Sport.pl

Joanna Jóźwik skomentowała decyzję ws. Caster Semenyi. "Na jej miejscu walczyłabym o swoje"

- Wreszcie zapadła jakaś decyzja i wiele biegaczek wie, na czy stoi - przyznała Joanna Jóźwik w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego". Tak polska biegaczka skomentowała decyzję CAS ws. Caster Semenyi. I dodała: - Na jej miejscu walczyłabym o swoje.

Apelacja Caster Semenyi została odrzucona 1. maja przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS). Od 8 maja biegaczki z nadmiarem męskich hormonów muszą go obniżać farmakologicznie. Jedną z tych zawodniczek jest Caster Semenya. - Ucieszyłam się, że w ogóle jakaś decyzja zapadła. Nie chcę mówić, czy jest właściwa, czy niekoniecznie. Po prostu wreszcie zapadła jakaś decyzja i wiele biegaczek wie, na czy stoi - przyznała Joanna Jóźwik.

Caster Semenya i inne zawodniczki z nadmiarem męskich hormonów zapowiedziały apelację. - Zrozumiem je, jeśli tak zrobią. Na miejscu Caster walczyłabym o swoje - powiedziała polska biegaczka, która na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) przyznała, że starty z reprezentantką RPA nie są sprawiedliwe. - Koleżanki mają bardzo wysoki poziom testosteronu, zbliżony do męskiego, stąd ich wygląd i wyniki - mówiła Polka. Później tłumaczyła: - Wszelkie dyskryminacje są mi zupełnie obce.

Przypomnijmy, że w nowych przepisach IAAF pojawiła się kobieca klasyfikacja - zawodniczki z zaburzeniami rozwoju płci (DSD). Badacze zaobserwowali ich przewagę w biegach od 400 m do jednej mili. Ich dominacji nie stwierdzono w sprintach oraz biegach na 5000 m i 10 000 m. Na tych dystansach żadne obostrzenia nie będą obowiązywać.

Joanna Jóźwik jest dwukrotną medalistką mistrzostw Europy. W 2014 i 2015 roku zdobyła brązowe medale w biegu na 800 metrów w Zurychu i Pradze. Ostatnio zmagała się z problemami zdrowotnymi. Caster Semenya przez lata dominowała w biegach na 800 metrów i 1500 metrów. Jest złotą medalistką z biegu na 800 metrów z igrzysk olimpijskich Rio de Janeiro w 2016, oraz srebrną z 2012 roku. Semenya sięgała też po złote medale w biegu na 800 metrów w mistrzostwach świata w 2009, 2011 i 2017 roku. 

Więcej o:
Komentarze (72)
Joanna Jóźwik skomentowała wyrok ws. Caster Semenyi. "Na jej miejscu walczyłabym o swoje"
Zaloguj się
 • zebrzec

  Oceniono 13 razy 11

  Joanna, najszybsza i najładniejsza w biegach kobiecych wśród kobiet...

 • qwertsol

  Oceniono 9 razy 7

  Widać przestraszyli się, że może to doprowadzić to faktycznej likwidacji żeńskiej kategorii. Ale to nie jest dobra decyzja. Powinni jasno określić kto może startować w żeńskiej kategorii, a męską przekształcić w kategorię unisex gdzie może startować każdy. Sugerowanie praktycznie zdrowym osobom, żeby przyjmowały silne leki hormonalne jest dla mnie wątpliwe moralnie.

 • white_lake

  Oceniono 11 razy 7

  to znaczy o co byś walczyła? żeby takie Joanny, ciężko trenujące, z hormonami w normie, nie miały najmniejszych szans znaleźć się na podium? nic z tego nie rozumiem,
  no chyba, że jakbyś była na jej miejscu, to miałabyś w d... Joanny, jak ona teraz

 • milorex10

  Oceniono 9 razy 7

  Władze sportowe lekkoatletyki doprowadziły do tego, że ten sport trochę mi obrzydł. Co to za radość obserwować, że łamane są podstawowe prawa fair play. Jak można dopuścić do tego, że normalne kobiety walczą na bieżni z kimś, kto tylko przypomina kobietę. Jest to obłuda, fałsz, oszustwo. Wielkie oszustwo.

 • le5szek

  Oceniono 6 razy 4

  Caster to chłop z jajami. Nie ugnie się.

 • algreg

  Oceniono 6 razy 4

  co ona bredzi ta Jóźwik też coś ukrywa i nie chce z chłopakami biegać?. Proszę bardzo do facetów się zapisać

 • smiki48

  Oceniono 3 razy 3

  niedawno w jakimś brazylijskim klubie zaczęła odnosić sukcesy zawodniczka, która jeszcze niedawno była przeciętnym zawodnikiem w siatkówce mężczyzn. Wystarczyła jakaś operacja i z przeciętnego zawodnika zrobiła się mistrzyni.

 • radon13

  Oceniono 3 razy 3

  A te dwa mutanty które zajęły 2-3 miejsce w Rio na 800 m tez będą musiały brać hormony ?

 • piotrt707

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuję powrót do tradycyjnej oceny płci. Pan - pała, pani muszla. I koniec dyskusji !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX