Sport.pl

Zmarł Harrison Dillard, czterokrotny mistrz olimpijski

Wygrał 82 razy z rzędu, ale przegrał amerykańskie kwalifikacje i na igrzyskach nie mógł wystartować w swojej koronnej konkurencji - biegu na 110 m przez płotki. Mimo to w 1948 roku, w Londynie, zdobył olimpijskie złoto na 100 m i w sztafecie 4x100 m. A cztery lata później Harrison Dillard odniósł na igrzyskach jeszcze dwa triumfy. W piątek amerykański sprinter zmarł w Cleveland w wieku 96 lat.

Dillard chorował na raka żołądka. W 2012 roku świat przypomniał sobie o nim, gdy zbliżały się igrzyska w Londynie. Mistrz imprezy rozegranej tam tuż po drugiej wojnie światowej, był jedną z osób niosących pochodnię z olimpijskim ogniem.

Paweł Fajdek to czterokrotny mistrz świata. Ostatni tytuł wywalczył łatwo.

W drugiej wojnie światowej Dillard uczestniczył. W 1943 roku został powołany do wojska i wysłany na front. W igrzyskach zadebiutował jako 25-latek i choć nie wystąpił w biegu, którego był mistrzem, to swoje marzenie spełnił.

Do złotych medali na 100 m i w sztafecie 4x100 m Dillard dorzucił złoto na 110 m przez płotki i znów w sztafecie 4x100 m na następnych igrzyskach, w 1952 roku w Helsinkach. Na swoje trzecie igrzyska nie pojechał, do kadry na Melbourne 1956 nie zdołał się zakwalifikować.

Więcej o:
Komentarze (2)
Zmarł Harrison Dillard, czterokrotny mistrz olimpijski
Zaloguj się
 • oloros11

  Oceniono 1 raz 1

  jedyny który był mistrzem olimpijskim na 110 przez plotki i 100 metrow w sprincie
  był legendarnie wręcz pracowity i niezwykly talent sprinterski 10, 2 w tamtych latach na zuzlowych bieżniach !!!!! /dzisiaj to około 9,8 !!/ jego jest chyba nadal rekord swiata w biegu 200 m przez plotki
  nie był wysoki za to miał niesamowita technikę i nieprawdopodobny wręcz rytm - do dzisiaj można się uczyc jak biegal przez plotki

 • bigark

  Oceniono 1 raz 1

  Pamiętam, że był dosyć niski, ok. 170cm - nad płotkami przechodził tak nisko, że na treningach zrzucał monety ułożone na płotkach. Na 100m biegał 70 lat temu 10,2 sek.- tyle, ile nasi sprinterzy dzisiaj!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX