w stanie teraz ubiegać się o taki mundial monstrum.

Przy 48 drużynach gospodarz musi mieć 12 stadionów, do tego dużo więcej niż dotychczas baz dla drużyn, hoteli i tak dalej.

Jest w tym jednak pewna pułapka: Gianni Infantino wygrał wybory m.in. dzięki obietnicy pierwszego od 1998 roku powiększenia mundialu. Wygrał, był zakładnikiem swojej obietnicy. Gotowy przepis dla kolejnych kandydatów i kolejnych powiększeń.

O, zaraz ktoś będzie też chciał powiększyć Euro do 32 drużyn, jestem o tym przekonany. Powiem więcej, to by nawet nie było takie głupie. Przynajmniej czytelnie: osiem grup po cztery, bez awansów z trzecich miejsc w grupie, jak teraz w 24-zespołowym. Musimy się przyzwyczaić, że świat idzie w tę stronę. Liczy się kasa. A czy to dobrze czy źle, sam już nie wiem.

Cristiano Ronaldo zgarnął najważniejszą nagrodę, ale SHOW skradła jego partnerka. PIĘKNIE
Więcej o:
Komentarze (29)
FIFA powiększa MŚ z 32 do 48 drużyn. Zbigniew Boniek dla Sport.pl: Mundial 48-zespołowy? Taki jest świat, że liczy się kasa. Niedługo pewnie ktoś zaproponuje 32-zespołowe Euro
Zaloguj się
 • pawelekok

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, prawie nikt nie ocenia wypowiedzi. Chyba wszyscy nie mają zdania i nie chcą się wychylać.

 • pawelekok

  Oceniono 1 raz 1

  Wszyscy się nabijacie z tego powiększenia. Ale zobaczcie, co stało się z rozgrywkami pucharowymi w Europie. W poprzedniej formule była elita, ale co jakiś czas zabłysnął mały klubik. Każdy miał swoje szanse, dziś poza elitą, nie ma ich nikt. Wiodące kluby z elity mają po 2 składy, z których każdy mógłby dołożyć 90% krajowych reprezentacji. Ja np., mimo, że interesuję się piłką nożną, no umiarkowanie, nie oglądam większości meczów ligi mistrzów, bo mnie zwyczajnie NUDZĄ. Nudzi mnie oglądanie ciągle tych samych klubów i tych samych gwiazd. No i nie grają nasi, a jak grają to w obcych klubach.

  Teraz do mundialu przepchnie się wielu średniaków. Którzy mnóstwo namieszają, bo dotąd formuła powodowała, że faworyci, którzy chcieli zajść wysoko, na początku grali zachowawczo, byle wyjść z grupy i zachować więcej sił na fazę finałową. Teraz tak postępując będą mieli szanse przegrać ze średniakami w pierwszej fazie turnieju i mogą z grupy wcale nie wyjść, bo tamci będą w pierwszych właśnie meczach najmocniejsi. A jeśli faworyci zaczną grać na maksa od początku, to może im zabraknąć pary później i faza finałowa, to będzie zupełna loteria. Każdy (oczywiście z poprawką na poziom) będzie mógł zostać mistrzem. Owszem, poziom ogólny się trochę obniży, ale za to turniej będzie trzymał w napięciu od początku do końca. Rozbije dotychczasowe układy i pozwoli się pokazać wielu talentom. Da też o wiele większe emocje całej rzeszy kibiców, dotąd średnio zainteresowanych. Teraz zainteresowanych o wiele bardziej, bo będą grały ich drużyny.

 • grundol1

  Oceniono 1 raz 1

  Poziom mistrzostw nie obniża się dlatego, że gra coraz więcej drużyn, tylko że na mistrzostwa przyjeżdżają zmęczeni zawodnicy coraz bardziej eksploatowani w klubach. Nie przypadkowo na Euro dobrze zaprezentowały się słabsze zespoły bez gwiazd z najlepszych klubów.

 • budda5

  0

  po każdym remisie, nawet w lidze, powinna być dogrywka i ewentualnie karne. Premiowane dodatkowym punktem. Czyli wygrana bez dogrywki - 3 punkty, po dogrywce - 2 punkty, porażka po dogrywce - 1 punkt, porażka bez dogrywki - o pkt. Dziwie się że jeszcze tego nie wprowadzono...

 • pawel2505

  Oceniono 2 razy 0

  Przyszłością jest mundial 132 zespołowy. Grać powinien każdy z każdym, to byłoby najsprawiedliwsze. Drużyny powinny grać dwa razy dziennie, przetrwaliby tylko najwięksi twardziele. Turniej trwałby cztery miesiące. Król strzelców miałby jakieś 150 goli. pobite byłyby wszystkie rekordy. Ile to by było kasiory. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś wpadnie na ten pomysł. Może przy następnych wyborach.

 • maryjanek66

  Oceniono 2 razy 0

  proponuje żeby w mundialu mogły grać tez województwa!

 • kalowiec

  Oceniono 2 razy 0

  do wysrania z ta piłką skopaną...

 • marek_p1846

  Oceniono 1 raz -1

  Proponuję przeczytać komentarze podczas ostatnich mistrzostw Europy.
  Nic nowego, coraz większa chciwość doprowadzi do naturalnej śmierci sztucznego tworu jakimi są "reprezentacje narodowe".
  Piłka nożna to kluby, Tylko tam. Żaden klub nie robi szopki ze zgrupowaniami, przygotowaniami, sesjami z działaczami. Jest cotygodniowa walka o punkty. Dziś gwiazda gra w zespole A, jutro w zespole B. Bez szowinistycznego zacietrzewienia.
  Tzw. reprezentacje to lewar za pomocą którego mafie takie jak FIFA, UEFA, PZPN i pozostałe, wysysają kasiorę.
  Ostatniego Euro nie dało się oglądać ze względu na to, że grali i grali by wyłonić 16 zespołów o których od początku było wiadomo, że będą w 16.

 • aa1000

  Oceniono 1 raz -1

  Na MŚ i ME powinni występować wszyscy członkowie tych organizacji, bez żadnych eliminacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX