Bartłomiej Bonk otrzyma srebrny medal igrzysk! Ołeksij Torochtij zdyskwalifikowany

Bartłomiej Bonk podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio

Bartłomiej Bonk podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Bartłomiej Bonk niebawem otrzyma srebrny medal olimpijski. Polak, który w Londynie zajął trzecie miejsce w podnoszeniu ciężarów w kategorii 105 kg, awansuje o jedną pozycję, ponieważ złoty medalista, Ołeksij Torochtij został zdyskwalifikowany za doping.

Agencja AFP poinformowała, że pięciu zawodników zostało złapanych na dopingu. Wykazały to ponowne badania próbek pobranych od nich podczas startów na igrzyskach olimpijskich w 2012 roku. Wszyscy zostaną zdyskwalifikowani.

Jednym z ukaranych zawodników będzie Ołeksij Torochtij, który w Londynie zajął pierwsze miejsce w konkurencji podnoszenia ciężarów. W kategorii 105 kg wyprzedził m.in. Bartłomieja Bonka, który znalazł się na najniższym stopniu podium.

Po dyskwalifikacji Torochtina, Bonk awansuje na drugie miejsce, co oznacza, że otrzyma on srebrny medal. Mistrzem olimpijskim zostanie natomiast Navab Nassirshalal z Iranu. Brąz otrzyma Ivan Efremov z Uzbekistanu.

Poza mistrzem olimpijskim z Londynu, zdyskwalifikowani zostaną także: Mikalaia Novikau (Białoruś), Meliny Dalauzyan (Armenia), Ruslan Narudinov (Uzbekistan), a także brązowy medalista w kategorii 56 kg, Valentn Hristov (Azerbejdżan)