Tragedia w World Superbike. Andrea Antonelli zginął na torze w Moskwie

Andrea Antonelli

Podczas otwierającego wyścig okrążenia Andrea Antonelli stracił kontrolę nad swoją maszyną, upadł na plecy i został uderzony w głowę przez motor innego zawodnika. Mimo wysiłku lekarzy nie udało się uratować 25-letniego Włocha. Zawody odwołano.
Antonelli zmarł w centrum medycznym moskiewskiego toru w wyniku przerażającego wypadku, do jakiego doszło na pierwszym okrążeniu siódmej eliminacji World Supersport, klasy kadet Superbike. Wyścig został natychmiast przerwany i nie zostanie wznowiony. Organizatorzy odwołali również wyścig Superbike, który miał rozpocząć się o godz. 13.30.

Zawody odbywały się przy silnych opadach deszczu. Grupa motocyklistów wpadła w poślizg na mokrym torze. Antonelli stracił kontrolę nad swoim Kawasaki ZX-6R przy prędkości 250 km/godz. Jego rówieśnik i rodak, Lorenzo Zanetti, nie miał szans zareagować i najechał na niego. Uderzenie nastąpiło w głowę i było bardzo silne. Ratownicy zadziałali natychmiast, centrum medyczne znajduje się zaledwie 200 m od toru. Nieprzytomny zawodnik został do niego bezzwłocznie przewieziony, ale mimo desperackich prób nie udało się go uratować. Wezwany do przewiezienia go do lepszego szpitala helikopter został odwołany.

Lekarze twierdzą, że śmiertelne obrażenia spowodowało uderzenie hondy Zanettiego w kask Antonellego. Identyczne zdarzenie kosztowało życie Brytyjczyka Craiga Jonesa podczas GP Europy w Londynie w 2008 r. Jones przewrócił się na asfalt i został uderzony w połowie ostatniej prostej przez Australijczyka Andrewa Pitta. Zginął na miejscu. Aż do teraz był ostatnią ofiarą śmiertelną w tej serii wyścigowej.

Antonelli urodził się 17 stycznia 1988 r., mieszkał z rodzicami w Castiglione del Lago. Ścigać się zaczął w 2002 r. W kategoriach European Superstock 600 i European Superstock 1000 stawał na podium 14 razy w ciągu siedmiu sezonów. W 2012 r. dostał szansę startów w World Supersport. W kwalifikacjach w Moskwie miał czwarty czas - najlepszy w życiu. Po zebraniu zawodników z sędziami, którzy wzięli również pod uwagę kiepskie warunki atmosferyczne, zdecydowano się na odwołanie całych zawodów.

Zawody World Superbike to - obok MotoGP - jedna z najważniejszych serii motocyklowych. Zawodnicy ścigają się na produkowanych seryjnie maszynach. W przeszłości mistrzostwo cyklu zdobywały takie gwiazdy sportów motorowych, jak Max Biaggi czy Ben Spies.