Londyn 2012. Team USA zmiótł Francuzów

Nadspodziewanie łatwo amerykańscy koszykarze pokonali Francję w pierwszym meczu olimpijskiego turnieju koszykarzy. Team USA wygrał z wicemistrzami Europy 98:71, a najlepszym strzelcem był Kevin Durant, zdobywca 22 punktów.

Francuzi, wicemistrzowie Europy, mają w składzie aż ośmiu zawodników z doświadczeniem z NBA, ale na Amerykanów to wciąż za mało. Zespół Mike'a Krzyzewskiego prowadził po pierwszej kwarcie tylko punktem (22:21), bo Francuzi grali bardzo dobrze blisko obręczy, zmuszali rywali do gry po obwodzie, a Team USA pudłował z dystansu.

W drugiej kwarcie Amerykanie przyspieszyli. Zaczęli od 11 punktów z rzędu, następnie raz za razem punktowali zza linii 6,75 i szybko powiększali przewagę. Do przerwy było to już 16 punktów (52:36), a po trzech kwartach 27 punktów (78:51). - Chcieliśmy zagrać twardo i zespołowo. To nam się udało. Cieszę się, że jestem tu i nie mogę się doczekać kolejnego meczu - mówił w telewizji NBC Kevin Durant, który z 22 punktami był najlepszym strzelcem zespołu.

- Dla nas nie ma znaczenia, kto zdobywa punkty, bo mamy i świetnych strzelców i rewelacyjnych podających. Chodzi tylko o zwycięstwa - zaznaczył Durant.

14 punktów miał Kevin Love, który zaczął mecz na ławce, a 10 zdobył Kobe Bryant. Świetny mecz zagrał też LeBron James, który tym razem nie skupiał się na rzucaniu (9 punktów), a na podawaniu (8 asyst). Miał też cztery zbiórki i dwa przechwyty. Trener Krzyzewski skorzystał z całej "12" graczy.

Najwięcej punktów dla reprezentacji Francji zdobył Ali Traore (12), a Tony Parker, który grał w specjalnych goglach chroniących oczy, dorzucił 10 punktów.

Kolejnymi rywalami Team USA będą Tunezyjczycy (wtorek, godz. 23.15) oraz Nigeryjczycy (czwartek 23.15), którzy zmierzyli się ze sobą w niedzielny poranek. Po zaciętej i nerwowej końcówce zwyciężyli koszykarze Nigerii (60:56), ale obie z ekipy z Afryki nawiązać walki z naszpikowaną gwiazdami NBA drużyną z USA szans nie mają. W grupie rywalami Amerykanów są jeszcze Argentyna i Litwa.