Sport.pl

Londyn 2012. Lekkoatletyka. Ostatnie miejsce Pistoriusa

pcs
05.08.2012 , aktualizacja: 05.08.2012 22:01
A A A
<b>Przełom w Londynie</b>
Na występ na igrzyskach olimpijskich musiał czekać kolejne cztery lata. W 2012 roku w Londynie jako pierwszy paraolimpijczyk po amputacji obu nóg wziął udział w zmaganiach, startując w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4x400 metrów. Medali nie zdobył, ale samo uczestnictwo było przełomem. Kolejne medale - dwa złote i jeden srebrny - przywiózł ze startu w paraolimpiadzie. Występem w Londynie otworzył drogę innym paraolimpijczykom, zdobył ogromne uznanie i kolejne kontrakty reklamowe. Stał się gwiazdą.

Przełom w Londynie Na występ na igrzyskach olimpijskich musiał czekać kolejne cztery lata. W 2012 roku w Londynie jako pierwszy paraolimpijczyk po amputacji obu nóg wziął udział w zmaganiach, startując w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4x400 metrów. Medali nie zdobył... (Fot. LUCY NICHOLSON REUTERS)

Oscar Pistorius zajął ostatnie, ósme miejsce w półfinale biegu na 400 metrów. Najszybszy był Kirani James.
Przed rozpoczęciem biegu Pistorius został gorąco przyjęty przez brytyjską publiczność. Reprezentant Republiki Południowej Afryki, który biega na protezach, nie zdołał jednak uzyskać dobrego wyniku. Zajął ostatnie miejsce z czasem 46,54 sekundy i nie zakwalifikował się do finału.

Najszybszy był Kirani James, który osiągnął czas 44,59 sek. Po zakończeniu biegu reprezentant Grenady wymienił się z Pistoriusem numerem startowym.

Z tego biegu awans do finału biegu na 400 metrów poza Jamesem wywalczyli Chris Brown i Jonathan Borlee.

Półfinał biegu na 400 metrów z udziałem Pistoriusa:

MiejsceZawodnikCzas (sek.)
1Kirani James44,59
2Chris Brown44,67
3Jonathan Borlee44,99
4Tony McQuay45,31
5Maksim Dyldin45,39
6Nigel Levine45,64
7Albert Bravo46,22
8Oscar Pistorius46,54
Zobacz także
 • 3
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • smudzislaw

  Oceniono 46 razy 36

  Widać,że można dobrze śpiewać i biegać czego przykładem jest Chris Brown.

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 25 razy 13

  Nie numer startowy ale jego nazwisko. Warto byloby sie lepiej przyjrzec transmisji telewizyjnej.

  Problem z protezami to fakt ze jest to hybryd i nie ma niestety naturalnej rownosci miesniowej i konczynowej miedzy atletami. Ta konstrukcja jakiej uzywal Pistorius byla testowana i symuluje stawy kangura. Niestety jest szybsza od mozliwosci ludzkich. Jest to tylko kwestaia czasu i pracy nad konstrukcja by czlowiek na protrezach zaczal wygrywac. I co wtedy?

 • maksimum

  Oceniono 25 razy 13

  Wyobraz sobie ze masz stope polokragla jak kolyske jak ten czlowiek ma proteze,jak bys wtedy stal w jednym miejscu?
  Ta proteza jest skonstruowana tylko i wylacznie na bieganie i to szybkie bieganie.

 • zippp84

  Oceniono 80 razy 8

  Czy jako że urodziłem się bez gentycznych możliwości szybkiego biegania mogę wziąć udział w IO "biegnąc" moje ukochane 400 na rowerze? Przecież będę używał mięśni !

 • maksimum

  Oceniono 11 razy 3

  Wyobraz sobie ze skaczesz na sztywnej tyczce,ktora ma zero wygiecia i nie AKUMULUJE ANI NIE ADDAJE ZAKUMULOWANEJ ENERGII a twoj konkurent skacze o tyczce z wlokna weglowego z duzym wygieciem.
  KTO SKOCZY WYZEJ?
  I czy jest to legalne by w zawodach o sztywnej tyczce uzywac rowniez tyczek kumulajacych i oddajacych energie?
  Ja wiem,ze przecietny czlowiek tego nie rozumie,ale to jest tak jak bieganie na koturnach,ktore NIC nie daje,a bieganie na wydluzonych protezach,ktore oddaja energie.

 • laksmana

  Oceniono 17 razy -1

  Powtórzę jeszcze raz swoją opinię. Nie wszyscy chyba odróżniają profesjonalny trening, dietę, nawet odzież od dopingu, jakim jest każda sztuczna modyfikacja możliwości ciała ludzkiego (nie tylko farmakologiczna).
  Tylko czekać, jak sportowcy zaczną obcinać sobie nogi albo przeszczepiać inne narządy, wraz z postępem nauki. Czy naprawdę tego chcemy w sporcie? To najlepiej od razu każmy się ścigać robotom.
  Nie zmienia to faktu, że współczuję człowiekowi i nie odbieram mu prawa do sztucznych nóg i chodzenia na nich, a nawet biegania, jak lubi.

 • maksimum

  Oceniono 25 razy -3

  U normalnego czlowieka od kolana do podbicia piety jest 55-60 cm a ta proteza ma oklolo 1 metra i dlatego moze tak szybko biegac.Calkiem przecietnie uzdolniony sportowo czlowiek uzyska na takiej protezie wynik zblizony do rekordu swiata.Poza tym proteza przy uginaniu sie oddaje niemal 100% energii czego nie ma u zdrowego czlowieka.Gdyby mial protezy normalnej dlugosci nog i to takie ktore nie sprezynuja,to by sie wlokl w ogonie kazdego wyscigu.

 • maksimum

  Oceniono 17 razy -5

  Na tych protezach on by mial bardzo dobry rezultat w skoku wzwyz,gdyby choc troche techniki opanowal.

 • mr_gm

  Oceniono 17 razy -5

  A ile było ględzenia znanych profesorów, jakąż to przewagę ma mieć Pistorius nad normalnymi biegaczami, a tu się okazuje, że nieprawda. Może mieć dopiero jak wymyślą protezy samobieżne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX