Nowe rallycrossowe wyzwanie Martina Kaczmarskiego. Wrocławianin wystartuje w prestiżowej serii

Martin Kaczmarski

Martin Kaczmarski (Fot. Materiały prasowe)

Po jednym sezonie spędzonym w cyklu RXLites Martin Kaczmarski zdecydował się na kolejny krok w swojej karierze. W sezonie 2016 razem z Krzysztofem Hołowczycem wystartuje w mistrzostwach Europy FIA Rallycross, w najmocniejszej klasie Supercar.
Rallycross to bezpośrednia walka kierowców w krótkich, ale ostrych wyścigach na nawierzchni asfaltowo-szutrowej, rozgrywanych w większości na zamkniętych torach. W mistrzostwach Europy klasy Supercar kierowcy startują ponad 600-konnymi samochodami, które przyśpieszają od 0 do 100 km/h w mniej niż dwie sekundy, czyli szybciej od bolidów F1. Bezpośrednia rywalizacja oraz kontakt pomiędzy samochodami sprawia, że jest to jedna z najbardziej emocjonujących i widowiskowych dyscyplin motosportu. W zawodach tego typu biorą udział tacy kierowcy światowej klasy, jak Petter Solberg, Timmy Hansen czy Ken Block.

- Pierwszy sezon w słabszej klasie RXLites potraktowaliśmy jako zapoznanie z rallycrossem i naukę nowej formy ścigania. Bezpośrednie przepychanki na torze i jazda bok w bok to było dla nas coś całkowicie nowego. Nie ma co ukrywać - na początku dostaliśmy kubeł zimnej wody na głowę, często od kilkunastoletnich kierowców, ale zdecydowanie złapaliśmy bakcyla. Zarówno ja, jak i "Hołek" sezon skończyliśmy w pierwszej dziesiątce. Wtedy uznaliśmy, że po roku startów i treningów czas na bardzo poważne wyzwanie, jakim jest jazda w mistrzostwach Europy najwyższej klasy samochodów - tłumaczy Martin Kaczmarski.

Kaczmarski i Hołowczyc wystartują Fordami Fiesta RX, zbudowanymi w zakładzie Olsbergs MSE Sweden. Warsztat ten specjalizuje się w konstruowaniu rajdowych i wyścigowych Fordów.

- Mój nowy samochód jest obecnie składany w Szwecji i powinien być gotowy na początku marca. Będziemy mieli ponad dwa miesiące do sezonu, a to i dużo i mało. Na pewno zdążymy sporo pojeździć, ale z drugiej strony proces właściwego ustawienia pojazdu musi trwać, dlatego czeka nas bardzo pracowity okres - dodaje Kaczmarski, który w 2014 roku zajął dziewiąte miejsce na Rajdzie Dakar.

O tym, jak w najmocniejszej klasie Supercar poradzi sobie duet kierowców Kaczmarski-Hołowczyc będziemy mogli przekonać się już wiosną. W weekend 14-15 maja w belgijskim Mettet rusza tegoroczna edycja Mistrzostw Europy FIA Rallycross. Rywalizację będzie można śledzić w Polsacie Sport oraz internecie.

"KUBICA TO JEDEN Z TRZECH NAJSZYBSZYCH KIEROWCÓW NA ŚWIECIE"
Maciej Szczepaniak, Robert Kubica, rajdy

Skomentuj:
Nowe rallycrossowe wyzwanie Martina Kaczmarskiego. Wrocławianin wystartuje w prestiżowej serii
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Sport.pl na wideo