Sport.pl

Colin Clark podsumowuje sezon Kubicy. 'To, co zrobił do tej pory jest niewiarygodne'

- Kubica startuje z problemem, którego nigdy wcześniej w rajdach nie widzieliśmy. Jeśli popatrzycie na to z tej strony, to co zrobił do tej pory jest niewiarygodne - mówi Colin Clark, korespondent radia rajdowego WRC, jeden z najbardziej znanych dziennikarzy rajdowych na świecie.
Robert Kubica na mecie jednego z odcinków odpowiada na pytania Colina Clarka Robert Kubica na mecie jednego z odcinków odpowiada na pytania Colina Clarka P1Sports

Trudne początki Kubicy

Robert Kubica po zdobyciu mistrzostwa świata w kategorii WRC-2 ma za sobą trudne przetarcie w WRC. Za nami 12 z 13 rajdów tegorocznego sezonu - polski kierowca bez problemów (wypadków, awarii) ukończył tylko jedną rundę - majowy Rajd Argentyny, gdzie zajął szóste miejsce. Do końca sezonu została jedna runda - bardzo trudny i zdradliwy Rajd Wielkiej Brytanii (14-16 listopada).

Polski kierowca nadal nie podjął decyzji, czy będzie kontynuował karierę w WRC. Kubica nie jest zadowolony ze współpracy z M-Sportem, ale ostatnio magazyn "Autosport" poinformował, że w tym momencie nie prowadzi żadnych rozmów z innymi teamami. Na pytanie, czy Rajd Wielkiej Brytanii może być jego ostatnim w WRC Polak odpowiedział: Nie wiem, być może.

O sezonie Roberta Kubicy, jego ograniczeniach i błędach, a także o przyszłości w WRC opowiada Colin Clark, brytyjski dziennikarz motoryzacyjny, korespondentem radia rajdowego WRC, który relacjonował wszystkie tegoroczne rundy mistrzostw świata.


Zdjęcie: Twitter.com/voiceofrally

Robert Kubica Robert Kubica P1Sports

Pierwszy sezon Kubicy w WRC

Colin Clark: Sezon Kubicy doskonale odzwierciedla weekend we Francji (Kubica jechał po historyczne czwarte miejsce, ale na ostatnim oesie wypadł z trasy - przyp. red). Ten rajd był dla niego bardzo zachęcający, ale przez błąd na ostatnim próbie, także bardzo rozczarowujący. Trzeba przyznać, że Robert  zrobił w tym sezonie dużo błędów, ale większość z nich była poza jego kontrolą. Wiele się także na tych błędach nauczył.

Oczywiście, możecie być lekko rozczarowani, ale musimy pamiętać, że Robert ma sporo do przezwyciężenia. To jego pierwszy rok w rajdowych mistrzostwach świata, nie zapominajmy, że tu jeździ się najszybszymi samochodami na świecie. Kubica startuje z problemem, którego nigdy wcześniej w rajdach nie widzieliśmy. Ogólny obraz jest taki - macie kierowcę na najwyższym poziomie, który próbuje wygrać rajd z dużymi ograniczeniami. Jeśli popatrzycie na to z tej strony, to co zrobił do tej pory jest niewiarygodne. Robert walczy z kierowcami, którzy są w 100 procentach sprawni i widzimy tego efekty. To, co zrobił do tej pory to ogromne osiągnięcie.

Wnętrze fiesty Roberta Kubicy Wnętrze fiesty Roberta Kubicy P1Sports

Ograniczenia i błędy Kubicy

Colin Clark: Ostatnio w Hiszpanii na szutrowej części trasy samochód wypadł z trasy (Kubica urwał koło - przyp. red.) i ciężko mu było zareagować. Wszystko przez to, że kieruje jedną ręką, nie jest w pełni sprawny. W takich sytuacjach najważniejsza jest szybkość reakcji i to, jak szybko jesteś w stanie wrócić na drogę. Sposób, w jaki prowadzi samochód nie pozwala mu na to. Nie jestem pewien, czy powinniśmy nazywać to błędami, błąd jest wtedy, gdy robisz coś źle. On po prostu nie może szybko zareagować, wrócić na tor jazdy. Jeśli w przyszłości będzie w stanie przezwyciężyć te niedogodności, będzie prawdziwym zagrożeniem dla rywali.

Jestem pod wielkim wrażeniem jego pracowitości. Robert po nocach studiuje materiały wideo i onboardy, bardzo ciężko pracuje z teamem, żeby każdy rajd wypadł jak najlepiej. Myślę, że on wciąż myśli, że WRC jest dla niego sporym wyzwaniem i wciąż może tu dużo osiągnąć.

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak Robert Kubica i Maciej Szczepaniak P1Sports

Co zapamiętamy z tego sezonu

Colin Clark: Przede wszystkim Rajd Monte Carlo i dwa pierwsze oesy. Niesamowite. To, w jaki sposób przystosował się do samochodu i bardzo trudnych warunków, jak dobrał opony... Potem przyszła seria wypadków i to pewnie też zostanie w pamięci. Mimo wszystko kiedy  myślę o Robercie Kubicy, myślę ''determinacja''. Poznałem człowieka, który z każdą chwilą jest coraz bardziej zdeterminowany, coraz bardziej skupiony na odniesieniu sukcesu. To zapamiętam z ostatnich 12 miesięcy.

Kubica pochodzi ze środowiska, które jest bardzo nastawione na odniesienie sukcesu, dążenie do celu było obecne na każdym poziomie jego kariery w motorsporcie. Tak samo jest w rajdach i myślę, że mu się to uda.

Sebastien Ogier i Robert Kubica Sebastien Ogier i Robert Kubica P1Sports

Kiedy Kubica zacznie wygrywać

Colin Clark: Myślę, że nie możemy spodziewać się wygranych już w przyszłym sezonie. To bardzo trudne wyzwanie - pamiętajcie, że mówimy o WRC - tutaj są sami fantastyczni kierowcy, najlepsze samochody i zespoły. Każdy chce pokonać Volkswagena, ale w tym momencie to bardzo trudne zadanie. Jeśli Robert poradzi sobie z jednym albo dwoma problemami, które mu przeszkadzają, w przyszłym roku przyjdą miejsca na podium. Jeśli jesteś na podium, zawsze jest szansa na wygraną. Myślę, że w ciągu dwóch, trzech lat będzie w stanie walczyć o zwycięstwa.

Robert Kubica podpisuje autografy podczas Rajdu Polski Robert Kubica podpisuje autografy podczas Rajdu Polski P1Sports

Przyszłość Kubicy

Colin Clark: Obecność Kubicy w rajdach to świetna sprawa dla WRC, dla polskiego motorsportu, dla jego sponsorów... Gdy byliśmy w tym roku na Rajdzie Polski, widzieliśmy jakie reakcje wywołuje Robert. Tegoroczny Rajd Polski to także wielki sukces i obecność Roberta tylko wzmocniła efekt.

Według mnie Robert może mieć problem ze znalezieniem miejsca w fabrycznym teamie, wygląda na to, że większość miejsc jest już zajętych. Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że powinien zostać w WRC.

Więcej o:
Komentarze (19)
Colin Clark podsumowuje sezon Kubicy. 'To, co zrobił do tej pory jest niewiarygodne'
Zaloguj się
 • goral2015

  Oceniono 218 razy 204

  Kubica jest jednym z niewielu sportowcow majacych charakter ,byl na wyzynach ,F1 marzenie kazdego mlodego kierowcy ,,,mimo tragicznego wypadku nadal walczy ,probuje ,osiaga swietne czasowki ,mysle .ze jeszcze wiele pokaze ,,,dziwia mnie komentarze ludzi ,ktorzy widocznie nie rozumieja definicji sporu ,ale coz maja do tego prawo ,,,

 • wmc-33

  Oceniono 92 razy 80

  Faktem jest, że żal by było zostawić rajdy bez sukcesu w WRC, ale jeśli celem jest F1 (cele tylko z górnej półki!), to trzeba się spieszyć. Zakładając oczywiście, że jest chociaż cień szansy.

 • pasjonatx

  Oceniono 95 razy 79

  Jeden z nielicznych Polaków,który marzenia spełniał każdego dnia i tyle wyzwisk...

  Wierzę,że wróci chociaż na jeden sezon do F1,tego Jemu życzę,bo to bardzo skromny,inteligentny chłopak.

 • sselrats

  Oceniono 70 razy 50

  To, co zrobił do tej pory jest niewiarygodne. A mogl byc mistrzem Fomuly 1.

 • raku

  Oceniono 25 razy 19

  sorry, ale Kubica to naprawdę mistrz - to tak, jakby Pistoriusowi zabrali jedną protezę i ten byłby w stanie dojść do finału olimpiady. może i przewróciłby się na trzech wcześniejszych mistrzostwach, ale ostatecznie - mega wynik.

 • zamaszysty.cios.w.krocze

  Oceniono 23 razy 17

  Wszystkie teamy patrzą tylko na kaskę z Lotosu, a tu będzie chyba cieniutko. Zdziwiony jestem postawą Hyundaia który mógłby sobie pozwolić na wzięcie Roberta na własne utrzymanie ale widocznie preferują przeciętność, coś jak Toyota w F1 która wywalała kosmiczne pieniądze na techchnikę a szoferów miała drugoligowych.

 • corpus_delicti

  Oceniono 2 razy 2

  rzecz w tym, że P. Robert zrobił do tej pory sporo, pytanie jednak brzmi: czy potrafi zrobić więcej bo to "sporo" na razie nie wystarcza żeby się liczyć w walce o pierwsze miejsca w WRC. Czy istnieje realna możliwość żeby przezwyciężyć albo wyeliminować te ograniczenia z jakimi P. Robert się musi mierzyć.

 • isostar2

  Oceniono 2 razy -2

  "Dlaczego Kubica się na mnie obraził?"
  Julian Obrocki napisał to na swoim blogu.
  obrocki.com/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX