Sport.pl

Sensacja! Wojciech Nowicki na podium! "Złożyliśmy protest. Będą dwa brązowe medale. Decyzja dziwna, ale sprawiedliwa"

Wojciech Nowicki trzeci, a nie czwarty na mistrzostwach świata w Dausze! Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor sportowy Krzysztof Kęcki, uważali, że sędziowie niesłusznie uznali rzut Bence Halasza, więc złożyli protest. W efekcie Nowicki w czwartek stanie na podium razem z mistrzem świata Pawłem Fajdkiem. - Wojtek dowiedział się od nas pierwszy. Ucieszył się i był zaskoczony - mówi Majewski w rozmowie ze Sport.pl

Czwartek, godzina 19.15 - wtedy na stadionie Chalifa w Dausze zostanie odegrany "Mazurek Dąbrowskiego". Wysłuchają go, stojąc wspólnie, na podium Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.
Fajdek wygrał konkurs młociarzy w wielkim stylu. Wynikiem 80,50 wyprzedził rywali o ponad dwa metry. Srebro zdobył Francuz Quentin Bigot, który uzyskał 78,19 m. Wydawało się, że brąz zdobył Bence Halasz za rzut na 78,18 i że Nowicki z rezultatem 77,69 jest czwartym zawodnikiem mistrzostw.

Polska złożyła protest

Ale późnym wieczorem Tomasz Majewski i Krzysztof Kęcki złożyli protest, twierdząc, że rzut Halasza był spalony. Okazało się, że Węgier faktycznie delikatnie przekroczył linię koła. Decyzja? Będą dwa brązowe medale. Jury znalazło salomonowe rozwiązanie. Oddajmy głos Majewskiemu. - Po kolei. Protest złożyliśmy z Krzyśkiem Kęckim, dyrektorem sportowym PZLA. O medalu Wojtek dowiedział się od nas pierwszy. Ucieszył się i był zaskoczony. Halasz też będzie miał medal. To trochę dziwne, ale w pewien sposób sprawiedliwe - mówi Majewski.

- Czy dlatego, że mając zaliczone 78,18 m już w pierwszej kolejce Węgier przez cały konkurs rzucał z przeświadczeniem, że jest na medalowej pozycji, więc siłą rzeczy inne było jego nastawienie (ryzykował, palił kolejne próby) niż byłoby, gdyby wiedział, że próbę unieważniono i musi dalej atakować podium?
- Tak, o to chodzi. Wojtek zgodnie z przepisami uzyskał trzecią odległość, ale Halasz gdyby wiedział, że jego próba jest spalona, rzucałby później inaczej. Dlatego będą dwa brązowe medale - wyjaśnia Majewski.

Wkrótce po rozmowie z wiceprezesem i dyrektorem PZLA Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) oficjalnie poinformowało, że konkurs młociarzy ma dwóch brązowych medalistów.

Oficjalna decyzja o przyznaniu brązowego medalu MŚ w Dausze Wojciechowi NowickiemuOficjalna decyzja o przyznaniu brązowego medalu MŚ w Dausze Wojciechowi Nowickiemu IAAF

Więcej o:
Komentarze (98)
Sensacja! Wojciech Nowicki zdobył medal! "Złożyliśmy protest. Będą dwa brązowe medale. Decyzja dziwna, ale sprawiedliwa"
Zaloguj się
 • slawekt1990

  Oceniono 23 razy 17

  Nowickiemu w pewnym sensie oddano trochę to, co zabrano na Igrzyskach w Rio. Tam, niesłusznie uznano jego dobry rzut za spalony i później musiał w nerwach podchodzić do kolejnych prób. Co prawda zmieniono później decyzję sędziów na jego korzyść, ale z pewnością miało to negatywny skutek na jego rzuty. To raz. A dwa. Ludzie, puknijcie się w te głupie głowy. Jestem zażenowany komentarzami typu "nic dziwnego, że taka sytuacja ma miejsce, w końcu to arabski kraj". Ale jestem jeszcze bardziej zażenowany komentarzami deprecjonującymi sukces Nowickiego. Ogarnijcie się, bo się udławicie wszyscy tą żółcią.

 • uploadhelski

  Oceniono 18 razy 12

  Nie rozumiem krytykowania tej decyzji.Skoro dopuszcza się weryfikację wideo to sędziowie powinni ten rzut od początku za spalony. Nie zrobili tego, więc Halasz rzucał z przekonaniem, że ma medal. Po proteście polskiej ekipy uznano, że rzut był spalony, ale było to dla Halasza zbyt późno, wiedząc o tym w czasie konkursu rzucałby bardziej ryzykownie. Wojciechowski też mógłby rzucać inaczej, z kolei spokojniej i mniej ryzykownie. WIna sędziów, więc wyrok salomonowy, niekrzywdzący nikogo.

 • ikebroflovski

  Oceniono 5 razy 5

  Te MŚ w Katarze to jedna wielka kompromitacja i to na każdym możliwym polu. Żenada. Zaorać IAAF.

 • jos77

  Oceniono 9 razy 3

  Nie rozumiem. Albo rzut nie był spalony i Węgrowi należy się medal, albo był spalony i należy się Polakowi. Nie ma rzutów "trochę spalonych". Dziwactwo, naginanie przepisów, kombinowanie.

 • dzystek1

  Oceniono 5 razy 3

  po weryfikacji video też została zdyskwalifikowana plotkarka - widać na nim że podczas pokonywania płotka stopa omija płotek . Dla większości z nas niby płotek przeskoczony ale przepis to przepis !

 • silvermane

  Oceniono 11 razy 3

  Już widzę ten hejt, gdyby sytuacja była odwrotna.

  Jak Kali złożyć protest, to dobrze.

 • polski-kibic1

  Oceniono 6 razy 2

  Że sędziowanie nie zauważyli próby spalonej to dziwne

 • meki_majcher

  Oceniono 20 razy 2

  Naciągane to wszystko...
  Ale poczekajmy jeszcze, co wyszczają zawodnicy.
  Ostatni mogą być jeszcze pierwszymi...
  Współczesny sport...

 • kosa-kosowski

  Oceniono 1 raz 1

  Jest moc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX