Sport.pl

Całym sercem z Barceloną - Xavi Hernandez

Prawdziwy mózg i lider Barcelony oraz reprezentacji Hiszpanii. Od dziecka kochał futbol. Jak wspomina jego były wuefista, wszędzie chodził z piłką pod pachą, będąc zawsze gotowym do gry. Jak tylko ma wolną niedzielę, to cały dzień spędza na oglądaniu meczów. W życiu prywatnym skromny i zawsze uśmiechnięty. Uwielbia zbierać grzyby i oglądać filmy akcji. Za pierwsze zarobione pieniądze kupił mamie toster.


Xavi Hernandez to obecny mistrz świata i dwukrotny Europy z reprezentacją La Furia Roja. Z Barceloną trzykrotnie sięgał po puchar Ligi Mistrzów, dwa razy po klubowe mistrzostwo świata oraz siedmiokrotnie wygrywał Primera Division. W 2010 roku wybrany na najlepszego piłkarza świata według "World Soccer Magazine" oraz "ESPN". Oprócz tego czterokrotnie wybierany na lidera wśród rozgrywających według Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu (2008, 2009, 2010, 2011).

Barca to jego życie

Z katalońskim klubem związany od 11. roku życia, kiedy to dołączył do szkółki barcelońskiej drużyny. W seniorskim zespole występuje od 16 lat. Nie wyobraża sobie gry dla innego zespołu.

- Moje myślenie było zawsze jasne. Jestem takim zwolennikiem Barcy, że moją pierwszą, drugą i trzecią opcją zawsze jest Barca. Nigdy nie myślałem o odejściu, chcę tu zostać na zawsze - tłumaczył. W 2011 roku Hiszpan wydał nawet książkę "Barca moim życiem".

Xavi jest klubowym rekordzistą pod względem występów zarówno w Primera Division - 471, jak i ogólnie - 720. Jest też drugi, jeżeli chodzi o liczbę spotkań rozegranych w Lidze Mistrzów - 147.

Dyrygent

Dla reprezentacji Hiszpanii jest kluczowym graczem. Podobnie jak w Barcelonie znakomicie zarządza grą swojego zespołu, często asystując swoim kolegom w kluczowych momentach meczu. To właśnie po jego podaniach padły gole w finałach Euro 2008 oraz 2012. Czy Xavi na mundialu w Brazylii po raz kolejny pokaże swoją klasę i jego asysty doprowadzą Hiszpanię do mistrzowskiego tytułu?

Więcej o: