Sport.pl

Lekkoatletyka. Puchar Świata. Polska druga. Przedziwna sytuacja Brytyjczyków

Polacy zajęli drugie miejsce w Pucharze Świata - nowych zawodach dla najlepszych lekkoatletycznych drużyn świata. Triumfowali Amerykanie.

Lekkoatletyczny Puchar Świata odbywał się po raz pierwszy w nowej formule. Osiem najlepszych ekip narodowych z klasyfikacji punktowej zeszłorocznych mistrzostw świata zostało zaproszonych do rywalizacji w Londynie.Oprócz biało-czerwonych startowali lekkoatleci z Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Francji, Jamajki, Chin i RPA. Ale tylko Polska wyznaczyła do startu niemal same największe gwiazdy. U rywali czołowi zawodnicy wybrali start w piątkowym mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie i nie pofatygowali się na start do Wielkiej Brytanii.

Sportowcy zdobywają medale za pierwsze trzy lokaty, ale przede wszystkim punktują dla swoich reprezentacji. Zwycięzca konkurencji dostaje osiem punktów, a siedem jest za drugie miejsce, a sześć za trzecie. Ósma lokata to jeden punkt. Im wyższa lokata, tym większa wypłata dla reprezentacji. W Londynie pula nagród to 2 mln dol., z czego zwycięska ekipa dostała 450 tys. dol.

W sobotę zwycięstwa Włodarczyk, Ennaoui, Hoffmana i Haratyka

Po sobotnich konkurencjach Polska była trzecia. Polacy triumfowali w czterech konkurencjach. Pełną pulę punktów zdobyli Anita Włodarczyk, Sofia Ennaoui, Karol Hoffmann oraz Michał Haratyk.

Adam Kszczot był drugi w biegu na 800 metrów, a Justyna Święty-Ersetic trzecia w biegu na 400 m. Zbyt wielu punktów dla polskiej kadry nie zdobyli Piotr Małachowski (szósty w rzucie dyskiem) czy Sylwester Bednarek, który był szósty w skoku wzwyż.

Swoboda: Nie mam już siły, chyba. Mam dosyć

- Po prostu, nie mam już siły, chyba. Mam dosyć - mówiła przez łzy Ewa Swoboda, która zajęła piąte miejsce w biegu na 100 m. Czytaj więcej >>

Niedziela dla Lewandowskiego i Nowickiego

W niedzielnych konkurencjach Polska odniosła dwa zwycięstwa - Wojciech Nowicki wygrał konkurs rzutu młotem, choć zaliczył tylko jedną z czterech prób. 77,94 m było odległością nieosiągalną dla rywali.

W biegu na 1500 m metrów po świetnym finiszu zwyciężył Marcin Lewandowski. Polak jeszcze w piątek startował w mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie, w sobotę wsiadł w samolot i dotarł do Londynu. Rywali pokonał na ostatnim okrążeniu. - Jestem na tyle doświadczonym zawodnikiem, by sobie "przetruchtać" taki bieg. Czuję się mocny, stać mnie na pobicie rekordu Polski. Przede mną jeszcze obóz i walka w mistrzostwach Europy - powiedział Lewandowski po biegu w TVP Sport.

Sporo punktów dla Polski zdobyli też Patryk Dobek, który był drugi w biegu na 400 m przez płotki, Marcin Krukowski w rzucie oszczepem (też drugi) oraz Paulina Guba, która była druga w pchnięciu kulą. Trzecie miejsce w trójskoku wywalczyła Anna Jagaciak-Michalska.

Przedziwna sytuacja Brytyjczyków, Polska druga!

Przed ostatnią konkurencją - sztafetą 4x400 m - sytuacja w klasyfikacja była taka: Amerykanie mieli pewne zwycięstwo. Polacy i Brytyjczycy mieli tyle samo punktów - sztafeta, która finiszowałaby na wyższej lokacie, zajęłaby drugie miejsce. Ale Brytyjczycy zostali zdyskwalifikowani jeszcze przed startem, bo na bieżni stawiło się trzech, a nie czterech biegaczy. Powód? Kontuzja jednego ze startujących. I tym samym Polska miała już pewne drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Polacy w sztafecie 4x400 m zajęli drugie miejsce po dyskwalifikacjach dla Francji i RPA. Na pierwszym miejscu sklasyfikowano Amerykanów.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata

Lubisz ciekawostki sportowe i niebanalne teksty. Wypróbuj nasz nowy newsletter. Zapraszamy, Łukasz Godlewski i Janusz Sadłowski

Piłka nożna. Wisła Kraków może dostać dużo pieniędzy dzięki Marcelo

Więcej o:
Komentarze (51)
Fenomenalny występ Polaków w Pucharze Świata
Zaloguj się
 • szcz9

  Oceniono 13 razy 13

  Wielkie brawa dla całej naszej reprezentacji, a zwłaszcza dla tych, którzy sprawili największe miłe niespodzianki: Hoffmann, Dobek, Guba, Krukowski, Jagaciak. I, oczywiście, dla wszystkich zwycięzców.

 • majo_rmajor

  Oceniono 16 razy 8

  Nie ma hister8 narodowej, jak w przypadku cieniasow od fryzjera?

 • ucan2

  Oceniono 7 razy 7

  Gratulacje ! Świetnie się ogląda lekką atletykę.

 • popis.pasozyty

  Oceniono 6 razy 6

  SAME SUPERLATYWY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Prawdziwi sportowcy nie celebryty reklamowcy.

 • wojtek2784

  Oceniono 6 razy 6

  Serdeczne gratulacje dla polskich srebrnych lekkoatletów.

 • flemming

  Oceniono 9 razy 3

  Jakie to niezwykłe - żadnej lekkoatletce, żadnemu lekkoatlecie z Polski nie przeszkadzał nawet jeden źle ułożony włos! A wygrali!!!!

  Mimo to pismaki i telewizory całą energię na kopaczy.

 • this.man

  Oceniono 8 razy 2

  Tylko cóż z takiego pucharu świata skoro czołówka lekkoatletów startuje w tym samym czasie w mitingu lekkoatletycznym, w którym zarabia się prawdziwe pieniądze. Dopiero konfrontacja z najlepszymi na mistrzostwach świata czy olimpiadzie pokaże jaki jest faktyczny stan polskiej lekkiej atletyki. Dla przykłady polscy specjaliści od piłki kopanej w rankingu FIFA byli nawet na 5 pozycji, którą osiągnęli tylko dzięki temu, że przez ostatnie 2 lata nie rozegrali meczu z żadną liczącą się drużyną na świecie. Jak to się skończyło wszyscy wiemy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX