Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014. Chorwacja - prawdziwy czarny koń?

- Pokazaliśmy naszą prawdziwą twarz - powiedział Niko Kovac, selekcjoner Chorwacji, po wygranej 4:0 z Kamerunem. W Zagrzebiu uważa się, że obecny zespół z Luką Modriciem i Mario Mandżukiciem w składzie może dorównać ekipie Miroslava Blazevicia z 1998 roku, która dobrnęła do półfinału. Argumenty za i przeciw prezentuje Przemysław Zych.

W przeciwieństwie do kilku nachalnie promowanych zespołów, to najważniejsi chorwaccy piłkarze wiosną znajdowali się w kapitalnej formie i - co pokazały dwa pierwsze mecze na mundialu - dyspozycję utrzymali. Ostatni mecz fazy grupowej Chorwaci rozegrają z Meksykiem, muszą go wygrać, aby awansować do 1/8 finału, gdzie na swej drodze mogą napotkać Holandię lub Chile.

Dlaczego Chorwacja zbliży się do osiągnięcia z 1998 roku?

1. Do składu wrócił Mario Mandżukić

Chorwaccy dziennikarze uważają, że ich reprezentacja z tym napastnikiem poradziłaby sobie w meczu otwarcia nawet z Brazylią grającą w dwunastu (z arbitrem Yuichi Nishimurą). Snajpera tej klasy ma może z dziesięć drużyn na tym turnieju.

2. Chorwacja ma najlepszy środek pomocy na mundialu

Ivan Rakitić i Luka Modrić. Barcelona i Real. Równie kreatywny środek pomocy w Brazylii ma tylko Hiszpania, ale ich czas przeminął, a Rakitić i Modrić w ostatnich tygodniach osiągnęli szczyt formy. Grając obok siebie, dobrze się uzupełniają, potrafią też grać wślizgiem. W La Liga wyższy procent celnych podań ma Modrić, ale więcej otwierających podań zagrywa Rakitić.

3. Kapitana forma skrzydłowych VfL Wolfsburg

Za mecz z Kamerunem gazeta "Sportske Novosti" przyznała Ivanowi Perisiciowi najwyższą - obok Mario Mandżukicia - notę w zespole: aż 8 na 10. Lewoskrzydłowy pokazywał się z dobrej strony już z Brazylią (przeprowadził m.in. akcję, w której przedryblował kilku rywali), a z Kamerunem przebiegł pół boiska i zdobył bramkę. Niedużo gorszy od niego jest jego klubowy partner Ivica Olić. Obaj od marca są w fantastycznej formie - w dziewięciu ostatnich meczach Bundesligi strzelili razem 13 goli.

4. Ma wykonawców stałych fragmentów gry i ostre dośrodkowania

Z lewej czy z prawej strony - Chorwaci mają piłkarzy, którzy słyną z doskonałych wrzutek. W meczu z Kamerunem lewy obrońca Danijel Pranjić wrócił do składu i od razu zaliczył asystę z rzutu rożnego. Po drugiej stronie boiska gra Darijo Srna, który był jednym ze sprawców pierwszego trafienia dla Chorwatów. To jeden z najlepszych wykonawców rzutów wolnych w Europie.

Dlaczego Chorwacja nie zbliży się do osiągnięcia z 1998 roku?

1. Z Meksykanami pary zabraknie bocznym obrońcom

Pranjić i Srna potrafią wrzucać piłkę, ale mają już 32-33 lata i w niektórych momentach odstają kondycyjnie, co mogą wykorzystać Meksykanie. To dlatego Niko Kovac nie zdecydował się na ustawienie 3-5-2, które umocowałoby obu w roli skrzydłowych. Nie daliby rady.

2. Danijel Pranjić nie potrafi bronić

Powrót Danijela Pranjicia do składu - z Brazylią na lewej obronie grał prawonożny Sime Vrsaljko - to była dobra wiadomość, bo gra Chorwatów nabrała płynności, ale piłkarz Panathinaikosu Ateny niespecjalnie potrafi bronić. W pierwszych dziesięciu minutach z Kamerunem Pranjić zdecydowanie odstawał (Niko Kovac: "Inni piłkarze musieli mu pomagać"), w przedmundialowym sparingu ze Szwajcarią pozwalał hulać po swojej stronie boiska Stephenowi Lichsteinerowi. Jeśli pamiętacie jedynego hat tricka w reprezentacyjnej karierze Theo Walcotta, Anglik strzelił go po błędach właśnie Pranjicia.

3. W końcu wyjdzie brak doświadczenia Niko Kovaca

12 meczów. Takie doświadczenie w roli trenera ma Niko Kovac. Dla niego każde kolejne spotkanie jest wyzwaniem. Chorwację prowadził ledwie siedem razy, drużynę młodzieżową tego kraju w pięciu meczach. Wcześniej był asystentem w Red Bull Salzburg.

KONKURS! Zobacz decydujące mecze MŚ w niezwykłej jakości!

Jak Chorwacja skończy turniej w Brazylii?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.