Sport.pl

Kubica z wielką przewagą wygrał Rally Internazionale del Casentino

Robert Kubica i Przemysław Mazur wygrali dziewięć z dziesięciu sobotnich odcinków specjalnych asfaltowego Rally Internazionale del Casentino. Polska para skończyła rajd z 2 minutami i 38 sekundami przewagi nad drugimi w klasyfikacji Włochami Re/Bariani.
W piątek na króciutkim inaugurującym rajd odcinku (1,45 km) Kubica był siódmy, do zwycięzcy, Włocha Corrado Fontanty (Ford Focus WRC), stracił 2,3 s. W sobotę Polak jechał w innej lidze niż rywale - nie wygrał tylko jednego oesu, na którym złapał kapcia.

Po dwóch pierwszych sobotnich odcinkach Kubica miał 16,3 sekundy przewagi nad drugim w generalce Cresim. Na trzecim oesie Kubica i Mazur przebili prawą przednią oponę i stracili do zwycięzcy 32,5 sekundy. Na kolejnej próbie odrobili część strat, ale na serwis zjeżdżali jako czwarta załoga rajdu.

Po przerwie polska para nie dała rywalom szans - na OS6 mieli nad drugim kierowcą aż 42,5 sekundy (rywale jechali wolniej, ponieważ nad trasą rozpadał się deszcz), na kolejnej dołożyli kolejne 15,2 s. Do końca dnia wygrali wszystkie próby, w tym ostatnią - prawie 37-kilometrowy najdłuższy odcinek Talla.

Trening przed asfaltową częścią sezonu

W Toskanii Kubica wsiadł do samochodu z Przemysławem Mazurem, który zastąpił będącego na urlopie Macieja Szczepaniaka. Forda fiestę WRC, którym dwa lata temu w mistrzostwach świata jeździł Fin Jari-Matti Latvala, na rajd w Toskanii przygotował włoski A-Style, choć mechanicy z M-Sport, którzy zajmują się autem Polaka w MŚ, też przy aucie pracowali - na początku tygodnia zamontowali w nim system do zmieniania biegów manetkami przy kierownicy.

- Po raz ostatni po suchym asfalcie jeździłem w zeszłym roku w Hiszpanii za kierownicą auta RRC, dlatego w najbliższy weekend liczę na dobre doświadczenia w samochodzie WRC - mówił przed rajdem Kubica, tradycyjnie zaznaczając, że Rally Internazionale del Casentino traktuje jak trening przed asfaltową częścią sezonu.

Kolejne zmagania w mistrzostwach świata - Rajd Finlandii - startują 1 sierpnia. Na asfalcie Polak będzie się ścigał w rajdach Niemiec, Francji i Hiszpanii. Wyniki Rally Internazionale del CasentinoWięcej o:
Komentarze (3)
Kubica z wielką przewagą wygrał Rally Internazionale del Casentino
Zaloguj się
 • jerzyt21

  Oceniono 38 razy 28

  Super! Wreszcie jest czego pogratulować. ... bo złośliwi gadali, że "Kubica najlepiej wypada na zakrętach"

 • jurek.12

  Oceniono 39 razy -17

  rajd trzeciej kategorii...

 • izolda11

  Oceniono 44 razy -18

  "Gratuluję"
  Jest jeszcze do wygrania "rajd" z Pcimia do Pacanowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX