Sport.pl

Rajd Francji. Kapitalny Kubica walczy o czwórkę

Robert Kubica po czternastu odcinkach Rajdu Francji zajmuje w generalce wysokie piąte miejsce. Do czwartego Daniego Sordo traci tylko 0,9 sekundy i jeśli nadal będzie jechał takim tempem i wystrzegał się błędów, ma szansę na historyczny wynik. Prowadzi Jari-Matti Latvala z Volkswagena.
To był jeden z najlepszych dni w rajdowej karierze Kubicy - polska załoga na trzech z sześciu oesów zajmowała czwarte miejsce (przegrywając tylko z będącymi poza zasięgiem volkswagenami), regularnie pokonywała także bardziej doświadczonych kierowców - Mikko Hirvonena, Madsa Ostberga i Daniego Sordo. Co ciekawe, Kubica nie szarżował, starał się jechać bezpiecznie. - To była dla nas dobra pętla, dobre tempo. Mogliśmy jechać znacznie szybciej, szczególnie jeżeli zna się trasę. Jedziemy jednak ostrożnie - mówił po jednym z oesów.

Po piątku Kubica ze Szczepaniakiem zajmowali siódme miejsce w generalce. Po pierwszym sobotniej próbie przeskoczyli Hirvonena, po drugiej Ostberga. Przed drugą pętlą Polacy zbliżyli się do Daniego Sordo na 7,3 sekundy. - Staram się naciskać, ale wiem, że Kubica szybko się zbliża. Jestem zaskoczony i muszę naciskać, żeby utrzymać go z tyłu - mówił z szacunkiem Hiszpan. Po przerwie przez trzy następne oesy strata zmalała do 0,3 sekundy.

Wieczorem kierowców czekała ostatnia, krótka próba ulicach Miluzy. SuperOS liczył niecałe 5 kilometrów, ale Kubicy nie udało się przeskoczyć Sordo. Był wolniejszy od Hiszpana i przed ostatnim dniem traci do niego 0,9 sekundy. Wciąż nie jest to duża przewaga i Polak ma szansę na historyczny wynik.

Krakowian już raz zapisał się w historii polskich rajdów - rok temu zajął w Rajdzie Niemiec piąte miejsce - najwyższe w historii polskich startów w mistrzostwach świata. Jeśli utrzyma koncentrację i nie będzie popełniał błędów, ma dużą szansę na poprawienie tego rezultatu.

Latvala na ostatniej prostej

W klasyfikacji generalnej pewnie prowadzi Jari-Matti Latvala, który wyprzedza Andreasa Mikkelsena o 28 sekund. Łupem kapitalnego Fina padły cztery pierwsze sobotnie odcinki specjalne, na dwóch ostatnich Latvala nieco zwolnił i został pokonany przez Ogiera. Na ostatnim jednak znów wyprzedził go o 0,9 sekundy. Francuz po piątkowych przygodach ma dużą stratę w klasyfikacji generalnej i małe szanse na punkty.

Klasyfikacja generalna po 14. odcinkach specjalnych:Źródło: WRC.com

Do końca rajdu zostały 4 oesy:


06:05 - Serwis F
07:30 - OS 15 Foret de la Petite Pierre 1 (12,33 km)
08:18 - OS 16 Foret de Saverne 1 (19,36 km)
10:34 - OS 17 Foret de la Petite Pierre 2 (12,33 km)
12:00 - OS 18 Foret de Saverne 2 (19,36 km)

Świetne momenty Kubicy w WRC


Więcej o:
Komentarze (10)
Rajd Francji. Kapitalny Kubica walczy o czwórkę
Zaloguj się
 • promemo

  Oceniono 1 raz 1

  Kubica powoli zaczyna stabilizować swoją jazdę. To zapewne efekty "nauki", której ceną były także wypadnięcia z trasy... ale ten się śmieje najlepiej, kto się śmieje ostatni !

 • panihalinka

  0

  A mnie dziwi moderator którego nie wk-wiaja gnojki z gimbazy wrzucające spam o wypadkach znanych osób. Proszę zablokujcie to.

 • facio60

  0

  Pan moderator tego forum stosuje zadziwiające metody nie przyjmując ujemnych opinii o pewnym rajdowcu.

 • facio60

  0

  stwierdzam, że na tym forum bryluje moderator, który nie dopuszcza krytycznych opinii o Panu Robercie.
  Samych krytycznych postów nie wycina, bo to by niezbyt miło pachniało.
  Ale liczy zapewne na nierozgarnięcie komentujących w zakresie matematyki.
  Jeśli czyjaś opinia ma dajmy na to 2 oceny i dwie ujemne, to pytam się jakim cudem dając plusa, czytam w odpowiedzi, że "już oceniałeś" ?????

 • facio60

  0

  Gdyby:
  1) ręka była sprawna
  2) było większe doświadczenie w rajdach
  3) ford był mniej usterkowy
  4) kamienie i inne przeszkody nie pojawiałby się nieoczekiwanie na trasie

  to stwierdzam z pełną mocą, że już dziś Polak byłby mistrzem świata w rajdach samochodowych. Howgh!

 • z-x-c

  0

  No proszę, marcin prokop reprezentuje czechy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX