Sport.pl

Irena Szewińska nie żyje. Niezwykłe słowa Justyny Kowalczyk

W piątek o 23.30 zmarła Irena Szewińska, jedna z najwybitniejszych lekkoatletek w historii. Świat sportu żegna ją dziękując za wspaniałe osiągnięcia. Osobisty wpis opublikowała Justyna Kowalczyk.

- Zanim udekorowała mnie medalem, poprosiła o autografy. Zatkało mnie! Pani Irena (TA PANI IRENA!!!) prosi mnie o autografy! To że tam była tego wieczoru, było dla mnie ważniejsze i bardziej doniosłe niż odbiór olimpijskiego złota! - napisała Justyna Kowalczyk, biegaczka narciarska.

O śmierci Szewińskiej poinformował jej mąż Janusz. Miała 72 lata. Była wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To najlepsza lekkoatletka w historii polskiego sportu. Zdobyła siedem medali igrzysk olimpijskich (trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe).

Czterokrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 roku agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na wiecie.

W 2016 roku jako pierwsza przedstawicielka sportu odebrała Order Orła Białego, czyli najwyższe polskie odznaczenie.

Więcej o:
Komentarze (6)
Irena Szewińska nie żyje. Niezwykłe słowa Justyny Kowalczyk
Zaloguj się
 • oyayebye

  Oceniono 11 razy 9

  Mistrzyni świata w każdej dziedzinie życia. Cześć jej pamięci.

 • art_102

  Oceniono 8 razy 8

  To są prawdziwi SPORTOWCY! Pasja, pasja i jeszcze raz pasja, a do tego ogromny talent, cieżka praca, i skromny człowiek! Taka była Szewińska, taka jest Justyna, Małysz, Stoch i wielu innych.
  Warto o tym przypominać, warto przypomnieć, ze sport to walka o zwyciestwo a nie wielomilionowe transfery. To ciężka praca nad soba, a nie lansiarstwo. Niebotyczne, niczym nieuzasadnione pieniądze, zrobiły z piłki nożnej jakiś erzac sportu To już tylko biznes.
  Dlatego czasami lepiej obejrzeć mecz niższej ligi, gdzie jeszcze się gra, walczy o zwyciestwo, a nie o bycie gwiazdą meczu.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 7 razy 7

  Mistrzyni olimpijska, Wielki Sportowiec, nie celebrytka. Młodzi uczcie się ! Sława przemija, chwała nigdy !!!

 • jo1952

  Oceniono 5 razy 5

  Bieg na czterysta m w Montrealu bije dla mnie wszystkie inne relacje olimpijskie.Ile pokoleń trzeba będzie czekać na taki talent ?

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 2 razy 2

  jaki kontrast z nasza reprezentacja w piłkę kopana

 • T. S.

  0

  Może to trochę niedelikatne, ale warto by spytać "kaczora"i jego fanów:
  CZY TE MEDALE PANI IRENA ZDOBYWAŁA DLA POLSKI?
  Za odpowiedź, że nie , bo Polski wtedy nie było, warto by im napluć w pysk!
  Bo to była Polska, Polska mojej (i nie tylko mojej) młodości. Pani Irena Szewińska była niemal moją rówieśniczką (starsza o około pół roku).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX