Niemcy - Argentyna. Dramat Christopha Kramera

Christoph Kramer tuż przed meczem zastąpił kontuzjowanego Samiego Khedirę, ale sam nie dotrwał do końca meczu z powodu urazu głowy. Sędzia nie zauważył faulu na 23-letnim pomocniku.
Na kilka minut przed wyjściem obu jedenastek na murawę okazało się, że reprezentacja Niemiec rozpocznie mecz w nieco zmienionym składzie niż ten z półfinału, w którym 7:1 rozgromiła Brazylię. W ostatniej chwili Joachim Loew zastąpił kontuzjowanego Samiego Khedirę Christophem Kramerem. W oficjalnym komunikacie na Twitterze podano, że Khedira ma problem z łydką.

Kramer, który do tej pory na mundialu w dwóch meczach zagrał w sumie 12 minut, w finale też wiele nie pograł. W 17. minucie został powalony przez Ezeqiuela Garaya, gdy obaj przy linii bocznej walczyli o piłkę. Przed zderzeniem Kramer patrzył w innym kierunku, Garay uderzył go barkiem w twarz. 23-letni pomocnik padł na ziemię. Incydent umknął uwadze sędziego.

Z murawy pomogli wstać mu lekarze, piłkarz wyglądał na oszołomionego, ale po kilku chwilach wrócił do gry. Wydawało się, że nic mu się nie stało.

W 29. minucie musiał jednak zejść z boiska. Kramer nie wyglądał najlepiej. Przytrzymywany przez dwóch członkowie sztabu reprezentacji Niemiec udał się do szatni. Sam nie był w stanie iść, wyglądało to jakby miał problem z utrzymaniem równowagi. Do tragedii na szczęście nie doszło, po końcowym gwizdku piłkarz był w stanie świętować razem z kolegami. - Nie pamiętam nic z tego, co się stało, ale teraz nie ma to znaczenia - powiedział dziennikarzom.

Czy FIFA coś z tym zrobi?

Po urazie Kramera w Internecie na nowo rozgorzała dyskusja na temat poważnego traktowania takich zdarzeń i jeszcze lepszej ochrony zdrowia piłkarzy. Urazy głowy należą do najbardziej niebezpiecznych, często są trudne do zdiagnozowania. Ale na razie FIFA nic z tym nie robi. A na mundialu przykładów takich kontuzji było kilka.

FIFAPro, organizacja zrzeszająca zawodowych piłkarzy, zatweetowała, że "przykład Kramera jest ostatnim przykładem, dlaczego piłka nożna musi na poważnie wprowadzić i korzystać z procedur postępowania przy urazach głowy".

Michał Okoński o urazach głowy

Michał Zachodny: FIFA igra ze zdrowiem piłkarzy. Ile jeszcze takich zdarzeń?

Zdjęcie GIVOVA KOMPLET VITTORIA Zdjęcie RĘKAWICE BRAMKARSKIE REUSCH KEON SG AIR LTD 327081 1507 Zdjęcie Spokey Piłka nożna Niemcy 82825
GIVOVA KOMPLET VITTORIA RĘKAWICE BRAMKARSKIE REUSCH... Spokey Piłka nożna Niemcy 8...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info