Australia - Holandia. Sport.pl z Brazylii: Tykająca pomarańcza, czyli czego nie dowiedzieliśmy się po meczu

To mogła być już raz katastrofa. Ale było zwycięstwo 5:1. To mogła być drugi raz katastrofa. Ale było zwycięstwo 3:2. Holandia już strzeliła w dwóch meczach tyle goli co Hiszpania przez cały mundial 2010 - pisze z Brazylii korespondent Sport.pl Paweł Wilkowicz.
KONKURS! Zobacz decydujące mecze MŚ w niezwykłej jakości!

A przed Arjenem Robbenem na liście holenderskich strzelców w mundialach jest już tylko Johnny Rep, jeden z pomników totalnego futbolu lat 70. Ale też Holandia w dwóch meczach w Brazylii straciła już tyle goli ile w pierwszych pięciu w RPA i już w drugim meczu musiała gonić wynik. Ogląda się to wszystko znakomicie.

Gdy gra Holandia, to nie ma mnie dla nikogo. Gdy Louis van Gaal robi jakąś zmianę taktyczną, to ziemia się trzęsie. Dziś przymuszony kontuzją Bruno Martinsa Indi wysłał Memphisa Depaya i ten był bohaterem drugiej połowy.

Pytanie tylko: ile to może trwać? Czy to jest jeszcze plan, czy to już jazda bez trzymanki? Czy van Gaal jest genialnym saperem i po rozpoznaniu w pierwszej połowie jest w stanie potem rozbroić każdą bombę, czy po prostu zadowolony, że tak świetnie mu szło przeciw Hiszpanii, tnie teraz kable bez większego namysłu i ciągle trafia?

A z drugiej strony przy takim trenerze, przy tak niedługim czasie, jaki ma selekcjoner na przećwiczenie swoich pomysłów, od początku się zanosiło na to, że alchemik van Gaal przyjedzie tu z mieszanką, która albo zmiecie jego, albo jego rywali.

W pierwszym meczu hiszpańską tiki-takę, którą sam pomagał stworzyć, zamordował swoją wersją antytiki-taki (bardzo mało kontaktów z piłką, ale przecież ładna gra). Teraz wyrwał zwycięstwo wbrew temu, co się działo do bramki na 3:2. Holandia pozostaje zagadką, ale póki ma najlepsze strzelby w turnieju (van Persie jeszcze odpocznie w ostatnim meczu grupowym), może być o ten mundial spokojna.