Paralekkoatletyczne ME w Berlinie. Jagoda Kibil zdobyła złoty medal, mimo kontuzji i przeciwności losu

Polscy paralekkoatleci wygrali klasyfikację medalową zakończonych w niedzielę mistrzostw Europy w Berlinie. Biało-czerwoni zdobyli 61 krążków, z czego aż 26 złotych. Do naszego sukcesu znacząco przyczyniła się Jagoda Kibil, która w wielkim stylu wygrał bieg na 200 metrów, choć gdy była małym dzieckiem miała w ogóle nie chodzić.

18-latka to zawodniczka z dziecięcym porażeniem czterokończynowym. Lekarze popełnili błąd przy porodzie i nastąpiło niedotlenienie mózgu. Porażenie często uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie. Lekarze nie dawali jej szans, że kiedykolwiek stanie na nogi, ale dzięki heroicznej pracy jej matki, która dbała o odpowiednią rehabilitację Kibil nie tylko stanęła na nogi, ale także została paralekkoatletką. 

- Nasza mamusia jest strasznie uparta. Zawzięła się i tak nas sama rehabilitowała, że w wieku dwóch lat byliśmy w stanie stać. Przy drabince, koślawo, z powyginanymi kończynami, ale staliśmy. Lekarka kiedy to zobaczyła aż wybiegła z gabinetu w szoku po koleżanki, bo nie mogła uwierzyć. A po roku byliśmy już w stanie oboje chodzić – opowiada Jagoda cytowana przez portal paralympic.org.pl.

Trenować zaczęła dopiero trzy lata temu, a z ME w Berlinie przywiozła złoto, choć miała w ogóle nie wystartować.

- Na miejscu okazało się, że Kibil ma problem ze stawem skokowym. Tak poważny, że jej występ stał pod wielkim znakiem zapytania. Jagodzie nie tylko odradzano start, ale nawet go zakazano. Rozmawiałem z trenerem Szczygłem i my po prostu powinniśmy ją wycofać. Ale ona się uparła, powiedziała, że to zrobi - mówi Marcel Jarosławski, kierownik reprezentacji Polski na ME cytowany przez portal WP SportoweFakty.

I zrobiła. Wystartowała w zawodach i zdeklasowała rywalki.

Dzięki jej występowi biało-czerwoni ustanowili swój nowy rekord na mistrzostwach Starego Kontynentu. Dwa lata temu w Grosseto zdobyli 22 złote medale, w Berlinie ten wynik poprawili o cztery krążki.

Tuż za Polakami w klasyfikacji medalowej uplasowali się Brytyjczycy (50 medali, z czego 20 złotych) i Ukraińcy (49 krążków, 19 złotych).

Paralekkoatletyczne ME w Berlinie. Polska wygrała klasyfikację medalową!

11 przedmiotów 11 pytań. Sprawdź, czy jesteś gotowy na powrót do szkoły
1/11GEOGRAFIA: Stolicą Chorwacji jest:
Zobacz także
 • Kamila Skolimowska Lekkoatletyka. Kamila Skolimowska zmarła 10 lat temu. Dusza człowiek, kokieciara, dziewczyna, która wciąż się śmiała
 • Caster Semenya nie przegrała od czterech lat Caster Semenya może zostać sklasyfikowana jako mężczyzna. Decyzja już w przyszłym tygodniu
 • Nowy rekord Polski w biegu na 1500 metrów Marcina Lewandowskiego był wydarzeniem mityngu Orlen Copernicus Cup w Arenie Toruń. To jedyna impreza w Polsce zaliczana do światowego cyklu IAAF World Indoor Tour, będącego odpowiednikiem letniej Diamentowej Ligi. Przed kompletem publiczności w toruńskiej hali przy ul. Bema w środowy wieczór wystąpiła plejada polskich i światowych gwiazd lekkiej atletyki, m.in. Justyna Święty-Ersetic, Sofia Ennaoui, Paulina Guba, Ewa Swoboda czy Piotr Lisek, a także Marie-Josee Ta Lou, Lisanne de Witte, Laura Muir, Sam Kendricks i Orlando Ortega. Zawodnicy wystartowali w 12 konkurencjach. Osiem z nich - 60 i 800 metrów oraz pchnięcie kulą kobiet, a także 400, 1500 i 60 metrów przez płotki oraz skok wzwyż i skok w dal mężczyzn - wliczanych jest do klasyfikacji IAAF World Indoor Tour. Oprócz tego w Arenie Toruń rywalizowano na 400 i 60 metrów przez płotki kobiet oraz 800 metrów i w skoku o tyczce mężczyzn. Lekkoatletyka. Ewa Swoboda ponownie najlepsza!
Komentarze (45)
Wzruszająca historia Jagody Kibil
Zaloguj się
 • pionier630

  Oceniono 19 razy 19

  Szacun!

 • sztucznypolak

  Oceniono 19 razy 19

  Od Nich powinnismy sie uczyc.

 • anetapa3

  Oceniono 16 razy 16

  Ale mi imponują tacy ludzie. Super :)

 • diesel_poznan

  Oceniono 16 razy 14

  Gratulacje! To jest prawdziwy duch sportu!

 • mg_0

  Oceniono 13 razy 13

  Brawa dla mamy, brawa dla złotej córki!

 • leszekmrowa

  Oceniono 10 razy 10

  Zuch dziewczyna!

 • kali555

  Oceniono 5 razy 5

  BRAWO!!!!
  wzruszajace
  Poki sa tacy ludzie wsrod nas to jeszcze Polska nie zginela:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje