Londyn 2012. Nie medal czyni bohatera

Kiedy Wenezuelczyk Ruben Limardo Gascon trenujący na co dzień w Piaście Gliwice wyjeżdżał na Igrzyska Olimpijskie, nie spodziewał się, że po powrocie do ojczyzny na jego cześć wiwatować będą tysiące rodaków na ulicach, a prezydent Hugo Chavez wręczy mu osobiście prezent w postaci repliki szabli Simona Bolivara, wenezuelskiego libertadora.

KONKURS! Pokaż swoją radość zwycięstwa i wygraj 7 tys. złotych!

Podobnej sławy nie spodziewała się Shin A-lam z Korei Południowej. Zdjęcie, na którym Koreanka płacze na szermierczej planszy oraz wpisy na twitterze i facebooku, gdzie nie godzi się z decyzją sędziów, obiegły cały świat. Media podają, że srebrny medal drużynowy sprawił, że nagle wszyscy w Korei chcą uprawiać ten sport.

Jej rodak, gimnastyk Yang Hak-seon pojawił się na sportowych stronach nie tylko dlatego, że zdobył złoto wymyślonym przez siebie skokiem przez konia. Hak-seon za pieniądze treningowe pomagał swojej rodzinie, która była tak biedna, że mieszkała w szklarni. Dziś sportowiec o przyszłość nie musi się martwić. Od koreańskiej federacji gimnastycznej dostanie 90 tysięcy dolarów, a od prywatnego sponsora dożywotni zapas makaronu. Konsorcjum budowlane zaproponowało mu luksusowy apartament.

Szermierz Limardo z Wenezueli, co prawda dostał "tylko" kopię szabli Simona Bolivara, ale zaskarbił sobie nie tylko sympatię rodaków. Zachowaniem po zdobyciu medalu, oczarował cały świat. Gdy skończyła się ceremonia medalowa, w londyńskim metrze, ze złotym krążkiem na szyi pozował z pasażerami do zdjęć i uczył ich sportowych przyśpiewek ze swojego kraju.

Twarz z opakowania płatków śniadaniowych

90 tysięcy dolarów Koreańczyka jest niczym przy 5 milionach, które według ekspertów zarobiła Gabby Douglas ze Stanów Zjednoczonych. Godzinę po tym jak Amerykanka zdobyła dwa złote medale w wieloboju gimnastycznym - drużynowo i indywidualnie - jej twarz pojawiła się na opakowaniu płatków śniadaniowych Corn Flakes. Przez cztery kolejne lata 16-latka zarobi kolejnych 10 milionów.

- Sam złoty medal nie daje sukcesu w marketingu. Tym czymś jest osobowość - uważa Lynn Lashbrook, agent sportowa z Portland.

- Nie potrafię sobie wyobrazić innej osoby na jej miejscu: kobiecej, młodej z pięknym uśmiechem - dodaje Lashbrook mówiąc o Douglas.

Drugim cudownym dzieckiem amerykańskiego sportu w Londynie, które zyskało sympatię rodaków jest Melissa "Missy" Franklin. 17-letnia pływaczka zdobyła na tych igrzyskach pięć medali, w tym cztery złote. Na 200 metrów grzbietem czasem 2:04.06 ustanowiła nowy rekord świata. "Phelps w spódnicy" mimo wielu propozycji postanowiła swojego sukcesu nie spieniężać i kontynuować amatorską karierę podczas edukacji w college'u.

Sponsoring sportowy ogarnął nawet komunistyczne Chiny. Mimo że władze Chińskiej Republiki Ludowej wciąż uważają swoich reprezentantów przede wszystkim za krzewicieli ideologii, olimpijscy mistrzowie mogą liczyć na intratne propozycje ze strony firm. Co więcej, swoimi występami wpływają na rynkowe zachowania.

Lin Dan, który obronił w badmintonie złoto z Pekinu, dzięki swojemu zwycięstwu sprawił, że ceny akcji sponsora produkującego sprzęt sportowy w ciągu jednej nocy wzrosły o 12%.

Miarą popularności są jednak nie tylko oferty sponsorów. Oficjalne konto chińskiego pływaka Sun Yanga na Sina Weibo [popularny portal społecznościowy w Chinach, podobny do twittera, przyp. red], po tym jak zdobył dwa złote medale w Londynie zaczęło śledzić 2,5 miliona nowych użytkowników portalu. Sun Yang wyprzedził nawet Usaina Bolta.

Złote monety dla Irańczyków

Sportowcy za osiągnięcia na IO nagradzani są nie tylko przez rodzime federacje, ale także przez władze państwowe. Szczególnie za sukcesy w "narodowych" dyscyplinach.

Irańczycy na przykład obiecali swoim czterem zapaśnikom i ciężarowcom po 90 złotych monet i służącego, jeśli ci zdobędą złoto. Szybko jednak odwołali obietnicę, określając ją jako nieislamską. Główną przyczyną zmiany decyzji był jednak występ byłego mistrza olimpijskiego Hosseina Rezazadeha w reklamie telewizyjnej emitowanej przez zakazaną stację.

Irańscy ciężarowcy zdobyli w sumie cztery medale. Zapaśnicy jeden mniej, ale wszystkie złote.

Niestety nie zawsze Igrzyska kończą się tak szczęśliwie dla sportowców. Japończycy, nacja, która wymyśliła judo, pierwszy raz od IO w1964, kiedy to pierwszy raz judocy spotkali się na macie, nie zdobyli ani jednego złotego medalu.

Olimpijskie zdjęcie dnia - pływanie synchroniczne, skok wzwyż

 

Siedmiu kameruńskich sportowców zniknęło z wioski olimpijskiej

Więcej o:
Copyright © Agora SA