Czternaście medalowych szans Polaków w Londynie wg "USA Today"

Polska zdobędzie 14 krążków i zajmie 23. miejsce w klasyfikacji medalowej - tak ocenił szanse biało-czerwonych w Londynie amerykański dziennik USA Today, który prowadzi ranking szans medalowych w zmaganiach olimpijskich. USA Today pisze właściwie o 15, ale typowany do srebra Piotr Myszka, specjalista od windusrfingu, do Londynu nie jedzie. Przegrał krajowe eliminacje z Przemysławem Miarczyńskim.

Złoty medal: Adrian Zieliński

USA Today typuje do złota ciężarowca z małej Mroczy koło Bydgoszczy, bo od 2010 roku utrzymuje się na podium mistrzostw świata. W 2010 roku zdobył złoty medal, a w 2011 - brąz. Przeżył dramat, bo w ub. roku zmarł jego trener.

Kajakarze Kajakarze Fot. Lukasz Ogrodowczyk / Agencja Wyborcza.pl

Złoto nr 2: Marta Walczykiewicz

Specjalistka od kajakowego sprintu - dystans 200 metrów to najszybsza konkurencja w tej dyscyplinie sportu. Polacy mają w niej znakomitych specjalistów, wśród mężczyzn także.

Srebro nr 1: Piotr Siemionowski

Siemionowski to nasz kandydat do podium na 200 metrów mężczyzn. USA Today typuje go do srebra, ale chyba tylko dlatego, że jego najgroźniejszym rywalem jest Brytyjczyk Ed McKeever. Według nas Polak to najpewniejszy kandydat do zwycięstwa w Londynie.

Srebro nr 2: Maja Włoszczowska

Najlepsza kolarka górska zdobyła już srebrny medal na igrzyskach w Pekinie. Po czterech latach ciągle w bardzo wysokiej formie.

Srebro nr 3: Konrad Czerniak

Jedyny polski pływak wytypowany przez USA Today do medalu w Londynie. Specjalista od stylu motylkowego, wicemistrz świata na 100 m.

Brązowy medal: Marcin Dołęga

- To dla mnie najwazniejszy start w życiu - mówi o występie w Londynie trzykrotny mistrz świata w wadze do 105 kg. Na IO w Pekinie zajął czwarte miejsce. Przegrał walkę o brąz wagą ciała.

Brąz nr 2: Beata Mikołajczyk - Aneta Konieczna

W Pekinie kajakowy duet bydgosko-poznański zdobył srebrny medal. Po olimpiadzie zawodniczki miały przerwę we wspólnym pływaniu. Na Londyn są znowu gotowe.

Julia Michalska i Magdalena Fularczyk Julia Michalska i Magdalena Fularczyk Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Brąz nr 3: Magdalena Fularczyk - Julia Michalska

Kolejny duet bydgosko-poznański, tym razem wioślarski. Dwójka podwójna Fularczyk-Michalska zdobyła już mistrzostwo świata i brązowy medal MS.

Brąz nr 4: Piotr Małachowski

Pierwotnie jedyny polski lekkoatleta typowany do medalu: wicemistrz olimpijski z Pekinu, wicemistrz świata z Berlina i mistrz Europy z Barcelony w rzucie dyskiem. Królowa sportu ma jednak kilka innych atutów, których USA Today nie docenił. Stawiamy jeszcze na tyczkarzy: Pawła Wojciechowskiego i Łukasza Michalskiego.

Brąz nr 5: Karolina Graczyk

Bokserka z Konina ma według amerykańskich ekspertów obronić honor polskiego pięściarstwa. Na razie udawało się jej to podczas mistrzostw świata, gdzie zdobyła srebro.

Brąz nr 6: Zofia Klepacka-Noceti

Jedyna przedstawicielka stolicy wśród typów na medal w Londynie. Mistrzyni i wicemistrzyni świata w windsurfingu, w olimpjskiej klasie RS:X.

Brąz nr 7: Damian Janikowski

Zapaśnik, przedstawiciel stylu klasycznego,ma zdobyć medal na macie. Był już wicemistrzem świata w wadze do 84 kg.

Brąz nr 8: reprezentacja siatkarzy

Jedyny przedstawiciel sportów zespołowych na igrzyskach, ale za to jaki. Druga drużyna Pucharu Świata typowana jest do brązu. Lepsi od niej mają się okazać typowani do złota Brazylijczycy i szacowani na srebro Rosjanie.

Brąz nr 9: Tomasz Majewski

Dopisany niedawno do listy polskich medalistów przez USA Today. Sprawiły to bardzo dobre występy naszego najlepszego kulomiota w sezonie halowym. Drugi medal olimpijski - to byłoby wielkie osiągnięcie Majewskiego.