Formuła 1. Lewis Hamilton mistrzem świata!

Lewis Hamilton wyprzedził na starcie GP Abu Zabi Nico Rosberga, bez przeszkód dojechał do mety na pierwszym miejscu i zdobył drugi w karierze tytuł mistrza świata. Tak kończy się zdominowany przed Mercedesa sezon 2014.
:
-
W tym sezonie Rosberg był lepszy od Hamiltona tylko w sesjach kwalifikacyjnych. Wygrał ich aż 11. Nie inaczej było w sobotę - Niemiec wyraźnie pokonał lidera generalki (o 0,366 s), ale marzenia o odrobieniu straty prysły już na starcie niedzielnego wyścigu. Hamilton wystrzelił jak z procy, wyprzedził rywala i prowadzenia nie oddał aż do mety.

Mniej więcej po 20 okrążeniach w bolidzie Niemca doszło do awarii silnika - osiągi bolidu spadły, a Rosberg zaczął tracić kolejne pozycje. Ostatecznie skończył zmagania na 14. miejscu - nawet jeśli Hamilton nie dojechałby do mety, Niemiec nie miałby szans na tytuł. Mimo że zespół zaproponował mu przedwczesne zjechanie do boksów, nie zgodził się. Dwa okrążenia przed końcem został zdublowany przez mistrza świata, ale dojechał do mety.

Zasłużone zwycięstwo Hamiltona

Hamilton zasłużył sobie na drugi tytuł mistrza świata - w tym roku wygrał 11 z 19 wyścigów. Przełomowym momentem sezonu było GP Belgii w Spa. Na torze doszło do kolizji między kierowcami Mercedesa, Rosberg miał potem przyznać, że doprowadził do niej specjalnie, by pokazać głównemu rywalowi miejsce w szeregu. Hamilton nie ukończył wyścigu, a przewaga Rosberga w generalce wzrosła do 29 punków.

Po weekendzie w Belgii Rosberg został poddany ostrej krytyce. Ostatecznie musiał przeprosić kolegę z zespołu, ale relacje obu panów się pogorszyły. Cała sytuacja źle wpłynęła na formę Niemca - Hamilton wygrał następne pięć wyścigów i na dwa starty przed końcem miał nad rywalem 24 punkty przewagi. Rosberg wygrał przedostatnie GP w USA, ale w Abu Zabi, gdzie przyznawano podwójną liczbę punktów, potrzebował do mistrzostwa zwycięstwa i maksymalnie trzeciego miejsca Hamiltona. Nie udało się.

Dla Hamiltona to drugi tytuł mistrza świata w karierze. W 2007 roku Brytyjczyk stracił mistrzostwo na ostatniej prostej, przegrywając na brazylijskim Interlagos z Kimim Raikkonenem. Rok później, także w Brazylii, po dramatycznym wyścigu wyprzedził w ostatniej chwili Felipe Massę.

Drugie miejsce w Abu Zabi zajął Felipe Massa, trzeci był Valtteri Bottas (obaj Williams). W klasyfikacji generalnej za dwójką z Mercedesa uplasował się Daniel Ricciardo z Red Bulla - jedyny z kierowców, który postawił się mistrzowskiej stajni - Australijczyk wygrał trzy wyścigi w sezonie.